„Requiem ludowe” grupy Kwadrofonik i Adama Struga w TVP Kultura

7 kwietnia w TVP Kultura transmisja o godz. 20:00 kolejnego koncertu z cyklu „Kultura na żywo”. Widzowie obejrzą niezwykły występ zespołu Kwadrofonik oraz Adama Struga. Artyści wykonają m.in. „Requiem ludowe” z XIX-wiecznego Śpiewnika Pelplińskiego.

 

Niezależnie od odwołań historycznych kompozycje grupy Kwadrofonik zaskakują nowoczesnością: słychać w nich inspiracje minimalizmem z wykorzystaniem technik inside-piano. Zespół poszerza instrumentarium, m.in. akompaniując Adamowi Strugowi na klawiaturze komputerowej, czy używając sygnału telefonu komórkowego.

Grupa Kwadrofonik to jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała (Hob-beats Duo). Artyści wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz własne utwory. Improwizują w poszukiwaniu nowych brzmień. Adam Strug jest śpiewakiem i instrumentalistą, autorem piosenek, badaczem i niestrudzonym popularyzatorem muzyki tradycyjnej, pomysłodawcą zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Po koncercie Barbara Schabowska przeprowadzi z artystami rozmowę transmitowaną na profilu TVP Kultura na Facebooku.

Kultura na żywo: Kwadrofonik i Adam Strug, transmisja 7 kwietnia o godz. 20:00,TVP Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *