Styczeń na kanałach z portfolio BBC Studios
Styczeń 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
Luther
Od czwartku 16 stycznia, godz. 22:30
Sezon 5 (4 odcinki)
Doceniony przez widzów oraz krytyków mroczny serial kryminalny z Idrisem Elbą („Mandela: Droga do wolności”) w roli głównej.
Na londyńskich ulicach znów zapanował postrach – mieszkańcami wstrząsnęła seria zuchwałych zabójstw. John Luther musi po raz kolejny zmierzyć się z głębią ludzkiej deprawacji. Inspektor oraz zrekrutowana przez niego detektyw Catherine Halliday zostają wciągnięci w morderczą intrygę, która zdaje się być skonstruowana tak, aby chronić korupcyjną plątaninę.
Sprawa przybliża bohatera do natury prawdziwego zła. John jest zmuszony stawić czoła duchom własnej przeszłości oraz stanąć przed dramatycznym wyborem – kogo chronić, a kogo poświęcić. Czy w pogoni za mordercą po raz kolejny poświęci wszystko i przekroczy granice prawa? Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie, będzie ona miała druzgocące skutki dla otoczenia.
Rozważna i romantyczna
(Sense and Sensibility)
Od niedzieli 12 stycznia, godz. 20:35
Sezon 1 (3 odcinki)
Adaptacja słynnej powieści mistrzyni romansu, Jane Austen. W klasyczną opowieść o namiętności, miłości i małżeństwie nowe życie tchnął scenarzysta Andrew Davies znany z adaptacji dzieł literatury angielskiej (m.in. „Duma i uprzedzenie”).
Uczuciowa i impulsywna Marianna Dashwood (Charity Wakefield) zakochuje się od pierwszego wejrzenia w szarmanckim, lecz nieodpowiednim dla niej Johnie Willoughby (Dominic Cooper). Lekceważy ostrzeżenia starszej siostry. Tymczasem opanowana i żyjąca w świecie konwenansów Elinor (Hattie Morahan) nawet przed najbliższymi próbuje ukryć swój zawód miłosny.
Jak znaleźć prawdziwą miłość w świecie rządzonym przez pozycję społeczną i majątek? Obie siostry muszą wynieść ze swoich bolesnych doświadczeń cenną naukę – w życiu nie można być jedynie rozważnym lub romantycznym, należy połączyć te dwie cechy.
Morderca z Whitechapel
(Whitechapel)
Od poniedziałku 20 stycznia, godz.22:30
Series 1 & 2 (6 odcinków)
Ulice londyńskiej dzielnicy Whitechapel spływają krwią. Morderca poluje nocą, na ofiary wybiera bezbronne kobiety i morduje je bez litości. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu, a policja jest bezradna. To nie XIX wiek, a morderca to nie Kuba Rozpruwacz, lecz jego naśladowca.
Czy wyznaczony do rozwikłania sprawy młody komisarz Chandler podoła wyzwaniu, któremu sto lat temu nie sprostali jego poprzednicy? Czy wyciągnie wnioski z ich błędów i pojmie bezwzględnego mordercę?
W sezonie drugim komisarz Chandler i towarzyszący mu detektywi, doświadczony sierżant Ray Miles oraz badacz historycznych zbrodni, Edward Buchan rozpracowują kolejne ponure zbrodnie Londynu. Okazuje się też, że Kuba Rozpruwacz nie jest jedynym przestępcą, na którym wzorują się mordercy. Gdy na brzegu Tamizy znalezione zostaje okaleczone ciało mężczyzny, szybko staje się jasne, że ktoś popełnia zbrodnie podobne do tych, których w latach 60. dopuścili się bliźniacy Ronnie i Reggie Krayowie. Ofiarami padają osoby, które przed laty zeznawały przeciwko braciom. Kto odważyłby się walczyć o pozycję w kryminalnym półświatku w tak brutalny sposób?
Brytyjskie fabryki
(Inside the Factory)
Od środy 15 stycznia, godz. 23:00
Sezon 5 (9 odcinków)
Piąty sezon popularnego programu, którego celem jest przybliżenie technologii, sposobów oraz skali wytwarzania naszych ulubionych produktów spożywczych i przedmiotów codziennego użytku.
Dziennikarz Gregg Wallace zakrada się na zaplecze największych europejskich fabryk i obserwuje proces produkcji, a Cherry Healey wypytuje ekspertów o zastosowane technologie oraz innowacyjne rozwiązania.
Poznajemy także dzieje wynalezienia oraz popularyzacji niektórych produktów. Z programu widzowie dowiedzą się, jak powstają m.in.: materace, woskowane kurtki oraz popularne w Anglii wiśniowe babeczki Bakewells.
Nauka o śnie: jak spać lepiej
(The Science of Sleep: How to Sleep Better)
Od wtorku 28 stycznia, godz. 23:00
Zgodnie z najnowszymi badaniami British Sleep Council 70 procent Brytyjczyków nie wysypia się. Oto program, który dzięki wykorzystaniu najnowszej wiedzy medycznej ma na celu rozwiązać problemy związane ze snem.
W zrozumieniu zagadnienia pomóc ma eksperyment przeprowadzony z udziałem czterech osób, które wysypiają się znakomicie. Na 48 godzin zostają one pozbawione snu. Obserwujemy, jak na tę zmianę zareagują ich organizmy.
Eksperci z programu rozwiązują także konkretne problemy medyczne, m.in. wyjątkowo mocne chrapanie oraz koszmary senne. Wyjaśniają też, że odpowiedzialność za naszą kiepską dietę w czasie zmęczenia ponoszą hormony.
Szpiedzy wśród zwierząt
(Spy in the Wild)
Od niedzieli 5 stycznia, godz. 11:00
Sezon 1 (4 odcinki)
Jak bardzo różnimy się od naszych zwierzęcych przyjaciół? Okazuje się, że mamy ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać.
Każdy z odcinków nowego zabawnego programu przyrodniczego poświęcony jest ważnemu aspektowi naszego życia. Są to miłość, inteligencja, przyjaźń i złość. Okazuje się, że są ważne także dla zwierząt. Przedstawiamy słonice, które w razie potrzeby stają się akuszerkami, samce altanników starannie uwijające zdobne altanki, by w porze godów zwabić samice, uwielbiające pedicure hipopotamy i małpy, które nie stronią od napojów wyskokowych.
Przy produkcji dokumentu użyte zostały ukryte kamery najnowszej generacji. Dzięki nim, podglądając zwierzęta, możemy przekonać się, jak wiele nas z nimi łączy.
Planety
(The Planets)
Od poniedziałku 27 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (5 odcinków)
Znany z programu BBC „Cuda wszechświata” profesor Brian Cox zaprasza na swój nowy program, w którym przy pomocy niesamowitych efektów wizualnych opowiada fascynującą historię powstania naszego Układu Słonecznego.
Każda z ośmiu planet kryje zupełnie inną tajemnicę.
Profesor przedstawia teorie naukowe na temat wyschniętych wodospadów na Marsie, surowej atmosfery Wenus, powstawania wody na jednym z księżyców Saturna oraz migracji planet na początku formowania się Układu Słonecznego.
Ten magnetyzujący i zrealizowany z rozmachem program gwarantuje solidną porcję wiedzy.
Największe dworce kolejowe
(World’s Busiest Stations)
Od wtorku 21 stycznia, godz. 22:30
Seria 1
Bilet pierwszej klasy za kulisy największych dworców kolejowych świata. W Nowym Jorku zwiedzamy znany dworzec kolei podmiejskich Grand Central Terminal oraz największą stację węzłową po zachodniej stronie globu – Penn Station. Wchodzimy także za kulisy największego terminalu w Indiach, czyli stacji Howrah w Kalkucie, oraz działającego z precyzją szwajcarskiego zegarka dworca głównego w Zurychu.
Odkrywamy także tajniki głównej stacji kolejowej Melbourne, czyli kultowej Flinders Street Station. Tajniki swojej pracy przedstawiają pracownicy tych stacji i dyspozytorni, maszyniści, załogi techniczne, inżynierowie zajezdni, straż ochrony kolei, czyli specjaliści, którzy nakręcają kolejowy mechanizm, dbają o punktualność pociągów, a także bezpieczeństwo oraz zadowolenie pasażerów.
Dragons’ Den: Jak zostać milionerem
(Dragons’ Den)
Od środy 22 stycznia, godz. 18:55
Seria 16 (16 odcinków)
Giganci biznesu: Peter Jones, Deborah Meaden, Touker Suleyman, Jenny Campbell oraz Tej Lalvani gotowi są na kolejną serię spotkań z głodnymi sukcesu przedsiębiorcami oraz wynalazcami. Uczestnicy programu przedstawiają swoje pomysły jurorom – i milionerom – by uzyskać od nich wsparcie finansowe własnej inwestycji.
Każdy z nich ma trzy minuty na przedstawienie swojego biznesplanu i przekonanie do niego potencjalnych inwestorów. Musi jednak być dobrze przygotowany na ogień szczegółowych pytań. Zastrzyk gotówki w postaci kilkudziesięciu tysięcy funtów otrzymają nieliczni.
Zbrodnie z miłości i nienawiści
(Love & Hate Crime)
Od czwartku 9 stycznia, godz. 22:30
Seria 2 (3 odcinki)
Przemoc na tle rasowym, agresja powodowana homofobią, zabójstwa honorowe – zbrodnie motywowane nienawiścią polaryzują społeczeństwo i budzą skrajne emocje. W odcinkach przedstawiono historie trzech brutalnych przestępstw. Historia dokonanego na Florydzie morderstwa gwatemalskiego imigranta wydaje się być egzemplifikacją napięć wywoływanych w Ameryce Trumpa.
Z kolei w Teksasie muzułmanin oskarżony jest o morderstwo na tle religijnym. W Nowym Jorku zaś tragiczne zdarzenia uruchomiły dyskusję – kto winny jest sytuacji, w której nastoletni gej zabija osoby, które go prześladowały. Rozmowy z funkcjonariuszami policji, świadkami, sprawcami oraz bliskimi ofiar mają wyjaśnić motywacje, komplikacje psychologiczne oraz konsekwencje społeczne stojące za każdą z tych okrutnych zbrodni.
Louis Theroux i wrogowie Ameryki
(Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family)
Środa 8 stycznia, godz.22:30
Trzynaście lat od pierwszego spotkania ze znaną z agresywnych pikiet i kontrowersyjnych poglądów wspólnotą kościoła baptystów uznany reporter Louis Theroux wraca do nieprzyjaznego Westboro. Odwiedza najbardziej znienawidzoną rodzinę Ameryki, by dowiedzieć się, jaki wpływ na jej obecnych członków miała śmierć założyciela i pastora Freda Phelpsa.
Co się dzieje, gdy grupa składająca się w większości z członków rodziny traci patriarchę? Louis odkrywa, że doktryna boskiej nienawiści Phelpsa rzuciła się cieniem nie tylko na jej wyznawców, ale także na tych, którym wbrew więzom rodzinnym udało się wymknąć ze wspólnoty.
Naznaczeni przez Auschwitz
(Touched by Auschwitz)
Od poniedziałku 27 stycznia, godz. 23:30
Seria 1 (2 odcinki)
Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz BBC Brit nada wyjątkowy program dokumentalny, w którym sześcioro byłych więźniów nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz wspomina trudne wojenne czasy oraz ich wpływ na całe życie. Producent i reżyser Laurence Rees zjechał niemal cały świat, by porozmawiać z ocalałymi i ich rodzinami oraz wysłuchać opowieści o dramacie, jakim były traumatyczne doświadczenia z Auschwitz.
Program powstawał w Jerozolimie, Chicago, Londynie, Bawarii, Krakowie oraz Tel Awiwie. Nakreśla przejmujący i fascynujący zarazem obraz ogromnych trudów, wyzwań oraz sukcesów, jakich przez lata doświadczali byli więźniowie obozu koncentracyjnego. Program stanowi próbę odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań dotyczących Holokaustu – jakie były konsekwencje największej zbrodni przeciwko ludzkości. To dokument, który nie pozostawia obojętnym i który na zawsze zmienia sposób patrzenia na świat.
Wielkie projekty
(Grand Designs)
Od środy 22 stycznia, godz. 19:55
Sezon 11 (9 odcinków)
Projektant Kevin McCloud odwiedza ludzi, którzy postanawiają spełnić swoje marzenie o wyjątkowym domu. Budując według własnych projektów, często napotykają kolejne przeszkody, a Kevin towarzyszy im na wszystkich etapach: od pomysłu, przez prace budowlane po dekoracje wnętrz.
W 11. serii programu przygląda się m.in. prowadzonej przez Gwyn i Kate renowacji kina z lat 20. Ben i Rachel z kolei podjęli się przebudowy domu z lat 50. w modernistyczne arcydzieło swoich marzeń. Kevin odwiedza też byłego żołnierza Jona, który w wyniku wybuchu miny stracił w Afganistanie dwie nogi i rękę. On i partnerka Becky marzą o domu, który będzie dostosowany do jego potrzeb oraz mającego wkrótce przyjść na świat maleństwa.
Codzienne trudy budowy, napięte budżety i pędzący czas nie ułatwiają realizacji śmiałych marzeń. Pewne jest jednak, że nagrodą za determinację w dążeniu do celu jest unikalny budynek.
Gordon Ramsay: 24 godziny w piekle
(Gordon Ramsay’s 24 Hrs To Hell And Back)
Od piątku 24 stycznia, godz. 22:00
Sezon 2 (10 odcinków)
Kolejny sezon programu, w którym popularny szef kuchni Gordon Ramsay podróżuje po Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu zaniedbanych restauracji, które wymagają rewolucji.
By uchronić je przed nieuchronną katastrofą, Gordon wprowadza niezbędne zmiany. Ma na to jednak tylko 24 godziny.
W tej serii odwiedza m.in. Los Angeles, Kansas City oraz Memphis.
Wyznania młodych lekarzy
(Confessions of a Junior Doctor)
Od wtorku 14 stycznia, godz. 20:55
Sezon 1 (4 odcinki)
„Wyznania młodych lekarzy” to relacje ze szpitala państwowej służby zdrowia opowiedziane przez osoby znajdujące się na samej linii frontu – młodych adeptów medycyny. 23-latkowie pracują na różnych oddziałach, od izby przyjęć po chirurgię. Są zaangażowani, pełni pasji i świetnie wyedukowani.
To oni są przyszłością brytyjskiej służby zdrowia. Jednak praca w państwowym szpitalu, który nieustannie zmaga się z problemami, m.in. rosnącą liczbą pacjentów, stanowi wyzwanie. Od młodych lekarzy dużo się wymaga. Daje się więc odczuć dużą presję.
Harry i Meghan: podróż do Afryki
(Harry and Meghan: An African Journey)
Piątek 24 stycznia, godz. 20:55
Jesienią 2019 roku książę i księżna Sussex zabrali małego Archiego w jego pierwszą zagraniczną podróż. Była to przejmująca wyprawa śladami księżnej Diany po krajach afrykańskich.
Meghan i Archie przebywali w RPA, podczas gdy książę przemierzał Malawi, Botswanę i Angolę.
Odwiedził m.in. to samo pole minowe, przez które w 1997 roku szła jego matka. Podkreślił tym samym jej zasługi na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania min przeciwpiechotnych.
Rodzinie królewskiej towarzyszył zaprzyjaźniony dziennikarz Tom Bradby.
W zrealizowanym przez niego programie dokumentalnym znalazły się poruszające wypowiedzi książęcej pary oraz relacje z najważniejszych momentów tej podróży.
Zapraszam do stołu: wielka porcja
(Come Dine with Me: Supersized)
Od piątku 10 stycznia, godz. 16:55
Sezon 12 (8 odcinków)
Pięcioro nieznajomych kolejno organizuje kolacje we własnym, niepowtarzalnym stylu. Po każdym z przyjęć goście oceniają gospodarza, a ten, który zgromadził najwięcej punktów, wygrywa 1000 funtów.
Na punktację wpływ ma nie tylko menu, lecz także atmosfera spotkania oraz sposób podania potraw. Uczestnicy otwierają przed widzami swoje domy
i zdradzają kulinarne sekrety.
Szwedzka kuchnia Rachel Khoo
(Rachel Khoo: My Swedish Kitchen)
Od niedzieli 5 stycznia, godz. 18:55
Sezon 1 (8 odcinków)
Rachel Khoo, popularna autorka książek kulinarnych oraz programów telewizyjnych, od kilku lat mieszka w tradycyjnym drewnianym domu na szwedzkiej wsi. Właśnie tutaj powstał jej nowy program, w którym dzieli się swoimi wariacjami na temat smakowitych lokalnych dań. Rachel zapoznaje widzów z charakterystycznymi dla szwedzkiej kuchni przysmakami, przyprawami oraz składnikami.
Odkrywa też, że Szwedzi w kuchni są bardzo zaradni i wyjątkowo chętnie korzystają z darów natury. Kucharka zabiera widzów do Göteborga i Malmö, przygotowuje m.in.: ciasto cytrynowe i deser kokosowo-czekoladowy, serwuje grillowanego homara z kapustą oraz sałatką kminkową oraz wegańskie, bezglutenowe ciasto czekoladowe.
Dom pod jabłonką
(Apple Tree House)
Od poniedziałku 27 stycznia, godz. 17:30
Sezon 2, część 1 (10 odcinków)
Mali, Sam i Bella są sąsiadami mieszkającymi na tętniącym życiem miejskim osiedlu. Mają wiele przygód i wspólnie przeżywają dziecięce dylematy.
W odcinkach drugiej serii rozwiązują kolejne ważne sprawy. Chociaż dorośli doskonale wiedzą, jak należałoby postąpić, pozwalają dzieciom samodzielnie dojść do właściwych wniosków.
Radość, ciekawość świata i chęć przygody to cechy charakterystyczne spotkań z przyjaciółmi z osiedla pod jabłonką, a każdy odcinek jest wartościową lekcją odpowiedzialności i współdziałania.
Dobranocny ogród
(In The Night Garden)
Od poniedziałku 6 stycznia, godz. 19:00
Sezon 1, części 1-3 (60 odcinków)
„Dobranocny ogród” to współczesna filmowa interpretacja książeczki z wierszykami. Zabiera dzieci
w podróż do magicznego lasu, w którym mieszka grupa przyjaciół. Bohaterowie dbają o siebie nawzajem i wspierają się w codziennych przygodach.
Opowieści są jednocześnie zabawne i wzruszające. Pomagają zrelaksować się i wyciszyć przed spaniem. Na uwagę zasługuje sposób tworzenia bajki. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik filmowych sceny kręcone w prawdziwym lesie połączone są z animacją komputerową i tradycyjną grą aktorów w kostiumach.
Listonosz Pat: przesyłki specjalne
(Postman Pat: Special Delivery Service)
Od poniedziałku 6 stycznia, godz. 18:00
Sezon 3 (26 odcinków)
Misja: dostarczyć! Każdą przesyłkę, pod każdy adres, o każdej porze! Nowa seria przygód zaradnego oraz pomysłowego listonosza Pata – ulubieńca dzieci.
Pat awansował. Kieruje teraz Biurem Przesyłek Specjalnych w miasteczku Pencaster. Ma jeszcze więcej pracy, ale bardzo ją lubi. Na co dzień towarzyszy mu wierny przyjaciel kot Jess. Akcja kolejnej serii rozgrywa się w nowym miejscu, występuje w niej więcej bohaterów i jest też więcej pojazdów. Jednak to cały czas ten sam listonosz Pat.
Bitz i Bob
(Bitz & Bob)
Od wtorku 7 stycznia, godz. 15:40
Sezon 1 (43 odcinki)
Rezolutna Bitz jest utalentowaną wynalazczynią i uwielbia majsterkować. Przy pomocy młodszego brata Boba skonstruuje potrzebną rzecz ze wszystkiego, co tylko wpadnie jej w ręce. Rodzeństwo uwielbia przygody! Najczęściej jednak pełne są one nieprzewidzianych zdarzeń. Gdy katastrofa wydaje się nieunikniona, Bitz musi szybko znaleźć rozwiązanie.
W tym celu zakłada swoje „majsterkulary”, za pomocą których projektuje niezbędne narzędzie. Wystarczy chwila i wynalazek jest gotowy. Pomysłowa Bitz znajdzie wyjście z każdej sytuacji.
Bitz i Bob: Ty też tak potrafisz!
(Bitz & Bob: You Can Do It Too!)
Od wtorku 7 stycznia, godz. 15:55
Sezon 1 (44 odcinki)
Pomysłowa Bitz i jej młodszy brat Bob zapraszają do wspólnego majsterkowania. Eksperymentują z różnymi materiałami i tworzą z nich przydatne podczas zabawy przedmioty, które młodzi widzowie mogą samodzielnie wykonać w domu.
Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Sobota 25 stycznia, od godz. 06:30
Z okazji Chińskiego Nowego Roku odlotowcy wyruszają do Chin. Planują zwiedzać ten kraj i poznać jego kulturę. Jak zwykle będą też musieli powstrzymać Glincha przed wyrządzeniem szkód.
25 stycznia zapraszamy na długie i pełne przygód spotkanie z Go Jetters. Rozpoczniemy je o godz. 6.30 odcinkiem o Terakotowej Armii, a zakończymy Tańcem Smoka o godz. 14:35.