Wrzesień na kanałach z portfolio BBC Studios

Wrzesień 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Trygonometria
Od środy 9 września, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Gemma i Kieran od lat tworzą kochającą się parę. Ona prowadzi kawiarnię, on jest ratownikiem medycznym. Koszty życia w Londynie są jednak coraz bardziej przytłaczające, prowadzenie własnego biznesu niełatwe, a wynajmowane mieszkanie mocno obciąża budżet. By poprawić swoją sytuację finansową, para postanawia przyjąć lokatora. Z chwilą pojawienia się uroczej Ray między trojgiem zawiązuje się nietypowa relacja. To coś więcej niż przyjaźń. Teraz wszystkie części układanki zdają się do siebie pasować. Czy życie w trójkącie jest możliwe?

Nietypowa historia miłosna trojga młodych ludzi opowiedziana z empatią i dowcipem. W rolach głównych występują Thalissa Teixeira („Muszkieterowie”), Gary Carr („Sprawa idealna”) oraz Ariane Labed. Producentkami serialu są zdobywczynie nagrody BAFTA, Tessa Ross i Juliette Howell.

Komisarz Maigret
Od niedzieli 13 września, godz. 22:30
Sezony 1 i 2 (4 odcinki)

We wrześniu BBC First zaprezentuje dwa sezony perypetii słynnego śledczego. Inspektor Jules Maigret (w tej roli Rowan Atkinson) rozwiązuje sprawy morderstw w Paryżu lat 50. XX wieku.
W pierwszej serii działający pod presją obywateli i prasy komisarz Jules Maigret poszukuje seryjnego mordercy, którego ofiarami są kobiety o tym samym kolorze włosów. W drugim odcinku seria brutalnych napadów na trzy zamożne gospodarstwa w Picardy elektryzuje lokalną społeczność. Do złapania brutalnego gangu wezwana została elitarna jednostka policji kryminalnej, jednak to komisarz Maigret jest na tropie.

Trzymające w napięciu dochodzenia śledzimy także w drugim sezonie. Wszelkie poszlaki w sprawie śmierci handlarza diamentów z Antwerpii wskazują na jedną osobę – Carla Andersena, duńskiego obywatela mieszkającego na przedmieściach Paryża. Mimo to, ku irytacji starego przyjaciela inspektora Grandjeana, Maigret go nie aresztuje. Dlaczego więc ciało kupca znaleziono w rezydencji Andersena? Dlaczego jego siostra wciąż przebywa w swoim pokoju? Kto ma najwięcej do ukrycia?

Doktor Foster
Od poniedziałku 28 września, godz. 22:30
Sezon 1 (5 odcinków)

Doktor Gemma Foster to odnosząca sukcesy szanowana lekarka rodzinna. Kobieta doskonała, spełniona jako żona i matka. Pewnego dnia jednak jej idealne życie wywróci się do góry nogami. Podejrzenia męża o romans popychają ją do samodzielnego odkrywania prawdy za wszelką cenę, co dramatycznie burzy porządek codziennego życia jej rodziny, a nawet pacjentów. Gdy wkrótce okaże się, że jej szczęśliwe życie zbudowane było na kłamstwie, pani doktor obmyśli gorzką zemstę.

Wielokrotnie nagradzany dramat psychologiczny trzymający w napięciu jak niejeden thriller. Surrane Jones, odtwórczyni głównej roli, nagrodzona została BAFTA 2016 w kategorii najlepszej aktorki telewizyjnej.

 

 

Życie na pustkowiu: powroty
Od piątku 18 września, godz. 20:55
Sezon 2 (6 odcinków)

Podróżnik Ben Fogle ponownie odwiedza uczestników swojego programu „Życie na pustkowiu”. Osoby te przed laty postanowiły porzucić dotychczasową pracę oraz wygodną miejską egzystencję na rzecz życia na łonie natury, często na odludziu i w wyjątkowo surowych warunkach.

Jak potoczyły się losy byłego korespondenta wojennego, który został znawcą niedźwiedzi grizzly
i przewodnikiem po kanadyjskiej puszczy? Czy ze zmiany stylu życia zadowolony jest były finansista, który obecnie wiedzie życie Tarzana na bagiennym obszarze w stanie Georgia? Co słychać u mężczyzny, którego tragiczny wypadek zmotywował do ryzykownej przeprowadzki na teren słynnej australijskiej Alei Tornad? Ben udaje się w podróż, by sprawdzić, co się u nich zmieniło od ostatniego spotkania. Czy są zadowoleni ze swoich wyborów?

W okowach mrozu: Kanada
Od wtorku 29 września, godz. 21:55
Sezon 1 (8 odcinków)

Program oparty na wielokrotnie nagradzanym i dobrze znanym widzom formacie. Tym razem obserwujemy codzienne życie śmiałków zamieszkujących położone z dala od cywilizacji mroźne regiony północnej Kanady. Uczestnicy programu, wśród których są m.in rdzenni mieszkańcy tego kraju, mają za sobą różne doświadczenia i zróżnicowane motywacje do zamieszkania w dziczy.

Chociaż tradycyjne praktyki z dziedziny survivalu są im dobrze znane, to każdy z nich musi znaleźć własny sposób na przystosowanie się do ekstremalnych warunków. Podczas poszukiwań jedzenia, wody oraz schronienia bezustannie zmagają się z surowym klimatem. Czy ciągłe wyzwania zakończą się sukcesem?

Wyścig przez świat
Od poniedziałku 7 września, godz. 23:00
Sezon 2 (9 odcinków)

Drugi sezon przepełnionego adrenaliną programu podróżniczego. Pięć zespołów ściga się przez Amerykę Łacińską – od Meksyku do najbardziej wysuniętego na południe miasta na świecie, Ushuaia w Argentynie. Zadanie nie jest łatwe, bo uczestnicy zostali pozbawieni telefonów, dostępu do internetu oraz kart kredytowych, a mają przy sobie jedynie gotówkowy ekwiwalent kosztów przelotu w jedną stronę. Za tę kwotę muszą opłacić wszystkie wydatki związane z podróżą.

W tym nietypowym wyścigu przez najpiękniejsze zakątki świata najbardziej liczą się spryt, pomysłowość i determinacja. Na znaczeniu zyskują także przyjaźnie zawierane mimo podziałów kulturowych oraz życzliwość napotkanych gospodarzy.

Niesamowite konstrukcje
Od środy 16 września at 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Seria dokumentalna przedstawiająca kulisy powstania sześciu najbardziej imponujących projektów inżynieryjnych na świecie. Każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu, a wśród nich m.in. najszybszy europejski pociąg pasażerski, największy luksusowy statek wycieczkowy, najpotężniejszy na świecie samolot transportowy oraz najtrudniejszy w realizacji most w Ameryce Północnej.

W celu przedstawienia poziomu skomplikowania, imponującej maszynerii oraz oszałamiającej skali tych przedsięwzięć w programie wykorzystano technikę grafiki 3D. Każda z opisywanych realizacji nie powstałaby bez poprzedzających ją wynalazków i osiągnięć inżynierów. Wszystkie te ambitne konstrukcje mają ogromny wpływ na sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i podróżujemy.

 

 

Wojennymi śladami dziadków
(My Grandparents’ War)
Od niedzieli 6 września, godz. 21:00
Sezon1 (4 odcinki)

Seria dokumentalna, w której znani hollywoodzcy aktorzy wspominają niesamowite rodzinne historie sięgające czasów II wojny światowej. Śladami swoich przodków podążają Kristin Scott Thomas (Czas Mroku, Angielski pacjent), Mark Rylance (Dunkierka, Most szpiegów), Helena Bonham Carter (The Crown, Harry Potter) oraz Carey Mulligan (Nie opuszczaj mnie, Wielki Gatsby). Udają się do miejsc ważnych wojennych wydarzeń mocno związanych z losami ich rodziny – od plaż Dunkierki do obozów jenieckich w Azji. Z jakimi dylematami zmagali się ich przodkowie? Jak trudne decyzje musieli podjąć?

Bohaterowie poszukują odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących bolesnej przeszłości oraz losów swoich dziadków w czasach wojennej zawieruchy. Każdy z odcinków serialu to osobna opowieść przedstawiająca, jak sześć wojennych lat na zawsze odmieniło rodzinne dzieje i wpłynęło na losy całego świata.

Pewnego razu w Iraku
(Once Upon a Time in Iraq)
Od środy 23 września, godz. 22:30
Sezon 1 (5 odcinków)

Gdy USA i Wielka Brytania zaczęły inwazję na Irak w 2003 roku, większość obserwatorów wróżyła szybkie zwycięstwo. Czas pokazał, jak bardzo się mylili.

Spojrzenie na wojnę z zupełnie nowego punktu widzenia. Przeanalizujemy jej wpływ na życie cywilów oraz kluczowe błędy popełnione przez obie strony konfliktu Przyjrzymy się także, jak po latach inwazji wojsk koalicji wygląda kraj.

W programie zobaczymy emocjonalne wyznania świadków wydarzeń – irackich rodzin obserwujących pogrążającą się w wojnie ojczyznę, rodziców zamachowców-samobójców próbujących poskładać roztrzaskane życie oraz żołnierzy z trudem rozumiejących motywację swoich wrogów. Ich opowieści są wstrząsające i pełne dramatyzmu. Podobnie jak wojna, która na nowo ukształtowała nasz współczesny świat.

Prawdziwi narcos
(The Real Narcos)
Od czwartku 24 września, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Jason Fox, jako żołnierz sił specjalnych, przez lata tropił handlarzy narkotykami. Tym razem ma przed sobą nowe zadanie: stanąć oko w oko z ludźmi, których wcześniej miał za zadanie eliminować.

Jason odwiedza Meksyk, Kolumbię i Peru, odkrywając przed widzami nieznany i brutalny świat karteli narkotykowych. Próbuje zrozumieć sposób myślenia i poznać marzenia oraz najgłębiej skrywane obawy przemytników, żołnierzy kartelu, działających na zlecenie zabójców oraz bossów wielkich narkotykowych gangów.

Inżynieryjne katastrofy
(Disasters Engineered)
Od wtorku 29 września, godz. 22:30
Sezon 1 (10 odcinków)

Inżynierowie mają odwagę tworzyć świat, jakiego wcześniej nie było. Industrializacja, wodociągi, elektryfikacja, automatyzacja i komunikacja to projekty, które zrewolucjonizowały nasz świat. Niestety, zdarza się, że realizacji odważnych pomysłów towarzyszą błędy ludzkie, które skutkują dramatycznymi zdarzeniami. To jak pragnienie Ikara – za chęć osiągnięcia niemożliwego często należy zapłacić najwyższą cenę. Niepowodzenia skutkują nie tylko utratą reputacji, lecz tragicznymi w skutkach katastrofami pochłaniającymi wiele ofiar.

Czarnobyl, Bhopal, Deepwater Horizon, Titanic, Challenger oraz Hinderburg – to przykłady śmiałych eksperymentów technologicznych, które zakończyły się tragicznie.

W programie materiały archiwalne oraz wypowiedzi ekspertów, które pozwolą zrozumieć przyczyny największych inżynieryjnych katastrof w dziejach ludzkości.

Stacey Dooley: hiszpańskie wojny narkotykowe
(Stacey Dooley: Inside Spain’s Narco Wars)
Od czwartku 17 września, godz. 22:30

Costa del Sol to dzisiaj najpopularniejsza droga przemytu narkotyków do Europy. To także pole starcia wielu gangów próbujących przejąć jak największą część narkotykowego rynku. Specjalizują się w wymuszeniach, praniu pieniędzy, rozbojach oraz sutenerstwie.

Stacey Dooley, autorka reportażu, ma prawie nieograniczony dostęp do śledczych walczących na froncie tej wojny. Dokument nie jest jednak tylko ich historią. To także opowieść o niewinnych ludziach wciągniętych mimowolnie w centrum konfliktu.

 

 

Gordon Ramsay: 24 godziny w piekle
(Gordon Ramsay’s 24 Hours to Hell and Back)
Od środy 16 września, godz. 22:00
Sezon 3 (10 odcinków)

Popularny szef kuchni Gordon Ramsay po raz trzeci wyrusza w trasę po Stanach Zjednoczonych. Jego misją jest ocalić od katastrofy podupadające restauracje. Ma na to jednak zaledwie 24 godziny, a odwiedzane miejsca często wymagają gruntownych zmian.

Gordon nie przebiera w środkach. Jak wiele uda mu się zrobić w tak krótkim czasie? Show cieszy się w USA ogromną popularnością. Może dlatego, że rewolucje Gordona dają nowe życie restauracjom, a przede wszystkim – ich właścicielom.

Najbardziej tajemnicze domy świata
(World’s Most Secret Homes)
Od wtorku 29 września, godz. 19:55
Sezon 1 (8 odcinków)

Zaciszne schroniska skryte w lesie, luksusowe podziemne bunkry, chaty na odległych wyspach i ukryte w górach – w tej serii przedstawiamy najbardziej tajemnicze domy świata. Co czyni je wyjątkowymi? W ustaleniu pomogą nam spektakularne ujęcia z dronów, dzięki którym poznamy piękne zakątki świata – otoczenie każdego z opisywanych domów.

W programie zajrzymy też do ich wnętrz i poznamy właścicieli. Wyjaśniają oni, dlaczego zdecydowali się zamieszkać w tak niezwykłej nieruchomości i jak udało im się znaleźć pięknie położone, odosobnione działki.

Poznamy także nietypowe cechy domów – niezwykłe materiały budowlane, skryty na dachu basen oraz sztuczki (np. lustrzane ściany), dzięki którym domy wtapiają się w otoczenie i wydają całkowicie niewidoczne. Wykorzystanie animacji komputerowych pomoże nam przeanalizować, jak zbudowano każdy z tych innowacyjnych projektów.

Sekrety królewskiej garderoby
(Secrets of the Royal Wardrobe)
Piątek 18 września, godz. 21:55

Stroje, w których podczas ważnych uroczystości pojawiają się przedstawiciele brytyjskiego dworu królewskiego, od dziesięcioleci przyciągają uwagę publiczności. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się suknie ślubne.

W programie prezentujemy kulisy projektowania i szycia królewskich kreacji na szczególne okazje. Zobaczymy w nim wywiady z projektantami i krawcami oraz usłyszymy opowieści o najbardziej charakterystycznych królewskich sukniach. Przyjrzymy się również kreacjom zaprojektowanym dla księżnej Diany, które nigdy nie były noszone. Dowiemy się też, dlaczego królowa zawsze wyróżnia się z tłumu.

Dostawcy królewskiego dworu
(By Royal Appointment: The Shops that Serve the Queen)
Piątek 25 września, godz. 21:55

Ser, czekolada, książki, garnitury – członkowie rodziny królewskiej nie robią zakupów w centrach handlowych. Wszystkie potrzebne produkty i usługi zamawiane są wyłącznie u wybranych dostawców uhonorowanych tytułem „royal warrant”. Nadany przez królową Elżbietę II, jej męża Filipa lub syna – księcia Karola tytuł to dla wybranych przedsiębiorstw prawdziwa nobilitacja.

Wśród ponad 800 wyróżnionych firm są m.in. dostawcy szampana, ale także producenci rusztowań, worków, wytwórca mioteł oraz producent płatków śniadaniowych Weetabix. Z wyjątkiem kilku firm informatycznych większość dostawców królewskiego dworu to przedsiębiorcy, których korzenie sięgają początków XIX, a nawet XVIII wieku. Członkowie tej elitarnej grupy mają przywilej umieszczania królewskiego herbu na swoich opakowaniach.

 

 

Tomek i przyjaciele
(Thomas & Friends)
Od poniedziałku 7 września, godz. 16:00
Sezon 10 (28 odcinków)

Lokomotywa Tomek i jego wierni przyjaciele gotowi są na kolejne niesamowite przygody na wyspie Sodor. Choć czasem wpadają w tarapaty, zawsze uczą się po drodze czegoś nowego i zdobywają umiejętności.

W tej serii Henio próbuje udowodnić, że jest najsilniejszy, nowy dźwig okazuje się bardzo pomocny, jeden z parowozów zostaje wybrany do wystąpienia na plakacie, a Gruby Zawiadowca gubi kapelusz.

Choć nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, mieszkańcy wyspy Sodor na szczęście mogą liczyć na pomoc przyjaciół.

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od poniedziałku 28 września, godz. 17:30
Sezon 3, Część 2a (9 odcinków)

Zabawne sytuacje, praca zespołowa, trzymająca w napięciu akcja oraz porcja informacji o ciekawych miejscach. Bohaterami tej barwnej animacji są Xuli, Kyan, Lars i Foz podróżujący po całym świecie
w towarzystwie swojego nauczyciela, opiekuna oraz przyjaciela – niesamowitego jednorożca o imieniu Ubercorn.

Bohaterowie mieszkają wysoko nad Ziemią,uczą się w Go Jet Academy i właśnie rozpoczęli ostatni etap szkolenia z geografii – zajęcia w terenie. Podróżują po świecie, by poznawać najcenniejsze zabytki i wyjątkowe cuda natury. Za każdym razem wyposażeni są w porcję ciekawostek na temat odwiedzanego miejsca. Niestety, na skutek działań pewnego wyrzuconego z akademii studenta ich wyprawa zamienia się w misję ratowania tych niezwykłych obiektów i przywracania ich dawnej świetności. Odlotowcy odwiedzą między innymi Saharę, Piramidy Egipskie, Stonehenge, Wielki Mur Chiński, Wielki Kanion i gmach opery w Sydney.

Każdy odcinek to zachęta do zdobywania wiedzy o świecie i wstęp do nauki geografii dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Andy i zwierzęta świata
(Andy’s Wild Adventures)
Od soboty 5 września, godz. 09:40
Sezon 1, Część 2 (20 odcinków)

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak miło jest wypić popołudniową herbatkę z pawianem lub zjechać na brzuchu z pingwinem? Andy Day zabiera dzieci w podróż do świata przyrody, by mogły same się przekonać. A przy okazji poznać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Andy, pracujący w parku jako opiekun zwierząt, oraz towarzysząca mu Kicia wybierają się na zwariowane wyprawy do egzotycznych zakątków świata – od dżungli Borneo po australijskie bezdroża.

Program powstał dzięki połączeniu fragmentów programów przyrodniczych BBC oraz animacji komputerowej.

Teletubisie
(Teletubbies)
Od wtorku 1 września, godz. 10:05
Sezon 1, Część 3 (60 odcinków)

Urocze Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po wracają na antenę w lekko unowocześnionej odsłonie, bo chcą być gotowe na spotkanie z przedszkolakami XXI wieku.

Teletubisie idą z duchem czasu – na brzuszkach mają nowe ekrany dotykowe, na których wyświetlają filmy nakręcone z perspektywy dziecka. Bohaterom towarzyszą nowoczesne urządzenia, m.in. interaktywny telefon Tubby Phone czy nowa maszyna do robienia tubisiowego kremu.

Andy i podwodny świat
(Andy’s Aquatic Adventures)
From Tuesday 1 September at 18:00
Sezon 1 (30 odcinków)

Andy Day podróżuje po całym świecie, by przyglądać się zwierzętom zamieszkującym morza, rzeki, jeziora oraz ich wybrzeża. Każda z wypraw w podwodny świat to ważna misja z parku przyrodniczego Safari World, w którym Andy na co dzień pracuje.

W rozwiązaniu każdego z zdań pomocne okazuje się podpatrywanie zachowań różnorodnych zwierząt, co Andy czyni z ogromną przyjemnością i właściwym sobie zaciekawieniem.

Program powstał z wykorzystaniem fragmentów produkcji przyrodniczych BBC Studios Natural History Unit.

Dzięki zastosowaniu efektów specjalnych oraz technologii CGI Andy może przenosić się w różne zakątki naszej planety, zmniejszać do rozmiarów dowolnego zwierzęcia i płynnie wtopić w akcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *