Serial „Sanditon” na podstawie ostatniej powieści Jane Austen na kanale BBC First

Zainspirowany ostatnią, niedokończoną powieścią Jane Austen serial „Sanditon” w niezwykle przekonujący sposób ukazuje obraz rozwijającego się nadmorskiego miasteczka z epoki Regencji, stającego u progu wielkich przemian społecznych i ekonomicznych.

 

Kiedy wskutek wypadku podczas jazdy powozem młoda Charlotte Heywood poznaje rodzinę Parkerów, natychmiast wykorzystuje szansę, by rzucić się w wir przygody, na którą czekała przez całe życie i decyduje się wrócić z nimi do rozwijającego się nadmorskiego kurortu Sanditon. Porwana entuzjastyczną wizją przedsiębiorcy Toma Parkera, by rozwinąć niegdyś małą wioskę rybacką w popularne nadmorskie letnisko, Charlotte szybko odnajduje się wśród różnorodnej i zaskakującej społeczności. Obserwując szczerą i skąpą Lady Denham, na fortunie, której opiera się cały projekt, jak też zaciekłą walkę między jej licznymi krewnymi, żywiącymi nadzieje na odziedziczenie jej pieniędzy, Charlotte niebawem odkrywa, że nie wszyscy są tacy, jakimi się początkowo wydawali. A kiedy w Sanditon pojawia się zamożna spadkobierczyni o mieszanym pochodzeniu i napływa szereg hipochondryków poszukujących „uzdrowienia”, Charlotte musi po raz pierwszy opanować sztukę lawirowania w skomplikowanych strukturach społecznych miasteczka.

No i wreszcie jest też Sidney Parker. Przystojny, ale zarazem najbardziej nieokiełznany z braci Parker. Między Sidneyem a Charlotte niemal natychmiast dochodzi do starcia. Charlotte – pełna zapału, otwarta i niedoświadczona – wypowiada się o rodzinie Sidneya w sposób nietaktowny, choć szczery, on z kolei czuje się obrażony jej niedelikatnością i naiwną ignorancją. Scenerię tego płomiennego i pełnego zawirowań romansu, stanowiącego centrum opowieści, dopełnia ciemne morze, rozpościerające się za plecami bohaterów, i gwar odbywającego się gdzieś w tle balu z czasów Regencji.

Czy wśród rywalizujących zalotników i czyhających za rogiem niebezpieczeństw, Charlotte i Sidney będą w stanie wznieść się ponad własne niedoskonałości i stworzyć prawdziwy związek? Czy
w obliczu klęski, ku której zmierza ambitna wizji Toma, Sanditon zdoła ocaleć?

Ta barwna rodzinna saga, rozgrywająca się na obszarze od Indii Zachodnich po zaułki Londynu, prowadzi nas do samego serca tego miasteczka rozdartego różnicami klasowymi oraz zżeranego przez ambicje i uczucia. W Sanditon, Charlotte Heywood odkryje siebie… i w końcu odnajdzie też miłość.

W obsadzie pojawiły się tak uznane gwiazdy jak Anne Reid, Kris Marshall i Theo James oraz niezwykle interesujące debiutantki: Rose Williams w roli Charlotte oraz Crystal Clarke jako Miss Lambe.

„SANDITON” – PREMIERA: 11 PAŹDZIENRIKA O GODZ. 22:30 NA KANALE BBC FIRST

OPIS ODCINKÓW

ODCINEK 1.

Kiedy wskutek wypadku podczas jazdy powozem Charlotte Heywood poznaje Toma i Mary Parkerów, natychmiast wykorzystuje szansę, by rzucić się w wir przygody, na którą czekała przez całe życie – decyduje się wrócić z nimi do rozwijającego się nadmorskiego kurortu Sanditon. Wkrótce jednak młoda i naiwna Charlotte przypomni sobie przestrogi ojca odkrywając, że mieszkańcy miasteczka zachowują się w sposób tak osobliwy i nieprzewidywalny, że przekracza to jej wszelkie wcześniejsze wyobrażenia.

Nieugięta Lady Denham, najzamożniejsza właścicielka ziemska w Sanditon, sprawuje rząd dusz
w mieście i jest też główną inwestorką w rozpoczętym właśnie przedsięwzięciu Toma Parkera. Tom
z niecierpliwością oczekuje przyjazdu swojego brata Sidneya, mając nadzieję, że jego modne towarzystwo stanie się zalążkiem nieprzerwanego strumienia gości odwiedzających rozrastające się letnisko. Ku zaskoczeniu Toma, Sidney sprowadza do miasteczka również oszałamiająco majętną dziedziczkę o mieszanym pochodzeniu, pannę Lambe.

ODCINEK 2.

Desperacko pragnąc uniknąć kolejnych błędów, Charlotte stara się być pomocna dla swoich gospodarzy. Odnosi w tym względzie pewne sukcesy robiąc wrażenie swoją wiedzą i entuzjazmem na Tomie i nadzorującym prace Youngu Stringerze.

Panna Lambe, bogata spadkobierczyni i podopieczna Sidneya Parkera, zostaje zakwaterowana
w miasteczku pod opieką guwernantki, pani Griffiths co ma za zadanie uchronić młodą kobietę przed wszelkim niebezpieczeństwem. Lady Denham, podekscytowana perspektywą, iż ta niezwykle zamożna, młoda kobieta ma zamieszkać w Sanditon, postanawia urządzić z tej okazji wystawne przyjęcie.

Wszyscy gromadzą się na wykwintnym i egzotycznym obiedzie Lady Denham. Jej pogardliwe komentarze na temat rasy panny Lambe psują jednak atmosferę, a zdezorientowana Charlotte znów wywołuje oburzenie bezpośredniością swoich wypowiedzi. Tom stara się zachować urzędowy optymizm, ale rodzi się w nim poważna obawa czy Lady Denham nie wycofa swojej inwestycji, wywiera więc większą presję na Sidneyu, by ten zechciał mu pomóc. Sidney
i panna Lambe spierają się o to, co jest najlepsze pod kątem jej przyszłości.

Esther dowiaduje się jak wielką gafę popełnił Edward wobec Clary i jest coraz bardziej zirytowana biegłością, z jaką Clara manipuluje całą tą sytuacją.

ODCINEK 3.

Sytuacja robotników Stringera jest nie do pozazdroszczenia – są przepracowani i źle opłacani. Przyszłość przedsięwzięcia Toma maluje się w coraz ciemniejszych barwach, a kolejnym ciosem okazuje się ujawienie przez Sidneya, że on i jego modni przyjaciele, Lord Babington i pan Crowe, planują powrót do Londynu – Sanditon oferuje zbyt mało atrakcji, aby skusić ich do pozostania na dłużej.

Drobne akty buntu ze strony panny Lambe skłaniają Sidneya do pozostania w mieście. Wypadek
z udziałem ojca Younga Stringera staje się przyczyną zachwiania jego lojalności wobec Toma.

W międzyczasie Tom podejmuje jeszcze próbę wypromowania Sanditon poprzez zatrudnienie cieszącego się dobrą reputacją, choć nieco zaskakującego doktora Fuchsa, aby bezpłatnie zaprezentował swe umiejętności naszym bohaterom. Kiedy jednak Lady Denham wyraża swoją całkowitą dezaprobatę względem doktora, między nią a Tomem dochodzi do konfliktu.

Między Edwardem, Esther i Clarą wciąż toczy się rozgrywka o dominację, jednak dopiero, kiedy Clara umyślnie robi sobie krzywdę, aby wzbudzić litość, Esther zaczyna rozumieć z jak groźną przeciwniczką ma do czynienia.

2 thoughts on “Serial „Sanditon” na podstawie ostatniej powieści Jane Austen na kanale BBC First

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *