TVP

Produkcje i koprodukcje TVP zostały nagrodzone na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW

Produkcje i koprodukcje Telewizji Polskiej zostały nagrodzone na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”, który odbył się w Gdyni w dniach 29 września – 2 października. Telewizja Polska była patronem medialnym festiwalu.

 

Nagroda Prezesa TVP przypadła Marii Dłużewskiej za film dokumentalny „Z Gwiazdami. Podróż bez końca” o małżeństwie Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Nagrodę wręczył Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu Telewizji Polskiej. Telewizja Polska ufundowała także nagrodę na Pitchingu Forum Festiwalu NNW. W tym roku uhonorowano Gabrielę Mruszczak za film „Człowiek, który zbiera Auschwitz”. Podczas XIII MFF NNW TVP wsparła także projekt edukacyjno-kulturalny „#Młodzi dla Historii”.

Z kolei Nagrodę Dyrektora Festiwalu odebrał Ksawery Szczepanik za film „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, który opowiada niezwykłą historię legendarnego tyczkarza i mistrza olimpijskiego, autora pamiętnego „gestu” na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku. Na NNW wyróżnienie otrzymał także koprodukowany film „Krwawy ślad” Ewy Żmigrodzkiej.

W konkursie Filmów Polskich główna nagroda Złoty Opornik przypadła Marii Stachurskiej za film „Położna”. Jest to opowieść o losach bohaterki okresu okupacji Stanisławy Leszczyńskiej, przedwojennej położnej, pomagającej Żydom z łódzkiego getta, która za swoją pracę została zesłana do obozu w Oświęcimiu. W tej samej kategorii wyróżniono dwie koprodukcje TVP: „Grudzień nasz i wasz” w reżyserii Joanny Pieciukiewicz oraz „VI Brygada Pani Komendant” Wojciecha Królikowskiego.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych – nagroda im. Witolda Pileckiego wyróżnienie otrzymał film Tomasza Wolskiego „1970”. Reżyser łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów, tworzy całościowy obraz protestów na Wybrzeżu.

Telewizja Polska była producentem Gali. Retransmisja wydarzenia 4 października o godz. 22.25 w TVP1, natomiast 5 października w TVP Polonia o godz. 22.35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *