Premiera książki – Ekke Overbeek „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”

Kim był Jan Paweł II? Troskliwym, współczującym Ojcem Świętym czy chłodno kalkulującym urzędnikiem Kościoła? W Polsce jego dobrotliwa, ojcowska twarz spogląda na nas ze wszystkich stron, ale gdzie indziej od dawna zadaje się pytanie o inne oblicze polskiego papieża.

 

Bo jak to możliwe, że przez tyle lat odwracał wzrok i milczał, gdy docierały do niego informacje, że księża seksualnie wykorzystują dzieci? Papież, który narzucał wiernym surową moralność seksualną, okazywał swoim kapłanom, którzy dopuścili się molestowania nieletnich, daleko idące miłosierdzie. Ofiar nie chciał słuchać.

Kościół i jego „obrońcy” utrzymują, że nie wiedział o przestępstwach, że dowiedział się późno. Za późno, żeby móc zdecydowanie reagować. Do tego miał nie wierzyć oskarżeniom, uznając je za preparowane przez SB fałszywki, mające zdyskredytować Kościół. Czyżby?

W przypadku Benedykta XVI i Franciszka zbadano, co wiedzieli i robili, zanim zostali wybrani na papieży. Historia Jana Pawła II pozostaje częściową zagadką. Dzieje się tak dlatego, że informacji o Karolu Wojtyle trzeba szukać w Polsce. A tu wielu nadal uważa, że nie wolno zadawać niewygodnych pytań o narodowego świętego. W Polsce Kościół, władza, ale też większość ofiar – w strachu przed victim blaming – milczą. Tak jak milczał polski papież.

Czy Jan Paweł II wiedział? Od kiedy wiedział? I co z tą wiedzą robił? Te pytania wracają jak bumerang, gdy mowa o skandalach, które doprowadziły Kościół katolicki na skraj przepaści. Książka Maxima culpa wreszcie, po raz pierwszy, daje jednoznaczną odpowiedź: Wojtyła wiedział o księżach pedofilach, zanim został papieżem, i pomagał im uniknąć odpowiedzialności. To nie tylko poszlaki, ale też dowody.

„Przez ostatnie lata poświęciłem swój wolny czas, aby odkryć to, co Kościół z powodzeniem ukrywa od dekad” – mówi autor, Ekke Overbeek, korespondent niderlandzkiej gazety „Trouw”. „Mam nadzieję, że ta książka na nowo otworzy poważną dyskusję na temat Jana Pawła II, który odegrał tak ważną rolę w polskiej historii, oraz że poszkodowani na całym świecie nareszcie się dowiedzą, dlaczego tak długo czekają na sprawiedliwość”.

Ekke Overbeek jest wieloletnim korespondentem w Europie Centralnej dla gazety Trouw i innych niderlandzkich mediów. Już w 2013 roku ukazała się jego książka ‘Lękajcie się; ofiary pedofilii w polskim kościele mówią’, która otworzyła oczy na fakt, że kościół katolicki w Polsce ukrywa prawdę o skali nadużyć seksualnych wobec dzieci. Jest również ko-autorem pierwszego filmu na temat pedofilii w polskim kościele: ‘Silence in the shadow of John Paul II’ (2013)

Publikacja ukaże się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Agora, we współpracy z Wydawnictwem Nisza, 8 marca br. w formie książki, ebooka i audiobooka. Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży: https://bit.ly/Maximaculpa_KS

Ebook i audiobook będą dostępne w Publio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *