Rusza jesienna ramówka Jedynki

W sobotę 9 września startuje jesienna ramówka Programu 1 Polskiego Radia. Na antenie zagości kilka premierowych pozycji, a inne pojawią się o nowych porach, ale nie zmieniamy swojego charakteru – wciąż naszymi flagowymi audycjami będą „Sygnały Dnia” i „Cztery pory roku”.
 
Jedynka jesienią tradycyjnie postawi na informację, komentarz i publicystykę oraz dobrą, polską piosenkę, w tym muzykę ludową i źródeł – a to za sprawą powrotu na antenę audycji Radiowego Centrum Kultury Ludowej (co drugi poniedziałek po godz. 23.00). Da to słuchaczom żywy, cykliczny kontakt z rodzimą muzyką ludową, folklorystyczną, korzenną – jako odtrutkę na, także reklamowaną jako typowo polską, ofertę środowiska muzyki disco-polo.
Lubiana przez słuchaczy wyjazdowa audycja krajoznawcza „Jedyne takie miejsce” trwać będzie nadal trzy godziny, ale nieprzerwanie od godz. 9.00 do 12.00. Już w najbliższą sobotę 9 września Roman Czejarek odwiedzi Niemczę (kolejne wyjątkowe miejsca na mapie Jedynki to Końskie i Biskupin).
W ramach „Czterech pór roku” (godz. 9.00-12.00) we wtorki i czwartki zadebiutuje cykl Jolanty Fajkowskiej „Już taki jestem”, w którym dziennikarka rozmawiać będzie z aktorami, muzykami, gwiazdami show-biznesu. Bohaterami pierwszych wydań będą m.in.: Włodek Pawlik, Cezary Harasimowicz, Grażyna Łobaszewska, Beata Kozidrak, Stanisław Soyka i Jerzy Połomski.
Z kolei nadawane dotąd o godz. 17.00 w soboty i niedzielę spektakle Teatru Polskiego Radia usłyszymy o godz. 21.00. – Nowa pora pozwoli nam sięgać po repertuar ambitniejszy, trudniejszy, dedykowany słuchaczowi dorosłemu. Późniejsza pora sprzyja też większemu skupieniu. Nie zapomnimy jednak o ofercie teatralnej dla najmłodszych, spektakle i słuchowiska dziecięce nadal powstawać będą w ramach redakcji Radia Dzieciom – wyjaśnia zmianę Rafał Porzeziński, dyrektor Jedynki.
Premierę nowego sezonu teatralnego poprzedzi, jak w latach poprzednich, uroczystość wręczenia nagród Pierwszego Programu Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia za miniony sezon (18 września, Studio im. Władysława Szpilmana). Statuetki zostaną rozdane w pięciu kategoriach: ARETE za debiut aktorski, DON KICHOT za debiut reżyserski, AMADEUSZ za debiut kompozytorski, TALANTON za debiut dramaturgiczny i AOJDE za debiut muzyczny. Premierowym spektaklem tego sezonu będzie słuchowisko „Villa Luco” Jeana Marie Besseta w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły, w gwiazdorskiej obsadzie: Krzysztof Gosztyła (Generał Petain), Wiktor Zborowski (Charles de Gaulle), Grzegorz Małecki (Adiutant). Premiera przypadnie w 50. rocznicę wizyty marszałka Charlesa de Gaulle’a w Polsce.
W poniedziałki o godz. 21.00 – w miejsce programu „Kontrapunkt” – pojawi się znany już słuchaczom Jedynki cykl „Ludzie niepodległości”. – Jesień 2017 i cały rok 2018 będą dla słuchaczy Jedynki okazją do zapoznania się z osiągnięciami Polski, wspomnieniem najważniejszych postaci, którym zawdzięczamy niepodległość – mówi Rafał Porzeziński. – Rok jubileuszowy będzie doskonałą okazją zaprezentowania na naszej antenie dokonań naszych rodaków. Docenimy wagę polskich wynalazków. Świadomość położenia geopolitycznego Rzeczpospolitej wymusza wszechstronną edukację, której celem jest umacnianie postaw wolnościowych w naszym społeczeństwie i to zarówno w wymiarze narodowym jak i wolności osobistej, własnej. Spróbujemy pomóc naszymi programami promować postawy wolnościowe, wskazywać drogi wychodzenia z uzależnień, kryzysów i zniewoleń – dodaje szef Jedynki.
Będą też zmiany w układzie dnia. Na przykład audycje „Tu jest muzyka” (do tej pory godz. 20.00) oraz „Twarzą w twarz” (poprzednio godz. 23.00) zamienią się miejscami. Do grona prowadzących z cyklem „Nieznani znani” dołączyła Małgorzata Raczyńska.
„Ślady na piasku”, audycja Redakcji Programów Katolickich, znajdzie swoje miejsce w ramach pierwszej godziny sobotnich „Sygnałów dnia”. Z kolei felieton prof. Jerzego Bralczyka będzie teraz emitowany po godz. 15.00, a magazyn konsumencki „Patrz na prawo” po 15.30. Na godzinę 16.00 przeniesiony zostanie magazyn kulturalno-społeczny „Damska torebka”, a 17.00 to nowa pora emisji „Przebojów przyjaciół Radiowej Jedynki”. Na godzinę 18.00 po wakacjach wraca cykl „Świat Kresów” (wszystkie audycje w sobotę).
– Jesienną ramówką kładziemy nacisk na treści informacyjne i publicystyczne (z obszarów polityki krajowej i międzynarodowej) oraz na sprawy społeczne, kulturalne i edukacyjne – mówi Rafał Porzeziński. – Jestem pewien, że nie zabraknie też powodów do radości dla melomanów. Polska muzyka w najlepszym wykonaniu będzie przeważać w ofercie Jedynki, a autorskie pasma muzyczne nadal pomogą poznawać słuchaczom ambitne i wybitne dzieła niemal wszystkich gatunków muzycznych. Nasze działania programowe i promocyjne zostaną skoncentrowane wokół utrzymania pozycji lidera w grupie wiekowej 60+ – kończy dyrektor Jedynki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *