MediaTVP

Reprezentantka Szwecji zwyciężczynią 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu (wideo)

Loreen ze Szwecji w głosowaniu widzów i jurorów zdobyła największą liczbę punktów i tym samym wygrała 67. Konkurs Piosenki Eurowizji. Reprezentantka Polski – Blanka z piosenką ,,Solo” zajęła 19 miejsce.

 

Podczas finałowego koncertu na M&S Bank Arena w Liverpoolu o zwycięstwo walczyli reprezentanci 26 krajów. Serca jurorów i widzów podbiła Loreen z piosenką „Tattoo”. Otrzymała 583 punkty i zdobyła pierwsze miejsce eurowizyjnego podium. Reprezentantka Polski – Blanka z utworem ,,Solo” uplasowała się na 19 miejscu.

Finał otworzyli zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji, członkowie fenomenalnej formacji Kalush Orchestra. W ich wykonaniu usłyszeliśmy przebój „Stefania”, który zapewnił im wygraną na Eurowizji w 2022 roku oraz nowy singiel zespołu „Changes”. Nie zabrakło także Sama Rydera, zdobywcy drugiego miejsca w ubiegłorocznym konkursie.

 

 

W specjalnym pokazie zatytułowanym „Liverpool Songbook” wystąpili uczestnicy poprzednich edycji Eurowizji, zaś Paradę Flag uświetnili pochodzący z Ukrainy muzycy: Go_A, Jamala, Tina Karol i Verka Serduchka.

Show poprowadził Graham Norton uznawany za brytyjską legendę Eurowizji w towarzystwie trzech charyzmatycznych pań: Julii Saniny, liderki ukraińskiej grupy The Hardkiss, aktorki Hannah Waddingham znanej m.in. z roli w serialu „Gra o Tron” oraz piosenkarki Aleshy Dixon.

Dla polskiej publiczności wydarzenie skomentowali: Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Punktację z Polski – podobnie jak przed rokiem – odczytała Ida Nowakowska-Herndon.

 

 

Hasło tegorocznego konkursu to ,,United By Music”, będące wyrazem solidarności z Ukrainą, której organizację tegorocznej Eurowizji uniemożliwiła wojna. TVP ma wyłączne prawa do transmisji wszystkich koncertów jako członek Europejskiej Unii Nadawców EBU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *