Polski design użytkowy – walka ze smogiem w ramach Domo+ Design Camp

Design i promocja innowacyjnych rozwiązań dla domu – tym charakteryzuje się i wyróżnia Domo+ już od dekady. Nadchodzące urodziny stacji to doskonały pretekst, aby zwrócić uwagę na kolejny aspekt naszej przestrzeni domowej – problem zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń. Stacja zrobi to jednak w charakterystyczny dla siebie, stylowy sposób – organizując Domo+ Design Camp dla studentów wzornictwa.
 

 
Wydawałoby się, że w domowym zaciszu można znaleźć schronienie przed budzącym coraz większy niepokój smogiem. Okazuje się jednak, że w pomieszczeniach zamkniętych, stężenie szkodliwych substancji jest co prawda niższe, ale wciąż groźne.
Mniejsze stężenie pyłów w budynkach nie oznacza, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Pozostanie w domu nie redukuje problemu do zera, co najwyżej troszeczkę zmniejsza nasze narażenie na negatywne skutki zanieczyszczeń. Jeżeli na zewnątrz stężenie sięga 200 mikrogramów, to wewnątrz zmniejsza się tylko o połowę – PRZESTRZEGA ANNA DWORAKOWSKA Z ALARMU SMOGOWEGO.
W ramach Domo+ Design Camp odbędą się warsztaty w Centrum Kreatywności Kulturalno-Społecznej w Sobolach na Lubelszczyźnie. Ich głównym celem będzie opracowanie urządzenia, które pomoże w rozwiązaniu problemu smogu w domowej przestrzeni. Zgodnie z filozofią kanału urządzenie powinno być nie tylko skuteczne i chronić zdrowie mieszkańców, ale także cieszyć oko i wpisywać się w estetykę wnętrza. Do współpracy przy opracowywaniu rozwiązania mającego ciekawą formę plastyczną zostali zaproszeni studenci i absolwenci z całej Polski. Na autorów najciekawszego projektu czeka stypendium o wartości 20 000 zł. Domo+ sfinansuje także produkcję prototypu zwycięskiej maszyny.
Domo+ Design Camp potrwa cały tydzień, od 15 do 22 września, a uczestników będzie inspirować malowniczy krajobraz Lubelszczyzny.  Rolę mentorów pełnić będą Gosia i Tomek Rygalikowie, założyciele Studia Rygalik. Projektanci mają doświadczenie w rozwoju i wdrażaniu limitowanych serii produktów opracowywanych zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi klienta. Ich prace charakteryzują się zaskakującą dialektyką, nowoczesnością i niebanalnością. Uczestników merytorycznie wesprą także przedstawiciele organizacji Alarm Smogowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *