Przegląd twórczości Alfreda Hitchcocka w TVP Kultura

W 120. rocznicę urodzin Alfreda Hitchcocka uznawanego za ojca horroru, mistrza napięcia i atmosfery grozy, TVP Kultura w sierpniowe czwartki zaprasza na cykl filmów brytyjskiego reżysera.

 

 

W paśmie „Czwartkowy Klub Filmowy” na antenie TVP Kultura co tydzień spotkanie z innym dziełem Hitchcocka. Reżyserowi zawdzięczamy spopularyzowanie gatunku dreszczowca. Twierdził on, że „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”.

Każdy seans w TVP Kultura poprzedzi krótka dyskusja, pomiędzy filmoznawcą Łukaszem Jasiną a krytykiem filmowym Sebastianem Smolińskim.

W cyklu będzie można obejrzeć następujące filmy:

Sznur (1948 r.) – 8 sierpnia, godz. 21:45

Pierwszy, kolorowy film Hitchcocka. Akcja rozgrywa się na przyjęciu, podczas którego dwaj główni bohaterowie rozmawiają z gośćmi o zbrodni idealnej.

Łódź ratunkowa (1944 r.) – 15 sierpnia, godz. 21:30

To jedyny wojenny film Hitchcocka. Akcja filmu toczy się na tytułowej łodzi ratunkowej z grupą ocalałych rozbitków, których statek został zatopiony przez niemiecką torpedę. Reżyser dużą uwagę poświęca rozbitkom przyglądając się przy okazji ludzkim zachowaniom w sytuacji kryzysowej.

Psychoza (1960 r.) – 22 sierpnia, godz. 21:50

Dzieło z legendarną sceną pod prysznicem, która wywarła ogromny wpływ na popkulturę i stała się inspiracją dla wielu późniejszych twórców, zaliczane jest do kanonu klasyki kinematografii amerykańskiej. To dzięki temu tytułowi Hitchcock udowodnił, że kino grozy może być dziełem sztuki.

Szał (1972 r.) – 29 sierpnia, godz. 21:40

Przedostatni film z obfitej filmografii reżysera, który po wielu latach spędzonych w Hollywood wrócił do ojczystej Wielkiej Brytanii. Łączy napięcie z elementami intrygi. Przepełniony czarnym humorem, inspirowany historią Kuby Rozpruwacza „Szał”, jest najbardziej brutalną pozycją w filmografii Hitchcocka.

TVP Kultura, cykl „Czwartkowy Klub Filmowy”: Sznur, 8 sierpnia, godz. 21:45, Łódź ratunkowa, 15 sierpnia godz. 21:30, Psychoza, 22 sierpnia godz. 21:50, Szał, 29 sierpnia godz. 21:40

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *