Start EWTN Polska już 19 października 2018 roku

Otwarcie EWTN POLSKA już 19 października 2018 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu – czytamy w pierwszym wydaniu biuletynu EWTN Polska.

 

 

 

Uroczystej inauguracji dokona Michael Warsaw – prezes zarządu i dyrektor wykonawczy Eternal Word Television Network (EWTN), największej na świecie religijnej sieci medialnej z siedzibą w Irondale w stanie Alabama, USA.

Michael Warsaw urodził się w Springfield w stanie Massachusetts. Ukończył studia licencjackie z zakresu religii i edukacji religijnej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie, gdzie ukończył także studia magisterskie z zakresu liturgii.

Pan Warsaw dołączył do EWTN w 1991 roku i zajmował wysokie stanowiska kierownicze w obszarach produkcji telewizyjnej, operacji satelitarnych i usług technicznych. Został prezesem EWTN w 2000 r. i objął stanowisko dyrektora naczelnego w 2009 r. Pan Warsaw został mianowany przewodniczącym zarządu EWTN w 2013 r. W tym charakterze nadzoruje strategiczny kierunek i misję Sieci na całym świecie.

W kwietniu 2017 r. Papież Franciszek mianował Pana Warsaw konsultorem Watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji. W tej roli służy on jako doradca Stolicy Apostolskiej w zakresie strategii komunikacyjnej dla Kościoła Katolickiego.

Pan Warsaw dzieli swój czas między Birmingham w Alabamie i Waszyngtonem, gdzie jego żona, dr Jacqueline Leary-Warsaw, służy jako dziekan Wyższej Szkoły Muzyki, Dramatu i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Ameryki. Mają dwoje dzieci – syna, Michaela Warsaw Jr. i córkę Angelicę Elizabeth Warsaw.

Czy telewizja EWTN jest  już  dostępna  w naszym kraju?

Ks. Piotr Wiśniowski:

Telewizja EWTN jest dostępna w Polsce, zarówno w  przestrzeni  internetowej,  jak  i z satelity. Oczywiście w języku angielskim. Jednakże misją Telewizji Wiekuistego Słowa jest globalna ewangelizacja, dlatego od pewnego  czasu  powstają   jej   oddziały w różnych językach: hiszpańskim, niemieckim, węgierskim, chorwackim, słowackim, czeskim, ukraińskim,   szwedzkim…    Od    tego    roku, z pomocą Bożą, do tej rodziny dołączy także język polski.

Z czyjej inicjatywy powstaje  ta  telewizja w Polsce?

Nie potrafię wskazać głównego inicjatora tego pomysłu, ale z wiarą przyznaję, że bez Ducha Świętego byłoby to niemożliwe. Kluczowym wydarzeniem w powstaniu EWTN Polska była wizyta przedstawicieli Fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II, na czele z bpem Andrze- jem Siemieniewskim, w głównej siedzibie EWTN w Irondale w Alabamie jesienią 2017 roku. Od niej właśnie wszystko się zaczęło.

Czy ta telewizja jest skierowana tylko do katoli- ków? Jaka będzie jej oferta programowa?

Chociaż EWTN określa siebie jako Global Catholic Network, to jednak odbiorcami jej przekazu nie są tylko wierni Kościoła Katolic- kiego. Katolikos (z greckiego) oznacza otwarty, powszechny, czyli dla wszystkich – i taki jest Kościół, a co za tym idzie – EWTN.

Na początku funkcjonowania EWTN Polska bardzo dużo programów i filmów będzie zaczerpniętych z oryginalnej ramówki amery- kańskiej. Oczywiście przetłumaczonych na język polski. Program EWTN skonstruowany jest w taki sposób, aby przede wszystkim pobudzać do zadawania pytań i na nie odpo- wiadać. Pytań o Boga, o życie teraz i potem, pytań o człowieka i jego przeznaczenie, pytań o Kościół i drogę do niego i bez niego, pytań, które każdy nosi w sercu, ale nie wie jak i komu je zadać. Mam też ogromną nadzieję, że budując własne studio EWTN Polska, sami będziemy niedługo produkować większość programów  i filmów – chociaż na pewno  pozostaniemy  w stałej współpracy z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi, ubogacając się nawzajem.

Funkcjonowanie każdej telewizji wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Jak ta kwestia zostanie rozwiązana w przypadku polskiego oddziału?

Matka Angelica powiedziała kiedyś takie słowa: „Bycie bez grosza stanowi tajemnicę sukcesu EWTN. Będąc bez grosza, potrzebuje- my pomocy. Potrzebując pomocy, zwracamy się do Boga. Nasze przesłanie, które każdego wieczora transmitujemy na całą Amerykę, mówi o miłości Boga, na którym możemy absolutnie polegać”. Dlatego właśnie EWTN działa bez reklam i dotacji ze środków rządo- wych. W kwestii finansów twórcy tej stacji telewizyjnej muszą dosłownie uczyć się „chodzenia po wodzie” i tak się dzieje już od 38 lat. Jesteśmy przekonani, że to się uda także w polskiej edycji EWTN. Kluczem są ludzie, którzy chociaż w najmniejszym stopniu zapra- gną wesprzeć to nasze wspólne dzieło.

Jak więc możemy pomóc?

Najprostszą zasadą jest zasada 3xP Pomódl się, Poleć nas, Podziel się. To znaczy…

Ewangelizacja w TV to także walka duchowa, bez Twojej modlitwy będziemy słabsi.

Ewangelizacja w TV to przede wszystkim głoszenie Dobrej Nowiny.

Bez Twojego głosu i Twoich pomysłów nie dotrzemy tam, gdzie Ty możesz to zrobić.

Ewangelizacja w TV to  również  praca  ludzi i zaangażowanie niezbędnych środków materialnych.

Bez Twojego daru serca  nie  będziemy w stanie realizować projektów.

Rozmawiała: Ewa Przyjazna, Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II

Ksiądz Piotr Wiśniowski jest dyrektorem generalnym oddziału EWTN Polska. Telewizja EWTN to największa na świecie sieć katolickiej telewizji, założona przez klaryskę – Matkę Angelicę. Od października tę telewizję będzie można oglądać w polskiej wersji językowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *