Technologia - Promocje

Rozrywka przyszłości – 5 zmian, jakie przyniesie technologia 5G

Większość z nas spotkała się z określeniem 5G, ale czy na pewno wiemy, o co dokładnie chodzi?

 

 

Sieć 5G umożliwi połączenie z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy! O tych i innych możliwościach nowej technologii donosi najnowszy raport Ericsson ConsumerLab[1]. Oznacza to, że do smartfonów czy laptopów dołączą miliardy nowych maszyn – pojazdów autonomicznych, inteligentnego sprzętu domowego czy czujników kontrolujących nasz stan podczas porannego treningu.

Oto 5 przykładów, jak technologia 5G zmieni rozrywkę w niedalekiej przyszłości:

  1. Po uruchomieniu sieci 5G nie będzie już potrzeby instalowania wielu aplikacji na smartfonach, bo dzięki dużej prędkości i wysokiej przepustowości transmisji danych będziemy korzystać z nich w chmurze. Tak samo jak ze wszystkich naszych danych, które automatycznie będą tam zapisywane. Zwalniający sprzęt po zainstalowaniu kolejnej aplikacji, czy ostrzeżenia o brakującej pamięci przejdą do lamusa.

 

  1. W przypadku sieci 5G opóźnień praktycznie nie będzie, a już na pewno nie będą one zauważalne. Trwając kilka milisekund lub nawet mniej sprawią, że dostęp do sieci będzie odbywał się w zasadzie w czasie rzeczywistym. Wysoki ping w grach sieciowych, który jest zmorą wielu graczy i dotyczy szczególnie osób korzystających z dostępu bezprzewodowego, zniknie.

 

  1. Wykorzystanie rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości zyska nowy wymiar. Możliwe będzie nie tylko podróżowanie bez fizycznego przemieszczania się, oglądanie meczu z wrażeniem przebywania na stadionie, ale też przeniesienie się w centrum wydarzeń ulubionej gry.

 

 

  1. Jednak nie samymi grami żyje człowiek. Transmisja meczu w jakości 4K, a nawet 8K? Bez problemu! Do tego dochodzi możliwość samodzielnego wyboru kamery, z której obraz chcemy mieć akurat na ekranie. Wygląda na to, że środowe wieczory już na zawsze będą zarezerwowane na spotkania ze znajomymi.

 

  1. 5G ułatwi popularyzację filmów w formatach 4K, 8K czy 360°, które w ramach streamingu będą dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych. Oglądanie materiałów wideo wysokiej jakości nie będzie już wymagało siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem podpiętym do stałego łącza. Jak wynika z raportu Ericsson ConsumerLab, w ciągu najbliższych 5 lat na oglądanie wideo na urządzeniach mobilnych poświęcimy 3 godziny tygodniowo więcej, z czego godzinę przy wykorzystaniu okularów AR/VR.

Sieć 5G w Polsce – kiedy możemy się jej spodziewać?

Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych.

Od 2015 r. Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z tych stacji znajduje się w Polsce, a gotowa technologia nie została jeszcze wprowadzona ze względu na uwarunkowania prawne.

Wokół korzyści, jakie przyniesie nam technologia 5G, narosło wiele mitów, które obala najnowszy raport Ericsson ConsumerLab. Publikacja opiera się na wynikach jednego z największych w historii badań konsumenckich, a zebrane opinie są reprezentatywne dla niemal miliarda ludzi na świecie. Z raportu wynika między innymi, że użytkownicy smartfonów oczekują powszechnej dostępności aplikacji i usług 5G w ciągu 2-3 lat od uruchomienia sieci nowej generacji. Co więcej, 43 proc. respondentów liczy na to, że 5G przyczyni się do rozwoju nowych aplikacji i usług. Pozostaje nam zatem czekać na to, co przyniesie przyszłość.

Pełny raport Ericsson ConsumerLab znajduje się tutaj

[1] Badanie Ericsson ConsumerLab opiera się na 35 000 wywiadów przeprowadzonych z użytkownikami smartfonów w wieku od 15 do 69 lat w 22 krajach. Opinie badanych są reprezentatywne dla niemal miliarda ludności. Aby uzyskać perspektywę nastrojów w branży odnośnie do wartości technologii 5G dla konsumentów, przeprowadzono dodatkowe 22 wywiady z ekspertami, w tym pracownikami szkół wyższych oraz pracownikami szczebla kierowniczego operatorów telekomunikacyjnych, producentów telefonów i chipów, start-upów i niezależnych ośrodków badawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *