„Pojedynki stulecia” – Marek Nowakowski vs Roman Bratny w TVP Kultura

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W 2018 roku mija sto lat od tego wydarzenia. Program „Pojedynki stulecia” przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności. W najbliższym odcinku życiorysy, dzieła, postawy oraz pomysły na Polskę i świat Marka Nowakowskiego i Romana Bratnego.

 

 

Obchody stulecia niepodległości to doskonała okazja do przyjrzenia się życiorysom i poglądom osób, które poprzez swoje dzieła kształtowały światopogląd polskiego społeczeństwa.  W każdym odcinku nowego cyklu TVP Kultura konfrontowana jest para czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, a zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjologowie spróbują odpowiedzieć na pytania o ocenę ich postaw i twórczości ze współczesnej perspektywy. Wypowiedzi zaproszonych do programu gości są przeplatane unikalnymi archiwaliami i animacjami.

W najbliższym odcinku „Pojedynków stulecia” zetrą się ze sobą postawy twórcze dwóch niezwykły prozaików: Marka Nowakowskiego i Romana Bratnego. Reprezentują dwa literackie obrazy Warszawy i jeden obraz męskości – niezłomni bohaterowie wykrwawiający się w Powstaniu Warszawskim i powojenny margines próbujący odnaleźć się w odbudowanej stolicy. Który wizerunek stolicy jest bardziej pociągający Bratnego czy Nowakowskiego? Kto wygra ten pojedynek stulecia? Gorąco polecamy!

„Pojedynki stulecia”. Czwartek, 25 października, godz. 22:15. TVP Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *