Premiera w Teatrze TV – Badyle

W poniedziałek, 23 listopada TVP1 zaprasza na premierę Teatru Telewizji „Badyle” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Jest to wzruszająca opowieść o losie starszych kobiet-matek zepchniętych na margines życia społecznego, odrzuconych przez własne dzieci, zagubionych w świecie i przeżywających gorycz samotności. Wszystkie łączy temat stosunku dzieci do starych rodziców.

 

Andrzej Barański powraca po trzynastu latach do Teatru Telewizji adaptacją tekstów Tadeusza Różewicza i Marka Gajdzińskiego „Badyle”. Spektakl powstał z połączenia dwóch opowiadań Tadeusza Różewicza: „Ta stara cholera” i „Na placówce dyplomatycznej” oraz opowiadania Marka Gajdzińskiego „Matka jest jedna?”.

Wszystkie trzy łączy temat stosunku dzieci do ich starych rodziców. Nie jest to problem nowy, ale w naszych czasach zyskał nową wagę, gdyż nie przystaje do poziomu współczesnej cywilizacji.

A jednak w obecnej rzeczywistości znęcanie się nad najbliższym człowiekiem, jakim jest stara matka, nie jest przypadkiem rzadkim i ma różne odmiany represji. Dlatego mówienie o tym poprzez sztukę ma ważne znaczenie społeczne. Obydwa opowiadania Tadeusza Różewicza cechuje realizm i wielka wrażliwość na krzywdę. Mimo pozornego spokoju narracji, Różewicz chciał wstrząsnąć czytelnikiem, wskazując na źródło zła, którym jest zanik empatii na wszystkich poziomach społeczeństwa. Okrutny dla swojej matki jest prymitywny syn i jego żona, ale równie okrutny, chociaż w inny sposób, jest dla matki syn wykształcony i jego wykształcona małżonka.

Również opowiadanie Marka Gajdzińskiego cechuje wysoki poziom literacki. Autor znalazł niezwykle pomysłową i współczesną formę dla ukazania rozpaczy matki, z którą syn nie chce utrzymywać kontaktu, a odsunięta na bok kobieta uparcie, co kilka dni, pokonuje pieszo kilka kilometrów, żeby choć przez chwilę pobyć w kręgu rodzinnym.

Reżyser Andrzej Barański znany jest ze swoich wcześniejszych realizacji podejmujących problematykę polskiej prowincji i umiejętnie tę polską prowincję obrazuje powolny rytm życia, prostota codzienności, wpisanie pojedynczego losu w odwieczny porządek, daje gwarancję na wydobycie ze scenariusza nie tylko tkwiącej w nim poetyckości i liryzmu, ale przede wszystkim głębokiego dramatu i ponadczasowej refleksji filozoficznej.

Obsada: Ewa Dałkowska (Matka Pierwsza, Matka Druga, Babina), Radosław Pazura (Obcy Pierwszy, Syn Drugi, Przemek), Edyta Olszówka (Synowa Pierwsza, Synowa Druga, Ona-Córka), Andrzej Mastalerz (Obcy Drugi, Syn Pierwszy, Amerykanin) i inni.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Barański,

zdjęcia: Grzegorz Kędzierski,

scenografia: Andrzej Haliński,

kostiumy: Katarzyna Morawska

muzyka: Henryk Kuźniak,

montaż: Milenia Fiedler.

Premiera spektaklu „Badyle”

W poniedziałek, 23 listopada o godz. 21.00 w TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *