MediaNetflixZapowiedzi TV

Polskie premiery w 2023 na Netflix

Nadchodzące w tym roku polskie filmy i seriale to ukłon w stronę rodzimej kultury oraz różnorodności gatunkowej. Widzowie przeżyją z bohaterami rodzinne emocje, sensacyjne intrygi i sekrety, nastoletnie dylematy, kobiecą odwagę czy trudne procesy poszukiwania własnej tożsamości. Wśród premier znajdą się również historie inspirowane znanymi polskimi powieściami mających rzesze fanów w całej Polsce.

 

Książki, które trafią na ekran

Mocnych wrażeń nie zabraknie w serialu Informacja zwrotna, stworzonym na podstawie popularnej powieści Jakuba Żulczyka. Uzależniony od alkoholu były muzyk – Marcin Kania (w tej roli Arkadiusz Jakubik) – wyruszy w podróż przez najciemniejsze zakątki Warszawy i równie mroczne zakamarki własnej duszy w poszukiwaniu swojego zaginionego syna (Jakub Sierenberg). Za reżyserię serialu odpowiada Leszek Dawid.

W reżyserowanym przez Michała Gazdę Znachorze, filmie na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, odkryjemy na nowo losy profesora Rafała Wilczura, w którego wcieli się Leszek Lichota. Szanowany chirurg straci pamięć i zostanie włóczęgą, by na końcu odkryć prawdę o sobie i połączyć się z ukochaną córką. To wzruszająca historia o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody i sprawia, że ludzie, którzy są sobie przeznaczeni – zawsze się odnajdują. W filmie zobaczymy także między innymi Marię Kowalską w roli Marysi oraz Annę Szymańczyk w roli Zośki. Twórcy filmu przenoszą widzów do lat 20. ubiegłego wieku, wiernie oddając obraz codziennego życia tamtej epoki.

Temat wewnętrznej wędrówki i poszukiwania własnej tożsamości zobaczymy w filmie Fanfik, nakręconym na podstawie współczesnej powieści pióra Natalii Osińskiej. Bohaterka, nastoletnia Tosia, będzie dążyła do odnalezienia siebie i prawdziwej miłości. Główną rolę zagra Alin Szewczyk, za kamerą – Marta Karwowska.

Kolejną historią inspirowaną znaną powieścią będzie film Pan Samochodzik i Templariusze, na podstawie ukochanej przez młodzież książki Zbigniewa Nienackiego. Opowie o przygodach nietypowego historyka sztuki i zarazem detektywa, który wyruszy swoim niezwykłym samochodem w niebezpieczną podróż. Zmierzy się z wrogą organizacją, by odszukać moc, która może zmienić świat. Reżyseria – Antoni Nykowski, a w roli Tomasza, czyli tytułowego Pana Samochodzika – Mateusz Janicki.

Relacje, uczucia i dylematy

Zmiana miejsca zamieszkania i przystosowanie się do nowej grupy to niełatwe zadanie – szczególnie dla nastolatków. Gita – młoda Romka – wraca z Wielkiej Brytanii do rodzimej Polski, w której na styku różnych kultur próbuje na nowo odnaleźć siebie. W wewnętrznym świecie głównej bohaterki serialu Infamia nie zabraknie też rozterek między współczesnością a tradycją. W rolach głównych Zofia Jastrzębska, Kamil Piotrowski, Sebastian Łach i Magdalena Czerwińska. Obraz reżyserują Anna Maliszewska i Kuba Czekaj.

O nastolatkach, którzy wyruszą latem nad polskie morze, by nagrać film mający zmienić ich przyszłość, opowiedzą debiutujące Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha. Absolutni debiutanci to serial o sile przyjaźni, pierwszych miłościach i czasie pełnym ambitnych celów i marzeń. O ważnych wyborach, które nieodwracalnie oddzielają nastoletnie życie od dorosłości. W rolach (debiutujący!) głównych aktorzy młodego pokolenia: Martyna Byczkowska, Bartłomiej Deklewa i Jan Sałasiński.

W filmie Miłość do kwadratu bez granic zakochani staną przed trudnym dylematem. Uczucie między bohaterami – w rolach głównych ponownie Adrianna Chlebicka i Mateusz Banasiuk – zostanie wystawione na próbę podczas weselnych przygotowań i niespodziewanego spotkania. Wśród komedii romantycznych na widzów czeka również Gorzko, gorzko!, czyli miłosne perypetie ze ślubnym kobiercem w tle w reżyserii Tomasza Koneckiego z Mateuszem Kościukiewiczem, Rafałem Zawieruchą, Zofią Domalik i Agnieszką Więdłochą na ekranie.

Kino akcji i tajemnic

Widzowie zobaczą w najbliższych miesiącach Agnieszkę Grochowską w roli odważnej i silnej bohaterki. Film Mateusza Rakowicza Dzień Matki to historia żyjącej w ukryciu byłej agentki NATO do zadań specjalnych. Bohaterka zostanie postawiona przed zadaniem, którego stawką będzie życie jej dziecka. Walka o jego odnalezienie pozwoli jej na ponowne poczucie adrenaliny i możliwość odbudowy relacji z synem, którego musiała porzucić. Z kolei Operacja Soulcatcher to filmowa intryga, w której stawką jest przejęcie tajnej i niebezpiecznej broni zamieniającej ludzi w bezmyślnych morderców. W głównej roli Piotr Witkowski, a film reżyseruje Daniel Markowicz.

W reżyserowanym przez Macieja Bochniaka filmie Freestyle obiecujący uliczny raper i jego przyjaciel wpadają w poważne kłopoty, kiedy duża transakcja sprzedaży narkotyków skończy się dla nich totalną katastrofą. W roli głównej Maciej Musiałowski. Fenomen opowie o tajemnicy dwóch sióstr obdarzonych nadnaturalnymi mocami, które wspólnie próbują rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia. Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Maciej Barczewski, a w rolach sióstr zobaczymy Karolinę Bruchnicką oraz Katarzynę Gałązkę.

Lista nadchodzących filmów:

Dzień Matki (reż. Mateusz Rakowicz)

Fanfik (reż. Marta Karwowska)

Fenomen (reż. Maciej Barczewski)

Freestyle (reż. Maciek Bochniak)

Gorzko, gorzko! (reż. Tomasz Konecki)

Miłość do kwadratu bez granic (reż. Filip Zylber)

Operacja Soulcatcher (reż. Daniel Markowicz)

Pan Samochodzik i Templariusze (reż. Antoni Nykowski)

Znachor (reż. Michał Gazda)

Lista nadchodzących seriali:

Absolutni debiutanci (reż. Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha)

Infamia (reż. Anna Maliszewska i Kuba Czekaj)

Informacja zwrotna (reż. Leszek Dawid)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *