Premiera spektaklu Teatru Telewizji i Teatru Narodowego w Warszawie „Pożegnania” na antenie TVP1

W poniedziałek 4 czerwca o godz. 20:35 w Jedynce premiera spektaklu „Pożegnania” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, na podstawie prozy Stanisława Dygata. Jest to wersja telewizyjna przedstawienia Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl opowiada o niespełnionej miłości i o końcu starego świata, który za sprawą II wojny światowej zostaje zastąpiony nowym. W obsadzie plejada polskich gwiazd: Marcin Hycnar, Patrycja Soliman, Krzysztof Stelmaszczyk, Dominika Kluźniak, Sławomira Łozińska, Ewa Konstancja Bułhak.

W maju 1939 zbuntowany Paweł (Marcin Hycnar), należący do warszawskiej wyższej sfery poznaje w jednym z nocnych lokali fordanserkę Lidkę (Patrycja Soliman), dziewczynę wychowaną na Pradze. Oboje zakochują się w sobie, jednak ich związek uniemożliwia przynależność do różnych klas społecznych. Na drodze miłości młodych staje rodzina. Burzliwą znajomość stara się zakończyć ojciec chłopaka (Krzysztof Stelmaszczyk), który uważa, że dziewczyna zniszczy mu życie. Rodzina i znajomi powtarzają Pawłowi, że „świata nie da się zmienić” i za wszelką cenę starają się skłonić go do zerwania z Lidką. Chłopak nie zamierza ulegać presji otoczenia. Pragnie wyrwać się z konwenansów i tęskni do niezwykłych przeżyć. Tymczasem wybucha wojna, która zmienia dotychczasowy porządek.

Przedstawienie, obraz pokolenia, dla którego dotychczasowe życie skończyło się 1 września 1939, to jedno wielkie pasmo pożegnań – pożegnanie młodości, złudzeń, buntu i odchodzącej, bo unieważnionej przez wojnę rzeczywistości. To także pożegnanie naiwnej wiary, że jednostka może zmienić świat, wszystko jest dozwolone i możliwe.

Realizacja telewizyjna spektaklu Teatru TV „Pożegnania” miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie. Premiera teatralna odbyła się 8 września 2012 r.

Adaptacja tekstu: Agnieszka Glińska, Tomasz Szczepanek
Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Magdalena Maciejewska
Kostiumy: Agnieszka Zawadowska
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Muzyka: Jan Duszyński
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Montaż: Beata Barciś

Obsada: Marcin Hycnar (Paweł), Patrycja Soliman (Lidka), Krzysztof Stelmaszyk (Ojciec), Dorota Landowska (Gospodyni),Dominika Kluźniak (Mika/ Dodo), Joanna Kwiatkowska-Zduń (Lola), Magdalena Warzecha (Fordanserka/Celina), Karol Pocheć (Cachard), Sławomira Łozińska (Ciotka Walerka), Ewa Konstancja Bułhak (Róża), Beata Fudalej (Maryna), Jerzy Łapiński (Profesor), Jacek Różański (Pułkownik), Paweł Paprocki (Miki/ Mirek), Joanna Gryga (Fordanserka/ Uchodźca), Anna Wojnarowska (Fordanserka/ Uchodźca), Grażyna Kopeć (Fordanserka/ Uchodźca), Marzena Gorska (Fordanserka/ Uchodźca), Grzegorz Kwiecień (Barman/ Kelner/Feliks).

Premiera spektaklu Teatru Telewizji „POŻEGNANIA” w poniedziałek 4 czerwca, godz. 20:35 w TVP1.

Spektakl będzie również dostępny na TVP VOD (vod.tvp.pl)

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *