Radio

Sondaż o relacjach polsko-niemieckich na start współpracy Radia TOK FM i OKO.press

U progu wyborczego roku Radio TOK FM i OKO.press rozpoczęły współpracę, dzięki której obie redakcje będą przedstawiać wyniki badań sondażowych realizowanych przez agencję Ipsos. Na początek – w piątek, 23 grudnia 2022 r. TOK FM i OKO.press zaprezentują sondaż polsko-niemiecki, prowadzony równolegle w kraju i za naszą zachodnią granicą. Jego tematem były m.in. rozliczenia z historią, wizja Unii Europejskiej, ocena polityki Niemiec wobec Rosji i Ukrainy, a także stan wzajemnych sympatii i uprzedzeń. O tym, wszystkim będzie można przeczytać na OKO.press i tokfm.pl, a także usłyszeć na antenie Radia TOK FM już jutro o godz. 7:00

 

Wybory 2023 są tak ważne, że warto im zapewnić multimedialną obsługę oraz wsparcie cieszącej się najwyższą wiarygodnością firmy demoskopowej – taka idea przyświecała nawiązaniu współpracy pomiędzy redakcjami Radia TOK FM i OKO.Press. Dzięki niej w obu mediach dostępne będą wyniki badań sondażowych, które zrealizuje Ipsos, trzecia największa na świecie agencja badawcza, obecna w 89 krajach. Wybierana jest ona do prowadzenia sondaży w dniu wyborów, czyli tzw. exit polls w kilkunastu krajach świata, w tym wszystkich głosowań w Polsce od 2014 r.

Na początek współpracy OKO.press i TOK FM zaprezentują wyjątkowy sondaż prowadzony równolegle w Polsce i w Niemczech. Już w piątek, 23 grudnia 2022 r. na OKO.press i tokfm.pl, a także na antenie Radia TOK FM pojawią się informacje o tym, jak w obu krajach oceniane są rozliczenia z historią, wizja rozwoju Unii Europejskiej czy polityka Niemiec wobec Rosji i Ukrainy oraz jaki jest stan wzajemnych narodowych sympatii i uprzedzeń.

Dodatkowo, agencja badawcza Ipsos sprawdziła w gronie polskich respondentów, jaki jest obecnie “sufit” poparcia partii PiS i jaki skład Sejmu wyłania się z partyjnych sympatii i antypatii. Badani wypowiedzieli się też, czy widzieliby Donalda Tuska w roli premiera rządu oraz – w nawiązaniu do głośnej dyskusji, czy małe dzieci powinny się spowiadać – czy wspominają własną pierwszą spowiedź jako uduchowienie religijne czy doświadczenie toksyczne.

W kolejnych badaniach realizowanych dla TOK FM i OKO.Press – jak do tej pory w sondażach Ipsos dla tego drugiego medium – pojawią się kolejne, nie tylko wyborcze tematy. Obie redakcje chcą dzięki nim zdobywać głębszą wiedzę społeczną, analizując całą paletę zmiennych demograficznych, w tym religijność, światopogląd i profile partyjne. Postarają się też zajrzeć do polskiej świadomości i podświadomości, sprawdzić podatność na propagandę władz, śledzić procesy laicyzacji oraz odchodzenia od konserwatywnego zestawu przekonań i uprzedzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *