Serial TVP „Weterani. Wyrwani śmierci” zaprezentowany z okazji 20-lecia członkostwa Polski i Republiki Czeskiej w NATO

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski i Republiki Czeskiej w NATO na zamku praskim odbyło się oficjalne spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli NATO i innych państw sprzymierzonych „Sojusznicy: misja w Afganistanie oczyma weteranów“. W przeddzień spotkania polscy i czescy żołnierze, żołnierze USA oraz praska publiczność obejrzeli serial TVP „Weterani. Wyrwani śmierci” w reż. Grzegorza Zasępy, poświęcony losom polskich żołnierzy w Afganistanie.

 

Ostatni raz widzieli się – przez krótką chwilę – 10.09 w afgańskiej prowincji Ghazni. Plutonowego Marcina Kulasa z armii polskiej oraz sierżanta Corey’a Specka z armii USA połączyła operacja bojowa. Amerykanin pod ostrzałem wyniósł ciężko rannego Polaka podczas ataku na wioskę zajmowana przez Taliban. Ich losy przypomniał serial TVP „Weterani. Wyrwani śmierci”. Teraz – po 10 latach – żołnierze spotkali się w Pradze.

– Akcesja do NATO to zarówno dla Polaków jak i Czechów kluczowy symbol wyzwalania się z dziedzictwa zimnej wojny – tłumaczy Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, iniciatora spotkania. – Dlatego w obu krajach weterani zagranicznych misji Sojuszu cieszą się ogromnym szacunkiem jako autentyczni bohaterowie naszej wolności.

Pomysł uczczenia rocznicy poprzez spotkanie weteranów z Afganistanu zrodził się w nawiązaniu do serialu „Weterani”, w reżyserii Grzegorza Zasępy, wyprodukowanego przez TVP. Pierwszy odcinek serialu opowiada właśnie o losach polskiego żołnierza, Marcina Kulasa, który – ciężko ranny – zostaje wyniesiony spod ostrzału przez amerykańskiego kolegę. – Marcin od początku wspominał jak bardzo chciałby spotkać swojego wybawcę. – mówi reżyser – Bardzo się cieszę, że w końcu mogło do niego dojść.

Świadkami pierwszego spotkania bohaterów byli ministrowie obrony Polski i Czech. Czeskie Ministerstwo Obrony było współorganizatorem wydarzenia.

– Również czeska armia poniosła w trakcie działań w Afganistanie duże straty, łącznie 14 żołnierzy. Pomysł na serial o weteranach uważam za doskonały. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć coś podobnego także w Czechach – opowiada płk. Eduard Stehlík, szef Wydziału ds. Weteranów.

Stronę czeską na scenie reprezentował ppłk. Ivo Zelinka, uczestnik trzech misji w Afganistanie. – Polacy i Amerykanie to nasi najbliżsi wojskowi partnerzy – stwierdził. Wszyscy weterani zgodzili się, że tym, co jest dla nich największym wspomnieniem z Afganistanu jest siła przyjaźni, która rodzi braterstwo broni.

Patronat nad spotkaniem objęła ambasador RP w Pradze pani Barbara Ćwioro i ambasada USA w Republice Czeskiej.

Główne obchody rocznicy wejścia do Sojuszu przez Polskę, Czechy i Węgry, z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, odbędą się 12. Marca.

Miejsce: Dom Armii (Dům armády), Vítězné náměstí 4, Praga 6 Data i czas: 11.03., 18.00

Organizatorzy: Instytut Polski w Pradze, Telewizja Polska, Wydział ds. Weteranów Min. Obrony RCz., American Center in Prague

Patronaty: Minister Obrony RCz., Ambasada RP w Pradze., Ambasada USA w Pradze

https://www.polskyinstitut.cz/program/spojenci-veterani-diskutuji-mise-v-afghanistanu

https://www.facebook.com/events/1661979970615099/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *