ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Śmierć Prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego – reportaże na stronie ARTE.tv

W związku z potwierdzeniem przez władze Iranu śmierci Prezydenta Ebrahima Raisiego, bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przypomina o historii Iranu pełnej konfliktów w reportażu:  IRAN-IZRAEL-USA: KRONIKA KONFLIKTÓW | ARTE po polsku.

 

Prezydent Ebrahim Raisi nie żyje. Irański lider, jak i szef dyplomacji tego kraju Amirabdollahian Hossein zginęli w katastrofie śmigłowca. Informacje te przekazały państwowe media, a potem wynik katastrofy potwierdził wiceprezydent Mohsem Mansouri. Wraz z nimi życie straciło siedem innych osób.

Według dotychczas przekazanych informacji przez państwową telewizję, do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Wypadek miał miejsce w górzystym terenie.

Ali Chamenei, najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu, wydał komunikat, w którym poinformował, że w związku z katastrofą „żadne zakłócenia w sprawach państwowych Iranu nie wystąpią”.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi był radykalnym islamskim duchownym i urzędnikiem związanym przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Miał ultrakonserwatywne poglądy polityczne, zwłaszcza wobec kobiet i ich praw. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80, a od 2022 nieustannie trwają protesty Iranek i Irańczyków w ramach obrony praw kobiet. Zaczęło się od hidżabu, policji obyczajowej i zamordowania Żiny Amini. Mimo brutalnych represji ze strony rządu, protesty raz po raz wybuchają ze zdwojoną siłą.

Polecamy także reportaż “Iran-Izrael: bezpośrednia konfrontacja”pod linkiem:

Oraz reportaże o obronie praw kobiet: „Młode Iranki walczą z reżimem” i „Wściekłość irańskich kobiet”:

MŁODE IRANKI WALCZĄ Z REŻIMEM  | ARTE po polsku.

WŚCIEKŁOŚĆ IRAŃSKICH KOBIET | ARTE po polsku.

foto, źródło. ARTE.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *