Kultura, muzyka, kinoTVP

Ruszyły zdjęcia do nowej koprodukcji historycznej TVP – „Niepewność”

Ruszyły zdjęcia do nowej koprodukcji historycznej Telewizji Polskiej pt. „Niepewność” w reżyserii Waldemara Szarka. To historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.

 

Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą. Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami…

„Niepewność” to historia płomiennego romansu w baśniowej scenerii szlacheckiego majątku, która zainspirowała powstanie „Ballad i romansów”. W jej tle zaś zmartwienia i nadzieje pierwszych lat Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I.

W obsadzie zobaczymy m.in.: Nikodema Rozbickiego, Aleksandrę Piotrowską, Dorotę Landowską, Adriana Zarembę, Antoniego Sałaja, Pawła Charytona, Marka Kalitę, Piotra Garlickiego, Andrzeja Mastalerza i innych.

Zdjęcia realizowane są m.in. w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, w Dworze w Turowej Woli czy w Muzeum Adama Mickiewicza – Pałacu w Śmiełowie.

Reżyserem filmu jest Waldemar Szarek, Producentem realizującym Piotr Mikołajczak, za zdjęcia odpowiada Bartosz Piotrowski, kostiumy Marta Grudzińska, scenografię Magdalena Widelska-Władyka, charakteryzację Tomasz Matraszek.

Kompozytorem muzyki do „Niepewności” jest Andrzej Jagodziński.

Koproducentami są Telewizja Polska oraz Rock and Roll Production.

Premiera zaplanowana jest na 2024 r.

Fot. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *