Technologia - Promocje

Sony ogłasza nowy obiektyw stałoogniskowy 135 mm F1,8 G Master™

Sony Electronics Inc. ogłosiło powiększenie cenionej serii G Master o wyczekiwany model SEL135F18GM: stałoogniskowy obiektyw 135 mm F1,8 z dużym otworem przysłony przeznaczony do pełnoklatkowych korpusów z mocowaniem typu E.

 

Jak przystało na produkt z serii G Master, nowy obiektyw gwarantuje najwyższe standardy i jest oparty na najbardziej zaawansowanych technologiach optycznych Sony. Wyróżnia go wyjątkowo wysoka rozdzielczość i piękny wygląd efektu bokeh — dwie cechy będące znakiem rozpoznawczym flagowej marki Sony G Master. Obiektyw ma również szybki system AF oraz lekką, przenośną konstrukcję, a dzięki szeregowi profesjonalnych rozwiązań będzie uniwersalnym, wysokiej klasy narzędziem dla zawodowych fotografów specjalizujących się w zdjęciach portretowych, ślubnych i sportowych, jak również dla pasjonatów.

— Sony coraz mocniej angażuje się w rozwój serii FE i całej rodziny obiektywów z mocowaniem typu E — mówi Neal Manowitz, wiceprezes działu rozwiązań do przetwarzania obrazu w Sony Electronics. Wyczekiwany stałoogniskowy model 135 mm to nasz 31. obiektyw do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych, a 49. w całej rodzinie produktów Sony Alpha™ z mocowaniem typu E. Jego wprowadzenie zapewni zawodowcom i pasjonatom jakość cenionej serii G Master w kolejnym szkle o popularnej ogniskowej. Nadal będziemy wprowadzać innowacyjne, najlepsze na rynku rozwiązania do przetwarzania obrazu, oddając w ręce naszych klientów nieosiągalne dotąd narzędzia do utrwalania obrazu i pracy twórczej.

Obiektyw FE 135 mm F1,8 GM gwarantuje wysoką rozdzielczość całego kadru nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie. Ma innowacyjną konstrukcję optyczną: w przedniej grupie wykorzystano soczewki XA (extreme aspherical) i soczewki ze szkła Super ED (o bardzo małej dyspersji), uzyskując skuteczną kompensację wszelkich aberracji typowych dla teleobiektywów. Wyjątkowa jakość obrazu to również efekt połączenia soczewki Super ED i ED, których odpowiednie rozmieszczenie pozwoliło skompensować wzdłużną aberracją chromatyczną, ograniczyć przekłamania barw i do maksimum zwiększyć rozdzielczość. Imponującą wyrazistość zdjęć zapewnia z kolei unikatowa powłoka Sony Nano AR. Przeciwdziała ona zjawisku flary i powstawaniu tak zwanych duszków, które mogą wystąpić na zdjęciach portretowych zrobionych pod światło.

Aby zagwarantować wspaniały efekt bokeh, w fazie projektowania i produkcji nowego obiektywu wykorzystano najnowsze techniki symulacyjne, soczewkę XA oraz mechanizmy rygorystycznej kontroli aberracji sferycznej. Wyjątkowo naturalny, atrakcyjny wygląd nieostrych fragmentów to również zasługa 11-listkowej przysłony kołowej. Mechanizm nastawiania ostrości z „szybującymi” soczewkami umożliwia zdjęcia z mniejszej odległości: od 0,7 metra, przy współczynniku powiększenia 0,25x.

Zadbano również o możliwość szybkiego śledzenia obiektów podczas zdjęć portretowych i sportowych. Obiektyw FE 135 mm F1,8 GM jest więc wyposażony w cztery silniki liniowe Sony XD — po dwa w każdej grupie. Pozwalają one szybko przemieszczać grupy soczewek służących do ustawiania ostrości, co przekłada się na szybkie i efektywne działanie automatyki śledzenia ostrości. Zarządzający pracą silników algorytm sterujący przyspiesza reakcje systemu, wycisza go i zmniejsza poziom wibracji. Wszystkie te wyjątkowe możliwości połączono z niewielkimi wymiarami i wagą, która wynosi tylko 33,6 oz (niespełna 960 g).

Wyposażenie obiektywu FE 135 mm F1,8 GM obejmuje szereg profesjonalnych elementów sterujących, ułatwiających obsługę podczas fotografowania i nagrywania filmów. Należą do nich pierścień regulacji przysłony, umożliwiający jej bezpośrednie, intuicyjne ustawianie, oraz pierścień regulacji ostrości, który dzięki systemowi Linear Response MF umożliwia szybkie i dokładne ręczne ustawianie ostrości. Jest też przełącznik zakresu ostrzenia, dwa przyciski blokady ostrości o dostosowywanym działaniu oraz przełącznik trybu ostrości, który pozwala na szybkie przełączanie trybów automatycznego i ręcznego nastawiania ostrości w zależności od panujących warunków.

Nowe kołowe filtry polaryzacyjne

Oprócz nowego obiektywu FE 135 mm F1,8 GM firma Sony ogłosiła nową linię kołowych filtrów polaryzacyjnych z modelami do obiektywów o średnicach 49, 55, 62, 67, 72, 77 i 82 mm. Zachowują one jakość i rozdzielczość około dwóch razy[i] efektywniej niż filtry PL z obecnej oferty Sony, dzięki czemu idealnie uzupełniają flagowe obiektywy Sony z serii G Master. Zastosowanie powłoki ZEISS® T* przeciwdziała powstawaniu flary, a mała grubość pozwala uniknąć winietowania.

Ceny i dostępność

Dostawy obiektywu FE 135 mm F1,8 GM rozpoczną się w kwietniu 2019 r.

Sprzedaż nowych kołowych filtrów polaryzacyjnych rozpocznie się w kwietniu 2019 r.

Zdjęcia wykonane nowym obiektywem i różnorodne materiały poświęcone temu oraz innym produktom Sony α można też znaleźć w serwisie www.alphauniverse.com, stworzonym w celu kształcenia i inspirowania wszystkich fanów marki i użytkowników produktów Sony α.

Nowe materiały będą także zamieszczane bezpośrednio w Galerii zdjęć Sony i kanale „Aparaty” Sony w serwisie YouTube.

[i] Zależnie od modelu i ogniskowej używanego obiektywu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *