Zapowiedzi TV

Premiera filmu dokumentalnego „Bzik Teatralny. Początek” w TVP Kultura

Już w najbliższy czwartek 18 stycznia o godz. 18.45 w TVP Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Bzik Teatralny. Początek” o jednym z najważniejszych spektakli w historii współczesnego polskiego teatru – „Bziku Tropikalnym” w reż. Grzegorza Jarzyny.
 
W styczniu 2017 roku minęło 20 lat od premiery „Bzika tropikalnego” w reżyserii Grzegorza Horst D’Albertisa – pod takim pseudonimem Grzegorz Jarzyna stworzył spektakl, który zmienił polski teatr, otworzył go na całkowicie inną estetykę i nową publiczność. Była to też jedna z najciekawszych inscenizacji dramatów Witkacego w Polsce od wielu sezonów.
Film dokumentalny w reż. Joanny Makowskiej ze scenariuszem Romana Pawłowskiego o znaczącym tytule „Bzik Teatralny. Początek” opowiada o tym ważnym dla polskiej sztuki scenicznej wydarzeniu oraz stawia pytania o możliwość rewolucji we współczesnym teatrze. Wyjątkowość spektaklu polegała na zastosowaniu w nim kilku elementów, m.in.: nowej tematyki, zderzenia cywilizacyjnego pomiędzy zachodem i wschodem, użyciu całkowicie nowego artystycznego języka przywołującego estetykę wideoklipów i mrocznego kina Quentina Tarantino, a także młodej generacji twórców, którzy zgromadzili się w tym czasie wokół Grzegorza Jarzyny. Był to powrót do rytualnych źródeł teatru, który tak jednoczył ludzi podczas przedstawień, że zachowywali się jak podczas koncertów rockowych. Wolność artystyczna, otwartość oraz twórczy niepokój rodziło poczucie wspólnoty, co pokazuje film Joanny Makowskiej.
Dokument przypomina również ważny rozdział w historii Teatru Rozmaitości, którego dyrektorem rok po premierze został Grzegorz Jarzyna. Od tamtej pory zespół występujący na scenie przy Marszałkowskiej – noszący już nazwę TR Warszawa – stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Twórcy filmu oraz ich bohaterowie poszukują materialnych i niematerialnych śladów po legendarnym już przedstawieniu, odwiedzają magazyny scenograficzne, wykorzystują unikalne, archiwalne nagrania i zdjęcia zadając sobie przy tym pytanie: Co zostaje po przełomowych dziełach teatralnych? O pracy w teatrze Grzegorza Jarzyny opowiadają m.in. Maria Maj, Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński oraz Magdalena Cielecka.
Joanna Makowska – reżyserka telewizyjna i autorka i współtwórczyni kilkuset programów telewizyjnych dotyczących kultury, m. in. „Tygodnika Kulturalnego, “Pegaza”, magazynu literackiego “Zakładka”, “Sceny Alternatywnej”, “Kultury, Głupcze”, “WOK teatr”, cykli “Ksiażki na lato, jesień, zimę i na świeta”, „Rozmowy Poszczególne“, a także telenowel kulturalnych „ Kulturalni“ i „Redakcja Kultury“, magazynu „Wstęp wolny“, „Ulice Kultury“, “W polskim kinie”, “Jazdy kulturalnej”, “Ale jazdy“, “Seansu filmowego”, oraz serialu dokumentalnego “250 minut o polskim teatrze”. Reżyserka i współreżyserka gali telewizyjnych, m. in. wręczenia Nagród Literackich NIKE, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Dwa Teatry, Nagrody Literackiej Gdynia.
„Bzik Teatralny. Początek” został wyprodukowany we współpracy Telewizji Polskiej S.A., TR Warszawa, oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Program wydarzeń związanych z premierą „Bzika Teatralnego. Początek”:
Premiera telewizyjna w TVP Kultura – 18 stycznia 2018 r., godz. 18.45
Premiera teatralna w TR Warszawa i spotkanie – 11 lutego 2018 r., godz. 20.00
Premiera na platformie www.nina.gov.pl – 12 lutego 2018 r.
Premiera filmowa i spotkanie z twórcami w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym – 26 marca 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *