Internet & Gry - Reklama

Ruda Śląska, czyli Polska w pigułce – „Wyborcza” przygotowuje specjalną obsługę lokalnych wyborów

Już w najbliższą niedzielę, 11 września 2022 r. w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwsza tura głosowania na prezydenta miasta. W przedwyborczym tygodniu Wyborcza.pl i  „Wyborcza” opublikują najnowszy sondaż, a w dniu wyborów – badanie exit poll. Dodatkowo, w poniedziałek, 12 września redakcja przedstawi, jak głosowaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej w krajowych wyborach parlamentarnych. To elementy obsługi lokalnych wyborów, które – z uwagi na próbę politycznych sił w rudzkim głosowaniu – będą soczewką ogólnopolskich nastrojów społecznych.

 

W niedzielę, 11 września w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwsza tura lokalnych wyborów prezydenckich. Startuje w nich siedmiu kandydatów, ale największe szanse ma trójka: Krzysztof Mejer, Michał Pierończyk oraz Marek Wesoły. Pierwsi dwaj to zastępcy zmarłej prezydent Grażyny Dziedzic, popierani przez partie opozycyjne, natomiast Marek Wesoły jest posłem PiS.

Dlaczego to śląskie – niemal 140-tysięczne miasto – jest takie ciekawe, także z punktu widzenia ogólnopolskiego? Jak sprawdziła redakcja „Wyborczej”, wyniki poparcia dla PiS w Rudzie Śląskiej bardzo często są zbliżone do tych w całej Polsce.

Wybory lokalne – ważne dla lokalnych społeczności – są często także rodzajem prawyborów, sygnalizujących, co może wydarzyć się w krajowych głosowaniach. Wielkim zainteresowaniem naszych czytelników cieszyły się ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Rzeszowie. Z tej perspektywy Ruda Śląska, gdzie wyniki głosowań często były bardzo zbliżone do tych ogólnopolskich, jest dla nas szalenie ciekawamówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”, szef redakcji lokalnych. Postanowiliśmy więc skoncentrować na tym wydarzeniu jeszcze większe siły redakcji lokalnych, a także nawiązać partnerstwo z pracownią IBS, by nasi subskrybenci jako pierwsi dowiedzieli się o tym, kto ma szansę wygrać rudzkie wybory, a w niedzielę jako pierwsi poznali ich przybliżone rozstrzygnięcie.

Już w środę, 7 września 2022 r. w serwisie Wyborcza.pl oraz w tradycyjnym wydaniu „Wyborczej” ukażą się wyniki sondażu pokazującego poparcie dla kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej.

W niedzielę, 11 września o godz. 21:00 – w momencie zamknięcia lokali wyborczych – redakcja Wyborcza.pl poda przybliżony wynik wyborów, czyli rezultat exit poll. W ramach wieczoru wyborczego w serwisie prowadzona będzie relacja na żywo, zawierająca m.in. komentarze polityków i ekspertów.

Natomiast w poniedziałek, 12 września Wyborcza.pl opublikuje wyniki sondażu, który wskaże, jak głosowaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej, gdyby teraz odbywały się wybory parlamentarne. To z kolei może być podstawą do prognozowania, kto w przyszłym sejmie będzie miał większość.

Głównym autorem odpowiedzialnym za obsługę wyborów w Rudzie Śląskiej jest Przemysław Jedlecki, reporter „Wyborczej Katowice”. Wspiera go zespół dziennikarzy z redakcji katowickiej, ale także z innych miast, które będą zaangażowane w obsługę wieczoru wyborczego.
Od strony redaktorskiej projekt prowadzą: Dariusz Kortko, naczelny „Wyborczej Katowice”, Jan Latała, redaktor serwisów lokalnych „Wyborczej” i Paula Skalnicka, naczelna „Wyborczej Poznań”.

Za sondaż przedwyborczy i badanie exit poll odpowiada Instytut Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza). Firma przygotowuje je dla „Wyborczej” oraz dla portalu Lokalnapolityka.pl.

– Sondaż exit poll w Rudzie Śląskiej to już kolejne takie działanie podejmowane przez Instytut Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza). Swój debiut mieliśmy w Rzeszowie nieco ponad rok temu, kiedy wynik Konrada Fijołka udało nam się przewidzieć, myląc się zaledwie o 0,7 p.p. – mówi Łukasz Pawłowski, prezes OGB. – Sondaże sondażami, ale to właśnie exit poll w Rudzie Śląskiej najlepiej dziś odda obecną rzeczywistość i nastroje na politycznej arenie, również ogólnopolskiej. Rudę Śląską można określić „Polską w pigułce” jeżeli chodzi o poparcie partii – a więc już w niedzielę nie tylko postaramy się przewidzieć jak najdokładniej wynik starcia w wyborach na prezydenta miasta, ale także na realnych wyborcach sprawdzimy, jak dziś wyglądałaby sytuacja w wyborach do sejmu. Być może to już ostatni sprawdzian przed wyborami parlamentarnymi.

Zgodnie z informacjami zebranymi przez redakcję „Wyborczej” wyniki głosowania, a zwłaszcza odsetek głosów oddanych na PiS w Rudzie Śląskiej, często okazywały się zbliżone do tych ogólnokrajowych. Dla przykładu w II turze wyborów prezydenckich w 2015 r. poparcie dla Andrzeja Dudy wyniosło w tym mieście 51,39 proc., a w całym kraju – 51,55 proc.

Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 r. ogólnopolskie poparcie dla PiS było na poziomie 37,58 proc., a w Rudzie Śląskiej 37,47 proc., zaś podczas wyborów z 2019 r. wyniki te kształtowały się na poziomie 43,59 proc. w całej Polsce vs. 44,26 proc. w rudzkim głosowaniu. W 2020 r. w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. krajowych głosów i 51,14 proc. w Rudzie Śląskiej.

Specjalne publikacje Wyborcza.pl i  „Gazety Wyborczej” na temat głosowania w Rudzie Śląskiej wspiera autopromocja na łamach dziennika i serwisu, a także na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *