MediaTVPZapowiedzi TV

Premiera spektaklu „Marszałek” w Teatrze Telewizji

Już 4 grudnia o godz. 20.25 w TVP1 premiera współczesnej sztuki „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa o ostatnich latach życia Józefa Piłsudskiego. Spektakl powstał specjalnie dla Telewizji Polskiej i będzie wyemitowany w związku z przypadającą 5 grudnia 150. rocznicą urodzin Marszałka.

 

 

„Nawet gdybyśmy my napadli na Hitlera, to też byłaby to wojna obronna” – te słowa Józefa Piłsudskiego z 1934 roku mogą stanowić motto dramatu Wojciecha Tomczyka. Autor opowiada o jednym z najmniej znanych momentów historii Europy XX wieku – planowanej przez Piłsudskiego około 1933 roku interwencji zbrojnej w Niemczech. W warstwie dramatu osobistego jest to historia ostatnich lat życia marszałka Piłsudskiego. Podstarzały, chory i zmęczony ma podjąć decyzję o rozpoczęciu „wojny prewencyjnej” przeciwko Niemcom. Ta decyzja jest ryzykowna i może być tragiczna w skutkach. Marszałek ma wiele do stracenia, przede wszystkim swoje miejsce w historii. W gronie najbliższych współpracowników przedstawia swoją wizję polityki zagranicznej – swój polityczny testament. Przewiduje między innymi, że po jego odejściu, Polska będzie miała cztery lata spokoju, natomiast reszta zależy już tylko od jego następców.

W postać Marszałka Piłsudskiego wcieli się wybitny aktor – Mariusz Bonaszewski, a towarzyszyć mu będzie plejada znakomitych artystów. W rolach byłych premierów wystąpią: Andrzej Grabowski (Aleksander Prystor), Mirosław Baka (Walery Sławek), Adam Woronowicz (Kazimierz Bartel) oraz Grzegorz Mielczarek (Kazimierz Świtalski). Pozostałe kreacje stworzyli: Dorota Landowska (Marszałkowa), Rafał Królikowski (Bolesław Wieniawa-Długoszowski), Wojciech Zieliński (Józef Beck), Maciej Zakościelny (adiutant Mieczysław Lepecki), Stefan Pawłowski (Stach), Artur Barciś (Fryzjer) oraz Agata Skórska (Ludwika).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

Teatr Telewizji – „Marszałek” 4 grudnia godz, 20.25 w TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *