SHARP jako pierwszy wprowadza monitor TV 8K na rynek europejski

Premiera monitora TV LV-70X500E o rozdzielczości 8K1 to moment, w którym SHARP rozpoczyna podróż w przyszłość 8K. Nowa technologia pozwala uzyskać obraz o jakości wiernie odzwierciedlającej rzeczywistość, co ma przełomowe znaczenie w przypadku licznych zastosowań – zarówno w sektorach biznesowych, jak i na rynku konsumenckim. Model LV-70X500E będzie dostępny w Europie od końca kwietnia 2018 roku.
 

 
8K to kolejny krok w ewolucji rozdzielczości wyświetlaczy. Obraz w 8K składa się z oszałamiających 33 milionów pikseli (7680 x 4320). To czterokrotnie więcej niż obraz w rozdzielczości Ultra HD 4K i szesnastokrotnie więcej niż obraz Full HD. Dzięki tej ultrawysokiej rozdzielczości 70-calowy wyświetlacz modelu LV-70X500E cechuje się gęstością pikseli 125 ppi. Przy takiej gęstości ludzkie oko nawet z bardzo bliskiej odległości z trudnością rozróżnia pojedyncze piksele. Ogromny wzrost ostrości sprawia, że obrazy wyglądają niezwykle realistycznie.
LV-70X500E – poznaj przyszłość w rozdzielczości 8K!
Wysoka rozdzielczość monitora SHARP LV-70X500E to tylko jedna z jego wielu zalet. Aby jak najwierniej odzwierciedlić rzeczywistość na wyświetlaczu, istotne znaczenie ma również odpowiedni kontrast obrazu i odwzorowanie kolorów. Technologia szerokiej gamy kolorów umożliwia wyświetlenie 79% palety barw określonej normą ITU-R BT.2020 (vs. CIE1931xy cover ratio). Na rynku dostępne są już wysokiej jakości media wykorzystujące tę zwiększoną przestrzeń barw, na przykład filmy na nośnikach UHD Blu-ray, jak również niektóre materiały oferowane przez serwisy transmisji strumieniowej. Znacznie rozszerzone widmo kolorów sprawia, że obrazy stają się żywsze i bliższe rzeczywistości. To samo dotyczy kontrastu, który określa relację między najciemniejszą i najjaśniejszą częścią obrazu. Model LV-70X500E może wyświetlać obrazy o wysokiej dynamice (HDR) w standardach HLG i HDR10, zapewniając doskonały kontrast i maksymalną jasność na poziomie 1000 nitów. Aby osiągnąć te wysokie współczynniki kontrastu, wyświetlacz zawiera 216 indywidualnie przyciemnianych obszarów.
Wejścia 8K i konwersja w górę
LV-70X500E został wyposażony w osiem wejść HDMI. Cztery z nich to standardowe porty dla sygnałów 2K/4K, natomiast pozostałe cztery są zarezerwowane na jedno wejście 8K za pośrednictwem 4 równoległych połączeń HDMI. Dostępna jest możliwość wyświetlania nieruchomych obrazów w rozdzielczości 8K z nośników USB. Aby jak najlepiej wykorzystać doskonałą jakość obrazu 8K, monitor TV1 LV-70X500E konwertuje sygnały w górę do rozdzielczości 8K za pomocą zaawansowanego technologicznie systemu przetwarzania obrazu. Obraz jest nie tylko „rozciągany” do wyższej rozdzielczości, ale wyraźnie ulepszony.
Dlaczego wyższa rozdzielczość jest tak ważna?
„Od początku istnienia technologii telewizyjnej celem inżynierów było stworzenie idealnej iluzji na ekranie. Na początku ery HD rozdzielczość służyła głównie do zapewnienia większej ostrości. Ale ostrość nie może być celem samym w sobie. Aktualnym obrazom telewizyjnym nie brakuje ostrości, lecz naturalności. Jeżeli chcemy jak najwierniej odzwierciedlić rzeczywistość, poza poprawą rozdzielczości musimy również usprawnić technologie odwzorowania kolorów i kontrastu obrazu” – wyjaśnia Sascha Lange, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w Europie.
Rozdzielczość zależy również od rozmiaru ekranu i odległości od niego. Czterokrotne zwiększenie rozdzielczości pozwala również zwiększyć czterokrotnie rozmiar ekranu z zachowaniem tej samej ostrości przy stałej odległości od ekranu. Dzięki technologii 8K w przyszłości możliwe będzie tworzenie jeszcze większych ekranów telewizyjnych dla domów bez pogarszania jakości obrazu. Wraz z rozwojem technologii rozdzielczości Full HD i 4K, na wszystkich głównych rynkach telewizyjnych można zaobserwować wyraźny trend sprzedaży większych ekranów. 8K pozwoli na kontynuowanie tego trendu, umożliwiając produkowanie ekranów o rozmiarach, które wcześniej opisywano tylko w powieściach science fiction. „Dzięki rozdzielczości 8K wyświetlacze o przekątnej 70 cali, takie jak nasz LV-70X500E, staną się typowymi telewizorami w salonach, a wkrótce pojawią się znacznie większe ekrany!” – mówi Sascha Lange.
Nie tylko rozrywka
Rozdzielczość 8K zapewnia ogromne korzyści wszelkim treściom rozrywkowym. Transmisje sportowe i dokumentalne w 8K sprawią, że widz poczuje się, jakby oglądał wydarzenia na własne oczy. Fabuły gier i filmów będą bardziej wciągające, a gracz oraz widz będzie się czuć jak czynny uczestnik wydarzeń, a nie jak ich obserwator. Nowa rozdzielczość ma jednak znacznie więcej przydatnych zastosowań poza rozrywką. Artyści filmowi i fotograficzni mogą edytować swoje treści w najdrobniejszych szczegółach. Nowa technologia ma również ogromny potencjał w świecie sztuki. Technologia najwyższej ostrości i naturalnej jakości obrazu 8K pozwoli stworzyć wirtualne galerie dzieł sztuki. Obrazowanie medyczne również osiągnie nowy poziom szczegółowości, umożliwiając dokładniejszą diagnostykę. SHARP rozpoczął dostawy monitorów TV 8K1 do firmy Kairos Ltd., producenta endoskopu 8K, w celu wprowadzenia nowego poziomu szczegółowości w salach operacyjnych. Połączenie endoskopu 8K i monitora TV SHARP 8K1 umożliwi przeprowadzanie operacji chirurgicznych, które będą mniej inwazyjne niż dotychczas, ponieważ endoskop jest w stanie ukazać więcej szczegółów z większej odległości.
SHARP planuje stworzyć ekosystem 8K
Firma SHARP jest dumna ze swojej długiej historii innowacji na polu produkcji telewizorów, wyświetlaczy i kamer. Niegdyś pionier w dziedzinie technologii LCD, SHARP nadal intensywnie inwestuje w badania i rozwój, co zapewnia firmie dostęp do wielu unikalnych technologii i patentów, które pozwalają na produkcję najnowocześniejszych urządzeń elektroniki użytkowej oraz kluczowych podzespołów. Firma SHARP czynnie angażuje się w różne aspekty ekosystemu 8K i wyprodukowała już pierwszą na świecie kamerę 8K, model 8C-B60A, która nagrywa wideo w natywnej rozdzielczości 8K z prędkością do 60 klatek na sekundę. Trwają również prace nad rozwiązaniami w zakresie magazynowania i dystrybucji zawartości.
Ceny i dostępność
Model LV-70X500E będzie dostępny w Europie od końca kwietnia 2018 roku, a jego sugerowana cena detaliczna to 11 999 euro.
1: LV-70X500E nie jest wyposażony w tuner telewizyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *