Prosto z festiwalu Sundance

W grudniu kanał SundanceTV zaprasza na wyjątkową filmową ucztę – premiery filmowe z kultowego festiwalu Sundance. W każdy czwartek miesiąca o 22:00, w ramach cyklu „Prosto z festiwalu Sundance”, na antenie zaprezentowane zostaną uznane przez krytyków produkcje, które zwyciężyły lub były nominowane do nagród na prestiżowym święcie filmowym w Utah.

 

W ramach cyklu na antenie pojawią się między innymi: dokument „Wataha” przedstawiający historię sześciu braci Angulo, którzy spędzili całe swoje życie w izolacji od społeczeństwa w mieszkaniu na Lower East Side na Manhattanie; „Ave Satan?” –  film dokumentalny będący niezwykłą kroniką jednego z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych ruchów religijnych w historii Ameryki – Świątyni Szatana; a także dramat „Tyler” – opowieść o chłopaku, który wybiera się na weekendową imprezę urodzinową, lecz gdy połączenie alkoholu i testosteronu zaczyna wymykać się spod kontroli, jego sytuacja powoli przeobraża się w koszmar.

Wataha (2015)

2 grudnia o 22:00

PREMIERA

Sześciu braci Angulo, nazywanych Watahą, spędziło całe swoje życie w mieszkaniu na Lower East Side na Manhattanie, w izolacji od społeczeństwa. Wszyscy są niezwykle bystrzy, nie mają żadnych znajomości poza rodziną i praktycznie nigdy nie opuszczali domu. Wszystko, co wiedzą o świecie zewnętrznym, czerpią z filmów, które obsesyjnie oglądają i drobiazgowo odtwarzają, używając wyszukanych rekwizytów i kostiumów domowej roboty.

Przez lata było to dla nich twórczym wyrażeniem siebie i sposobem na walkę z samotnością. Jednak po ucieczce jednego z braci z mieszkania (w masce Michaela Myersa dla ochrony), dynamika w domu ulega zmianie i wszyscy chłopcy zaczynają marzyć o wyjściu na zewnątrz. Crystal Moselle, debiutująca reżyserka, dzięki wnikliwej obserwacji świata bohaterów i bogatemu archiwum domowych nagrań, tworzy fascynujący portret niezwykłej rodziny. Oddaje dreszczyk emocji towarzyszący odkryciom Watahy, ale nie pomija też przy tym mroczniejszych, ciążących nad nimi kwestii związanych z wykorzystywaniem i uwięzieniem.

Tytuł: Wataha (The Wolfpack)
Reżyseria: Crystal Moselle
Występują: Mukunda Angulo, Narayana Angulo, Susanne Angulo, Bhagavan Angulo

Tyrel (2018)

9 grudnia o 22:00

PREMIERA

Tyler wybiera się ze swoim przyjacielem na wycieczkę do Catskills, gdzie ma się odbyć weekendowa impreza urodzinowa. Gdy tylko docierają na miejsce, staje się jasne, że po pierwsze – jest jedynym czarnym chłopakiem i po drugie – będzie to weekend zakrapiany dużą ilością alkoholu.

Chociaż stosunek do Tylera jest bardzo przyjazny, on sam czuje się bardzo nieswojo w towarzystwie białej, bliskiej sobie grupy. Połączenie alkoholu i testosteronu zaczyna wymykać się spod kontroli,
a niepewna sytuacja Tylera powoli przeobraża się w koszmar.

Tytuł: Tyrel
Reżyseria: Sebastián Silva
Występują: Jason Mitchell, Christopher Abbott, Michael Cera, Caleb Landry Jones, Ann Dowd

Ave Satan? (2019)

16 grudnia o 22:00

PREMIERA

Niezwykła kronika powstania jednego z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych ruchów religijnych w historii Ameryki. „Ave Satan?” to inspirujący i zabawny dokument fabularny uznanej reżyserki Penny Lane („Niezłe jaja!”, „Nasz Nixon”).

Obeznani z mediami członkowie Świątyni Szatana organizują serię publicznych akcji, których celem jest opowiedzenie się za wolnością religijną i rzucenie wyzwania skorumpowanej władzy. Udowadniają, że mając niewiele więcej niż błyskotliwy pomysł, złośliwe poczucie humoru i kilku zbuntowanych przyjaciół, można mówić prawdę rządzącym w naprawdę dobitny i głęboki sposób.

Urokliwa i zabawna, a zarazem skłaniająca do refleksji produkcja „Ave Satan?” to współczesne spojrzenie na grupę często niezrozumianych outsiderów, których niezachwiane zaangażowanie na rzecz społecznej i politycznej sprawiedliwości zainspirowało tysiące ludzi na całym świecie.

Tytuł: Ave Satan? (Hail Satan?)
Reżyseria: Penny Lane

Mandarynka (2015)

23 grudnia o 22:00

PREMIERA

Jest Wigilia w Tinseltown, a Sin-Dee wraca do swojej dzielnicy. Na wieść o tym, że jej chłopak, alfons, nie był jej wierny, kiedy przez 28 dni siedziała w areszcie, postanawia dotrzeć do sedna skandalicznej plotki wraz ze swoją przyjaciółką.

Podczas swojej burzliwej odysei stykają się z różnymi subkulturami Los Angeles, poznają także ormiańską rodzinę, która boryka się z konsekwencjami własnej niewierności.

Tytuł: Mandarynka (Tangerine)
Reżyseria: Sean Baker
Występują: Kitana Kiki Rodriguez, James Ransone, Mya Taylor

Szkoła życia (2016)

30 grudnia o 22:00

PREMIERA

Film przedstawia rok z życia dwóch pełnych pasji nauczycieli w jedynej irlandzkiej szkole podstawowej z internatem. Szkoła Headfort, mieszcząca się w XVIII-wiecznej posiadłości przypominającej Hogwart, łączy w sobie tradycję i nowoczesność – i takie też jest życie Johna
i Amandy Leyden. Dla Johna muzyka rockowa jest tak samo ważnym przedmiotem jak matematyka, nauka o Piśmie Świętym czy łacina i uczy jej w często bardzo zabawny sposób, współpracując z uczniami.

Dla Amandy kluczem do nawiązania kontaktu z dziećmi jest książka i wykorzystuje ona wszelkie sposoby, aby zaangażować swoich młodych podopiecznych poprzez literaturę. Przez prawie pół wieku tych dwoje ukształtowało tysiące umysłów, jednak przyszedł czas, kiedy muszą zacząć przygotowania do przejścia na emeryturę. Czy ich czuła i troskliwa opieka nad przyszłymi pokoleniami będzie trwała nadal, czy też zniknie jak wiele innych społecznych inicjatyw?

Tytuł: Szkoła życia (School Life (A.K.A In Loco Parentis))
Reżyseria: Neasa Ní Chianáin i David Rane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *