MediaPolsatZapowiedzi TV

Sierpień na kanale Polsat Viasat History

Dawniej mówiono o siedmiu cudach świata starożytnego — dziś na listach UNESCO znajduje się 1121 takich wyjątkowych skarbów kultury.

 

Planeta skarbów

Premiera: niedziela 8 sierpnia, godz. 19:55

Sezon: 1
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia starożytna
Tytuł oryginalny: Planet of Treasures
Rok: 2020

Dawniej mówiono o siedmiu cudach świata starożytnego — dziś na listach UNESCO znajduje się 1121 takich wyjątkowych skarbów kultury. Wielu z nich zagrażają klęski żywiołowe, wojny, urbanizacja czy po prostu upływ czasu. W serii „Planeta skarbów” historyk Christopher Clark oprowadza nas po najciekawszych tego typu miejscach na całym świecie.

Powędrujemy od wielkich piramid w Gizie przez Park Narodowy Serengeti w Tanzanii, Pałac Wiatrów w Jaipurze w Indiach, pustynie Jordanii, Lagunę Wenecką, aż po Teotihuacán w Meksyku czy Huế w Wietnamie. Sześcioodcinkowa seria ukazuje część najbardziej fascynujących obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Opuszczone miejsca

Premiera: niedziela 1 sierpnia, godz. 21:00

Sezon: 1
Liczba odcinków: 4 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ biografie
Tytuł oryginalny: Forsaken Places
Rok: 2021

Historyczne miejsca: zapomniane, zaniedbane, zagrożone. Zbudowane ze stali, z betonu, wykute
w zboczach gór. Dawne budowle, będące świadectwem ważnych epok i wydarzeń, kryją w sobie także wiele osobistych opowieści, w które wprowadzą nas naoczni świadkowie. To historie klęsk żywiołowych, wojen i globalnych kataklizmów.

Odwiedzimy 12 takich opuszczonych miejsc — baz wojskowych, prestiżowych budynków, turystycznych rajów i wielkich szpitali. Poznamy ludzi, którzy w nich mieszkali i pracowali, a dziś pomogą nam odkryć je na nowo.

Królowie na wojnie

Premiera: sobota 14 sierpnia, godz. 21:00

Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Royals at War
Rok: 2020

Dwuczęściowy dokument analizuje strategie stosowane przez europejskie rodziny królewskie podczas II wojny światowej, w obliczu wzrostu znaczenia partii nacjonalistycznych. Połączone więzami krwi rodziny władców były świadkami dojścia do władzy faszyzmu i nazizmu i znalazły się — z własnej woli lub nie — w centrum politycznych intryg Hitlera.

Po długim okresie zwlekania i oczekiwania na rozwój wypadków, w chwili wybuchu wojny każda z rodzin królewskich musiała podjąć kluczową dla swojego kraju decyzję o stawianiu oporu lub kolaboracji.

Saddam kontra ajatollahowie: wojna iracko-irańska

Premiera: w dni robocze od poniedziałku 16 sierpnia, godz. 21:55

Sezon: 1
Liczba odcinków: 4 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Saddam v The Ayatollah: The Iran-Iraq War
Rok: 2020

Ta trzymająca w napięciu seria bada przebieg trwającej osiem lat wojny iracko-irańskiej: bezprecedensowe rzezie po obu stronach konfliktu oraz jego destrukcyjne dziedzictwo dla całego regionu. Wywołana rywalizacją między Saddamem Husajnem a ajatollahem Chomeinim wojna zaczęła się od błyskawicznego ataku Iraku na Iran, ale szybko przerodziła się w wojnę totalną, grożącą eskalacją w globalny konflikt.

Żołnierze obu stron, którzy walczyli w tej wojnie po raz pierwszy opowiadają swoje niezwykłe historie przed kamerami. Dzięki wsparciu wybitnego naukowca, francuskiego historyka Pierre’a Razoux, specjalizującego się w tym okresie, po raz pierwszy zobaczymy pełną historię wojny iracko-irańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *