Polskie Radio na arenach XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Polskie Radio jest dziś jedyną w naszym kraju radiofonią z wyłącznymi prawami do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Najwięcej relacji, transmisji, wywiadów i materiałów pojawi się w programie radiowej Jedynki.
 
Już za kilka dni, 9 lutego, w południowokoreańskim Pjongczang zapłonie znicz olimpijski – symbol rozpoczęcia XXIII Zimowych Igrzysk. To święto szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów oznacza mobilizację nie tylko dla kibiców na całym świecie, lecz także dla ekip dziennikarskich, którym powierzono relacjonowanie wydarzeń z koreańskich aren olimpijskich. Nie zabraknie wśród nich ekipy Polskiego Radia – nadawcy towarzyszącego Igrzyskom od 1936 roku.
– Obsługa Igrzysk Olimpijskich jest jednym z najważniejszych zadań wpisanych w misję Polskiego Radia jako nadawcy publicznego, odpowiedzialnego za budowanie wspólnotowych przeżyć i propagowanie idei honorowej rywalizacji mówi Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.Dla naszych ekip dziennikarskich jest to również zadanie prestiżowe, gdyż wielki sport od lat otoczony jest miłością zarówno słuchaczy, jak i całego Polskiego Radia. Ta dobra atmosfera wokół tematyki sportowej sprawia, że Polskie Radio ciągle przyciąga najzdolniejszych dziennikarzy. Nasi sprawozdawcy sportowi zawsze uchodzili za mistrzów w swoim fachu, a ich barwne relacje i profesjonalne komentarze mają miliony entuzjastów.

Jacek SobalaWielki sport od lat otoczony jest miłością zarówno słuchaczy, jak i całego Polskiego Radia

Szczególną pozycję Polskiego Radia wobec wielkiego sportu wzmacnia również fakt, iż jest to jedyna radiofonia w Polsce, która zakupiła prawa do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Zapewnia to publicznemu nadawcy wyłączność w relacjach z obiektów olimpijskich oraz w wywiadach na terenie związanym z Igrzyskami. O randze Polskiego Radia świadczy także wieloletnia umowa partnerska, podpisana w styczniu 2018 roku z Polskim Komitetem Olimpijskim. Na mocy tej umowy PKOl udzielił Polskiemu Radiu praw do wykorzystywania tytułu „Oficjalny Partner Medialny PKOl” oraz Symbolu Olimpijskiego i Olimpijskich Oznaczeń. Dzięki współpracy z PKOl słuchacze Polskiego Radia otrzymają m.in. możliwość bliskiego, ekskluzywnego kontaktu z najwybitniejszymi polskimi sportowcami, trenerami i ekspertami.
Czy biało-czerwoni powtórzą w Pjongczang sukcesy z igrzysk w Vancouver i Soczi? W opinii komentatorów Polskiego Radia, są na to duże szanse. O występach naszej reprezentacji olimpijskiej opowiedzą najbardziej doświadczeni dziennikarze publicznego nadawcy. Szefem ekipy jest kierujący naczelną redakcją sportową Cezary Gurjew, dla którego będą to już 11. Igrzyska. – Igrzyska Olimpijskie to święto dla sportowców, kibiców, ale i dla ekipy radiowej Polskiego Radia – mówi Cezary Gurjew. – Atmosfera olimpijskiej rywalizacji jest niepowtarzalna, ale sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej skoncentrowani i czujemy większą odpowiedzialność za radiowy przekaz. Uwielbiam ten moment, gdy radiowymi łączami „spacerujemy po obiektach olimpijskich”, bo wtedy jest okazja, aby pokazać magię i siłę Polskiego Radia, gdy błyskawicznie przenosimy się z areny na arenę. Dlatego nasi słuchacze wiedzą o wszystkim najszybciej.

Cezary GurjewUwielbiam ten moment, gdy radiowymi łączami „spacerujemy po obiektach olimpijskich”, bo wtedy jest okazja, aby pokazać magię i siłę Polskiego Radia

Oprócz Gurjewa (łyżwiarstwo szybkie i short track) Igrzyska relacjonować będą: Sylwia Urban (biathlon, bobsleje, saneczkarstwo i narciarstwo alpejskie), Tadeusz Kwaśniak(skoki narciarskie, bobsleje, biegi narciarskie), Krzysztof Klepczyński (skoki narciarskie i snowboard) i Marek Solecki (skoki narciarskie, bobsleje, biegi narciarskie), Tomasz Gorazdowski (reporter Trójki), Witold Banach (reporter). Od strony realizacyjno-technicznej wspierać ich będzie inżynier Michał Jakubik.
Sylwia Urban, Cezary Gurjew, Marek Solecki, Tadeusz Kwaśniak i Krzysztof Klepczyński poprowadzą specjalne Studio Olimpijskie Polskiego Radia w Pjongczang. O wydarzeniach i przebiegu Ceremonii Otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich opowiedzą słuchaczom Cezary Gurjew i Marek Solecki, zaś o Ceremonii Zamknięcia – Cezary Gurjew i Tadeusz Kwaśniak.
Na korzyść Polskiego Radia przemawiają nie tylko doświadczenie, talent i dziennikarska pasja ekipy delegowanej na Igrzyska, lecz także… różnica czasu pomiędzy Polską a Koreą Południową. Jest ona bardzo korzystna dla nadawcy radiowego, gdyż najciekawiej zapowiadające się wydarzenia na arenach olimpijskich będą miały miejsce między godz. 12.00 a 15.00.
Najszybciej, profesjonalnie, najbardziej rzetelnie i z wielkim szacunkiem dla wymagającego polskiego słuchacza – to dewiza radiowców. Tradycyjnie najwięcej relacji, transmisji, wywiadów i materiałów z Zimowych Igrzysk Olimpijskich pojawi się w programie radiowej Jedynki. Reporterzy Polskiego Radia będą obecni podczas wszystkich finałów. Meldunki z Korei złożą się na specjalną audycję „Prosto z Pjongczang”, nadawaną z Korei codziennie na żywo, co godzinę od godz. 4.00.
Codziennie od jednej do 2,5 godz. będzie trwało w Jedynce „Studio Pjongczang 2018”, prezentujące  najważniejsze wydarzenia i bohaterów Igrzysk, podsumowujące kolejne finały i omawiające rezultaty we wszystkich olimpijskich dyscyplinach.
Jak zapowiada Cezary Gurjew, ekipa Polskiego Radia planuje łączyć się z Koreą Południową zawsze, gdy polski sportowiec będzie walczyć  o medal. Oprócz tego każdy dzień wypełnią przygotowywane na miejscu wywiady i reportaże.
Słuchacze radiowej Trójki będą spotykać się z Tomaszem Gorazdowskim. Codziennie w godz. 7.40 i 16.20 będzie on relacjonować Igrzyska w Trójkowym „Studiu Olimpijskim”, serwisach informacyjnych oraz w audycji „Trzecia Strona Medalu” w niedziele w godz. 17.00-19.00.
Dużo uwagi XXIII Igrzyskom Olimpijskim poświeci też radiowa Czwórka. I tak np. jej popołudniowe przeglądy sportowe przekształcą się w „Czwórkowy Przegląd Olimpijski” (od poniedziałku do piątku o godz. 16.45, sob. – niedz. o 22.00), zaś w audycji „Strefa sportu” obecne będą informacje i materiały dotyczące Igrzysk. Antena planuje również wejścia na żywo przy startach czołowych polskich reprezentantów oraz spojrzenie na Igrzyska pod kątem kulturowym („Stacja Kultura”) i muzycznym („TOP”). Dla swoich słuchaczy informacje z aren olimpijskich przygotowuje również PR24 – w ramach „Magazynu Olimpijskiego” emitowanego codziennie w godz. 13.05-13.15.
Od 9 do 25 lutego zmagania sportowe w Korei Południowej można będzie też śledzić na stronach portalu PolskieRadio.pl w specjalnie z tej okazji przygotowanym serwisie.
W serwisie każdego dnia dziennikarze prowadzić będą relację na żywo z Igrzysk. Pojawią się w nim najbardziej aktualne i najbardziej interesujące dla Polaków informacje ze wszystkich aren. Codzienne sprawozdania uzupełnią materiały dźwiękowe przygotowywane przez dziennikarzy Polskiego Radia, pracujących na miejscu w Pjongczang. Na bieżąco będą zamieszczane też pilne wiadomości napływające z Korei, ciekawostki, galerie zdjęć, komentarze ekspertów, wywiady z zawodnikami i trenerami, eksperckie analizy. W serwisie znajdą się też sylwetki każdego z reprezentantów Polski. Na stronach Polskiego Radia łatwo będzie uzyskać dostęp do terminarza poszczególnych zawodów. W specjalnej zakładce zostały opisane obiekty olimpijskie, gdzie toczyć się będzie walka o medale.  W serwisie będą również publikowane relacje dziennikarskie z radiowej Jedynki i Trójki.
XXIII Zimowym Igrzyskom Olimpijskim na antenach Polskiego Radia poświęcona zostanie kampania promocyjna, obejmująca TVP Sport, TVP INFO, Polsat Sport oraz TV Republika. Kampanię przygotowała Agencja Promocji Polskiego Radia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *