MediaTVPZapowiedzi TV

Premiery w TVP VOD – “Jak najdalej stąd” i “Papcio Chmiel”

Od dzisiaj – wyłącznie w TVP VOD – widzowie mogą obejrzeć drugi pełnometrażowy film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. Na vod.tvp.pl dostępny jest także film dokumentalny „Papcio Chmiel” o Henryku Jerzym Chmielewskim, ikonie polskiego komiksu, autorze kultowej serii „Tytus, Romek i A’Tomek”. Obydwa obrazy to koprodukcje Telewizji Polskiej.

 

„Jak najdalej stąd” to inspirowany prawdziwą historią niezwykle przejmujący film drogi o dojrzewaniu, skomplikowanych relacjach rodzinnych, o trudach emigracji. Główna bohaterka Ola – zagrana przez nagrodzoną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut aktorski Zofię Stafiej – to charyzmatyczna, zbuntowana nastolatka, która po śmierci pracującego za granicą ojca, podejmuje się sprowadzenia ciała do Polski.

Podróż zmieni jej życie, priorytety, pozwoli dojrzeć, zweryfikować marzenia, a także – paradoksalnie – poznać ojca, który w jej życiu był wiecznie nieobecny. „Jak najdalej stąd” po raz kolejny potwierdza talent i wrażliwość reżysera, który w każdej scenie z niezwykłą precyzją oddaje realizm wydarzeń i postaci „zwyczajnych ludzi” – zarówno gdy mamy do czynienia z kierowcą autobusu czy z matką dewotką wychowującą niepełnosprawnego syna. Poruszane w filmie wątki społeczne pozwalają na porównania do obrazów Kena Loacha: „Obaj jesteśmy bardzo blisko bohaterów, przytłoczonych problemami życia codziennego. Zawsze staram się pochylać nad postaciami z czułością i takie spojrzenie odnajduję też w jego kinie” – podkreśla Domalewski. Taka bliskość czyni z widzów współuczestników opisywanego dramatu, w którym – mimo powagi tematu – nie brakuje humoru. „Jak najdalej stąd” został nagrodzony czterema Złotymi Lwami – m.in. za debiut aktorski, scenariusz i muzykę., zadebiutował na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmowym w Cottbus. Tej pozycji nie można przegapić.

Najnowszy dokument znakomitego operatora i dokumentalisty Petro Aleksowskiego „Papcio Chmiel” to rarytas nie tylko dla kilku pokoleń wychowanych na komiksach zmarłego 21 stycznia 2021 Henryka Jerzego Chmielewskiego. Główny bohater prezentowany jest w dość nietypowy sposób – widzimy rysownika z perspektywy jego 11-letniego fana, chłopca prowadzącego swój program literacki na kanale YouTube, w którym recenzuje książki. Marzeniem entuzjasty literatury jest spotkanie z Papciem i przeprowadzenie z nim wywiadu na potrzeby swojego vloga. Widzowie śledzą spotkania Olafa z jego Mistrzem, a także relacje krytyków, publicystów, artystów. Chłopiec poznaje historię swojego bohatera, zarówno zawodową, jak i osobistą, związaną także z udziałem w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim kulisy powstania postaci Tytusa, uczłowieczonej małpy. Dokument realizowany jest w różnych technikach rejestracyjnych – od klasycznej zdjęciowej po animowaną, zawiera też bogaty materiał archiwalny.

Pozycja obowiązkowa, zawierająca anegdoty, barwne opowieści, ale przede wszystkim oddająca charyzmę i poczucie humoru głównego bohatera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *