MediaTVP

Portal TVP.pl ruszył z ekspercką platformą poświęconą edukacji medialnej

Dynamiczny rozwój nowych technologii może sprzyjać dezinformacji i nasileniu się niekorzystnych zjawisk społecznych. Profilaktyce zachowań niebezpiecznych służy rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i kompetencji medialnych wśród wszystkich grup wiekowych.

 

Platforma multimedialna stanowi wyjście naprzeciw społecznemu problemowi dezinformacji oraz wpisuje się w realizację misji nadawcy publicznego w zakresie edukacji medialnej. W ramach projektu zrealizowano serie wideocastów oraz poradnik dla rodziców i nauczycieli mające na celu rozwój kompetencji medialnych u dzieci. Poradnik można pobrać bezpłatnie ze strony tvp.pl. Planowana jest również międzynarodowa dystrybucja poradnika w języku angielskim.

Do współpracy przy projekcie zaproszono uznanych ekspertów z dziedziny medioznawstwa: prof. dr hab. Agnieszkę Ogonowską i prof. dr. hab. Jana Krefta. Celem projektu jest wsparcie rodziców, opiekunów i nauczycieli w rozwijaniu własnej świadomości medialnej oraz budowaniu kompetencji medialnych u dzieci.

Zagadnienia poruszane w ramach przygotowanych materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie to m.in.: nauka krytycznego myślenia, świadome zarządzanie wizerunkiem w sieci, uzależnienia od mediów i skutki tych uzależnień, cyberbezpieczeństwo, ochrona przed manipulacją medialną i profilaktyka zachowań niebezpiecznych w kontekście nowych technologii.

Zgodnie z nową strategią portalu TVP.pl, serwis skupia się na dostarczaniu odbiorcy merytorycznych materiałów, które powstają we współpracy z cenionymi ekspertami dziedzin takich jak: psychologia, dietetyka, sport, medioznawstwo, fotografia, produkcja.

Na tvp.pl czytelnik znajdzie ekskluzywne wywiady z ulubionymi aktorami i reżyserami, odpowiedzi na zagadki dotyczące serialowych i filmowych produkcji, a także Zapozna się z kalendarzem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie.

W ramach portalu TVP.pl użytkownicy mogą obejrzeć relacje wideo z wydarzeń kulturalnych, premier kinowych, wystaw, koncertów i spektakli. Portal udziela też patronatu medialnego festiwalom, targom i konferencjom. W tym roku TVP.pl gościło na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wsparło młodzież podczas Mistrzostw IT w Poznaniu a także odwiedziło z kamerą konferencję Safe Internet. W celu zwrócenia uwagi na problem trwającej agresji Rosji na Ukrainę oraz jej skutków obejmujących cierpienie dzieci redakcja TVP.pl przygotowała relację wideo z inauguracji wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!”, która miała miejsce w Pałacu Staszica w Warszawie.

W ramach oferty wideo portal TVP.pl realizuje także cykle: Prywatnie z…, Pytania (nie)poważne oraz wspomniane wcześniej serie poświęcone edukacji medialnej.

Serwis TVP.pl odnotowuje stały wzrost liczby użytkowników. W listopadzie 2022 roku strona przyciągnęła 624 tys. unikalnych użytkowników. W okresie wrzesień-listopad 2022 dynamika wzrostu r/r wyniosła 50%.

BIO

prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska

Kierownik Katedry Mediów i Badań Kulturowych w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Dyrektor Ośrodka Badań nad Mediami UP oraz Zespołu Badań ds. Psychologii Mediów i Edukacji Medialnej w ramach Ośrodka Badań nad Mediami. Ekspert komisji sejmowej ds. przeciwdziałania przemocy w mediach (Komisja Stała/Komisja Polityki Społecznej i Rodziny – IV kadencja Sejmu RP). Współzałożyciel i 1. prezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.

Współpracownik Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Ekspert Komisji Europejskiej.

prof. dr hab. Jan Kreft

Prof. dr hab. Nauki o komunikacji społecznej i mediach (Dziedzina nauk społecznych) UMCS. Medioznawca, profesor Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Instytutu Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *