MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Popołudniowe dokumenty w iTVN

Od poniedziałku do czwartku iTVN zaprasza na premierowe serie dokumentalne. O godzinie 17.15 (CET – Berlin, Paryż) zaprezentujemy poruszający serial dokumentalny o fenomenie żałoby, serię pokazującą tradycyjne i zaskakujące sposoby transportu w krajach Azji, relację poszukiwacza przygód Reza Pakravana, który postanowił zbadać niebezpieczeństwa grożące Amazonce oraz dokument o nieznanych miejscach Albanii, z rozmaitą ilością tradycji i niesamowitymi skarbami przyrody.

Dokument „Ceremonia płaczu”, na który zapraszamy w każdą środę od 8 sierpnia opowiada o fenomenie żałoby i obrzędach pogrzebowych w Indiach, Wietnamie, Chinach i Singapurze. Zawodowy piosenkarz Selvakumer prowadzi ekipę żałobników w Tamil Nadu. Śmierć jest dla niego zwykłą codziennością. Przez swoją pracę, próbuje podtrzymać  zainteresowanie starożytną tradycją Oppari. W Wietnamie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Konserwatywni żałobnicy z Północy konkurują z liberalnymi żałobnikami z Południa. W Chinach zawodowi żałobnicy zostali zakazani podczas rewolucji kulturalnej, ale dokonali wielkiego powrotu. Nietypowy zwyczaj w Singapurze pokazuje, jak dziś wygląda stosunek do płaczu na pogrzebie. Rola zawodowych żałobników zmniejsza się z czasem –  podejście do śmierci staje się bardziej dyskretne.

Z kolei serial dokumentalny „Rozdroża” emitowany w ITVN w czwartki od 9 sierpnia pokaże tradycyjne i zaskakujące sposoby transportu w krajach Azji. Niektóre pochodzą jeszcze z minionej epoki, podczas gdy inne zostały zaprojektowane w czasach współczesnych. W dobie zmieniających się technologii pierwsze maszyny, wagony oraz statki są prawie nieużywane. Jednak wszystkie te dziwne i cudowne pojazdy nadal są częścią kultury w Południowym Wietnamie, Chinach, Kambodży oraz Filipinach.

Poszukiwacz przygód i filmowiec Reza Pakravan razem z dziennikarką Phillippy Stewart przybliżą widzom ITVN niebezpieczeństwa, które grożą Amazonce. Przemierzą największy las deszczowy na świecie podczas wyjątkowej i zapierającej dech w piersiach podróży wzdłuż Transamazoniki – drogi krajowej w Brazylii, prowadzącą przez tereny Amazonii. Podróżując rowerem i statkiem, odkryją problemy związane ze zniszczeniem środowiska, degradacją gospodarczą i rozpadem kulturowym regionu. Na serię „Transamazonika” zapraszamy w poniedziałki.

Natomiast od 14 sierpnia w każdy worek zaprezentujemy podróżniczy serial „Wolni jeźdźcy”, pokazujący kulturę jazdy w Azji. Znany podróżnik i pisarz Charley Boorman zabierze widzów na najbardziej ekscytujące wydarzenia rowerowe, a także motocyklowe. Obserwując życie lokalnych mieszkańców, przetestuje również swoje umiejętności jako kierowcy dwóch kółek.

Zaskakująca Albania” to nasza środowa propozycja dokumentalna, którą wyemitujemy 22 i 29 sierpnia. Po wielu latach wojny i izolacji, Albania jest domem otwartych na świat ludzi i niesamowitych skarbów przyrody. Po mrocznych dekadach komunistycznej dyktatury, w której wszystkie religie były zakazane, teraz chrześcijanie i muzułmanie żyją tu w zgodzie. Film pokazuje również wspaniałe jeziora, wybrzeża i zapierające dech w piersiach wyżyny oraz miasta prowadząc w nieznane i nieskażone regiony Albanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *