MediaVodyllaZapowiedzi TV

Premiera na vodylla.pl – III sezon Amerykańskich kronik wojennych

Od 13 listopada na platformie streamingowej filmów dokumentalnych VODYLLA można oglądać III sezon oryginalnych materiałów archiwalnych z polskim lektorem z kolekcji „Amerykańskich kronik wojennych”, wyprodukowanych przez rząd i armię USA w okresie II wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych. Kolejne kroniki z kolekcji liczącej łącznie 200 godzin są tłumaczone na język polski.

 

Sezon III „Amerykańskich kronik wojennych” obejmuje 13 dokumentów. Są wśród nich kroniki poświęcone operacjom w okresie II wojny światowej w Europie, od Dunkierki, przez kampanię norweską, kampanię wrześniową, Bitwę o Anglię, nieudany desant pod Dieepe, bitwy pod Arnhem i San Pietro oraz wyścig o Berlin.

Kronika „El Alamein” dokumentuje walki w Afryce Północnej, „Upadek Filipin” to zapis inwazji japońskiej na Filipiny oraz obrony wyspy przez wojska filipińskie i amerykańskie, a „Atak na Pacyfik” relacjonuje wojnę na wodach Pacyfiku. W kronikach wykorzystano relacje konkretnych żołnierzy wojsk alianckich oraz niemieckich lub japońskich, których losy być może przecięły się na linii frontu.

SEZON III

Odcinek 27: Linia frontu. Arnhem

Bitwa pod Arnhem we wrześniu 1944 r. była etapem operacji aliantów zabezpieczającej strategiczne mosty na terenie Holandii, przekroczenie Renu i wkroczenie do Niemiec.

Odcinek 28: Bitwa o San Pietro

Dokument Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych w reżyserii Johna Hustona poświęcony walkom w 1943 r. o włoskie miasteczko San Pietro. Kamerzyści filmowali u boku żołnierzy 36 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych. Pierwszy publiczny pokaz odbył się w 1945 r.

Odcinek 29: Linia frontu. Bitwa o Anglię

Kampania powietrzna w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej.

Odcinek 30: Atak! Bitwa o Nową Brytanię

Dokument nakręcony przez żołnierzy Korpusu Łączności i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas lądowania na plażach Arawe i walk na wyspie Nowa Brytania w 1943 r. Film dedykowany żołnierzom, którzy spoczęli pod drewnianymi krzyżami w drodze do Tokio.

Odcinek 31: Atak na Pacyfiku

Kronika w reżyserii Franka Capry dokumentująca amerykańsko-japońską walkę na wodach Pacyfiku. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o Amerykańskiej Marynarce Wojennej
i marynarzach.

Odcinek 32: Linia frontu. Dunkierka

Niemieckie natarcie na początku 1940 r. i ewakuacja z Dunkierki ponad 300 000 żołnierzy alianckich.

Odcinek 33: Linia frontu. Dieppe

19 sierpnia 1942 r. alianci przeprowadzili desant na francuski port Dieppe, który zakończył się katastrofą. Zginęło ponad 900 kanadyjskich żołnierzy, a tysiące zostało rannych i wziętych do niewoli.

Odcinek 34: Linia frontu. El Alamein

Dokument relacjonujący walki pod El Alamein pomiędzy wojskami włoskimi i niemieckim Afrika Korps pod dowództwem feldmarszałka Erwina Rommla a brytyjską 8 Armią.

Odcinek 35: Linia frontu. Upadek Filipin

W 1941 r. wojska japońskie dokonały inwazji na Filipiny. Natarcie na półwysep Bataan na początku stycznia 1942 r. i przełamanie pozycji amerykańsko-filipińskich cztery miesiące później.

Odcinek 36 Linia frontu. Kampania wrześniowa

Dokument relacjonujący wojnę obronną Polski we wrześniu 1939 r. Amerykański punkt widzenia.

Odcinek 37: Linia frontu. Upadek Berlina

Ofensywna Armii Czerwonej i LWP przeprowadzona między 16 kwietnia a 2 maja 1945 roku na froncie wschodnim.

Odcinek 38: Linia frontu: Kampania norweska

Działania wojenne wojsk alianckich przeciwko inwazji niemieckiej na terytorium Danii
i Norwegii w 1940 r.

Odcinek 39: Linia frontu. Operacja Dragoon

Aliancka operacja desantowa w południowej Francji w sierpniu 1944 roku. Wielka polityka
z udziałem Roosevelta, Churchilla, Czang Kaj-szeka i Stalina.

DLACZEGO KOLEKCJA JEST NIEZASTĄPIONYM ŹRÓDŁEM HISTORYCZNYM

Kroniki, przeznaczone dla amerykańskich żołnierzy i cywilów, są nie do zastąpienia jako autentyczny świadek, oddają ducha czasów bez dystansu i filtra współczesnej wiedzy. Są też unikalnym dopełnieniem źródeł historycznych, dokumentując i komentując na gorąco to, co było wówczas ważne dla zwyczajnych Amerykanów, np. budowę fabryk zbrojeniowych, produkcję broni, konieczność pracy dla armii, pobór do wojska, ćwiczenia na poligonie, życie codzienne żołnierzy na pokładzie okrętów czy w bazie lotniczej. Kroniki zawierają autentyczne sceny walk, kręcone przez operatorów z pokładów samolotów podczas misji czy w trakcie ataku wojsk lądowych, co wielu przypłaciło życiem. Twórcami wielu z nich są uznani reżyserzy, by wspomnieć tylko Franka Caprę i Williama Wylera. Uzyskany dzięki nim obraz wojny jest bombą emocji.

„Amerykańskie kroniki wojenne” to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości także dlatego, że pokazują II wojnę światową
w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne na Pacyfiku, mniej znane polskiemu odbiorcy, a także późniejsze konflikty zbrojne w Korei, Wietnamie czy Iraku. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii, medioznawców, a nawet obecnych obserwatorów wojny w Ukrainie. Żywy przykład, jak relacjonowano wojnę przed kilkudziesięciu laty.

foto. Vodylla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *