Sport w TV

Polacy walczą o olimpijskie kwalifikacje na żeglarskich Mistrzostwach Świata w Hadze!

Blisko czterdziestka Polaków walczy w holenderskiej Hadze o medale żeglarskich MŚ klas olimpijskich, będących jednocześnie pierwszą szasną na zdobycie kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu. Finałowe zmagania na żywo w Sportklubie!

 

Zawody rozgrywane na północy Holandii rozpoczęły się już 10 sierpnia, dopiero od środy 16 sierpnia impreza będzie jednak transmitowana w ogólnoświatowym przekazie. Kibice w naszym kraju będą mogli zobaczyć ją na żywo w Sportklubie – stacja każdego dnia transmitowała będzie wszystkie finałowe wyścigi, aż do niedzielnych w klasie ILCA.

Mistrzostwa Świata World Sailing to specyficzna impreza rozgrywana raz na cztery lata, zawsze na rok przed kolejnymi igrzyskami olimpijskimi. Najważniejsze są w niej nie tylko medale światowego czempionatu, ale również możliwość wywalczenia dla swojego kraju kwalifikacji na kolejne igrzyska. Tak będzie również i w Hadze, na wodach Morza Północnego rozdzielonych zostanie bowiem aż 40% olimpijskich kwalifikacji, stawka zawodów jest więc bardzo wysoka.

W żeglarstwie, w odróżnieniu do wielu innych dyscyplin, zawodnicy nie walczą o imienne kwalifikacje na igrzyska. Najpierw należy wywalczyć przepustkę dla kraju, dopiero później wybierani są do niej konkretni żeglarze. O tym, do kogo definitywnie trafi olimpijski bilet decydują m.in. wyniki w regatach rangi mistrzowskiej, w regatach krajowych i zagranicznych, realizacja indywidualnych celów, stan zdrowia czy stopień i efektywność realizacji zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego. To właśnie związek, z rekomendacji trenera głównego właściwej konkurencji olimpijskiej, wskaże zawodników, którzy będą reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Aby w ogóle myśleć o igrzyskach, najpierw trzeba jednak wywalczyć kwalifikację, a pierwsze szanse na to będą właśnie w Hadze. W Holandii spośród około 1400 zawodników blisko 40 reprezentowało będzie biało-czerwone barwy. Polacy wystąpią w dziewięciu z dziesięciu konkurencji olimpijskich (zabraknie ich jedynie w Nacra 17), a także w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.

Najmocniejszą obsadę nasza kadra wystawia w klasie 49er, w której rywalizacja będzie toczyła się o zdobycie dziesięciu kwalifikacji. Trzy polskie załogi w tej klasie należą do ścisłej światowej czołówki i każdą z nich stać na wywalczenie olimpijskich biletów. W światowym rankingu 49er na trzecim miejscu sklasyfikowani są obecnie Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a na szóstym Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. W obwodzie mamy jeszcze Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha, którzy na dwóch ostatnich mistrzostwach świata juniorów sięgali po złoto, a dwa lata temu zdobyli tytuł mistrzów Europy.

Również w klasie ILCA 6 Polki stać na zdobycie olimpijskiej kwalifikacji, a być może nawet medalu. Postarają się o nie doświadczona Agata Barwińska – dwukrotna mistrzyni Europy seniorek i wicemistrzyni świata – oraz Wiktoria Gołębiowska. Także w klasie 49er FX Aleksandra Melzacka może postarać się o sprawienie niespodzianki. Polka zna smak olimpijskiej przygody, startowała bowiem na igrzyskach w Tokio, w których wespół z Kingą Łobodą zajęły 15. miejsce. Po olimpiadzie Melzacka zmieniła załogantkę na Sandrę Jankowiak i wspólnie z nią postara się wywalczyć w Hadze kwalifikację na kolejne igrzyska.

Liczymy także na dobre występy naszych kitesurferów w klasie Formula Kite, choć tu walka o wyjazd do Paryża będzie wyjątkowo ciężka, bo do zdobycia jest zaledwie osiem przepustek. Wśród mężczyzn największe szanse na czołowe lokaty ma Maks Żakowski, który niedawno fantastycznie zaprezentował się w regatach Paris 2024 Test Event w Marsylii, w rywalizacji kobiet w walce o czołowe lokaty mogą liczyć się Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz.

Plany transmisyjne Sportklubu z MŚ World Sailing w Hadze:

środa 16 sierpnia, godz. 12:00 – Hansa 303, 2,4m OD i RS Venture Keel (na żywo)

czwartek 17 sierpnia, godz. 14:30 – 470 i Nacra 17 (na żywo)

piątek 18 sierpnia, godz. 14:30 – 49er i 49er FX (na żywo)

sobota 19 sierpnia, godz. 11:00 i 14:00 – iQFOiL i Kite (na żywo)

niedziela 20 sierpnia, godz. 21:10 – ILCA (premiera)

Skład reprezentacji Polski na MŚ World Sailing w Hadze:

Klasa 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki
Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch
Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki
Adam Głogowski i Maciej Krusiec

Klasa 49er FX

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak
Gabriela Czapska i Hanna Rajchert

Klasa ILCA 6

Agata Barwińska
Wiktoria Gołębiowska

Klasa ILCA 7

Piotr Malinowski

Klasa iQFoil kobiet

Maja Dziarnowska
Maja Kuchta
Zofia Klepacka

Klasa iQFoil mężczyzn

Michał Polak
Paweł Tarnowski
Maciej Rutkowski
Radosław Furmański

Klasa Formula Kite mężczyzn

Maks Żakowski
Jakub Jurkowski
Jan Marciniak
Michał Wojciechowski

Klasa Formula Kite kobiet

Julia Damasiewicz
Magdalena Woyciechowska
Izabela Satrjan
Nina Arcisz

Klasa 470 mix

Zofia Korsak i Franciszek Borys
Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija
Kacper Paszek i Oliwia LaskowskaKlasa Hansa 303 (żeglarze z niepełnosprawnościami)

Olga Górnaś-Grudzień
Piotr Cichocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *