MediaZapowiedzi TV

Styczeń na kanałach z portfolio BBC Studios

Styczeń 2024 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Milczący świadek
(Silent Witness)
Podwójne odcinki od soboty 20 stycznia, godz. 21:00
Sezon 26 (10 odcinków)

Dr Nikki Alexander (Emilia Fox), jej partner Jack Hodgson (David Caves) oraz zespół patologów sądowych rozwiązują kolejne intrygujące sprawy kryminalne. Handel ludźmi, podejrzana śmierć na festiwalu, katastrofa kolejowa, śmierć mężczyzny, który spadł z wieżowca oraz działalność skorumpowanych policjantów to tylko niektóre z nich.

Sprawy, którymi zajmują się śledczy z Lyell Centre, rzadko są proste do wyjaśnienia. Bywa, że w miarę postępu śledztwa pierwsze podejrzenia zostają wykluczone, a dowody prowadzą do pozornie stojących do siebie w sprzeczności hipotez. Dojście do prawdy wymaga poświęceń, wielkiego wysiłku i ciężkiej pracy.

Morderstwa w Midsomer
(Midsomer Murders)
Podwójne odcinki od środy 24 stycznia, godz. 21:00
Sezon 11 (14 odcinków)

Jedenasty sezon popularnego serialu detektywistycznego, którego akcja rozgrywa się
w jednym z najbardziej mrocznych hrabstw Anglii.

W na pozór spokojnym fikcyjnym hrabstwie Midsomer od lat dochodzi do tajemniczych zbrodni.
Ich okoliczności wyjaśnia inspektor Tom Barnaby (John Nettles), a wspiera go w tym sierżant Ben Jones (Jason Hughes). Detektywi raz po raz przekonują się, że w tej sielskiej okolicy nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

W tym sezonie Barnaby staje się niemile widzianym gościem na ślubie barona Neda Fitzroya z Beth Porteous. Śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie znalezionego w lesie ciała, a wszystkie tropy kierują podejrzenia w stronę właściciela lokalnego czasopisma. Wkrótce okazuje się, że ta zbrodnia może być powiązana z serią zabójstw z przeszłości.

Happy Valley
(Happy Valley)
Od wtorku 9 stycznia, godz. 21:00
Sezon 3 (7 odcinków)

Trzeci i ostatni sezon popularnego dramatu o losach bezkompromisowej sierżant Catherine Cawood (w tej roli Sarah Lancashire, znana z m.in. „Ostatniego tanga w Halifaksie”). Policjantka odkrywa szczątki ofiary morderstwa.

Uruchamia się wówczas lawina zdarzeń prowadzących ją prosto do ściganego przed laty mordercy i gwałciciela Tommy’ego Lee Royce’a (James Norton, „Wojna i pokoj”), którego Catherine oskarża o śmierć swojej córki. Tymczasem wnuk policjantki, Ryan, ma już szesnaście lat i własny pomysł na relację z Tommy’m, mężczyzną, którego Catherine wciąż nie chce uznać za jego ojca.

Wyjęci spod prawa
(The Outlaws)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 22:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Siedmioro skazanych z Bristolu wciąż odpracowuje wyroki podczas wykonywania prac społecznych.
I ponownie pakuje się w kłopoty. Okazuje się, że pieniądze, które bohaterowie „przypadkowo” ukradli, mają właściciela. Co więcej – należą do grupy przestępczej, która nie przebiera w środkach, by je odzyskać. Robi się niebezpiecznie. Rani udaje się kupić trochę dodatkowego czasu. Jest tylko jeden haczyk – banici będą musieli zostać dilerami narkotyków. Tylko w ten sposób odzyskają tak dużą sumę w krótkim czasie.

W rolach głównych Christopher Walken („Annie Hall”, „Diuna: część druga”), Claes Bang i Dolly Wells (oboje z mini-serialu „Dracula 2020”) oraz Stephen Merchant, nominowany za ten scenariusz do nagrody BAFTA.

 

 

Fenomeny współczesnego życia
(The Secret Genius of Modern Life)
Poniedziałek 22 stycznia, godz. 19:55
Sezon 2 (6 odcinków)

Przedmioty codziennego użytku kryją wiele tajemnic oraz ciekawostek. Choć są prozaicznymi towarzyszami naszej codzienności i nie zastanawiamy się, jak powstały, często mają fascynującą historię – wypadkową osiągnięć naukowych, rozwoju technologicznego oraz przypadków i zbiegów okoliczności. Co wspólnego z powstaniem paszportu mogą mieć kuloodporne szkło, francuski seryjny morderca i CIA?

W jaki sposób stopiony batonik, niszczyciel u-bootów z czasów II wojny światowej oraz wykrywacz burz mogły przyczynić się do powstania kuchenki mikrofalowej? Czy to możliwe, że Ludwik XV miał jakiś związek z powstaniem nowoczesnej windy? To tylko niektóre
z zadziwiających opowieści o przedmiotach codziennego użytku, które w ciekawy sposób przedstawia dr Hannah Fry.

Najpiękniejsza droga Wielkiej Brytanii
(Britain’s Most Beautiful Road)
Od poniedziałku 29 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Droga North Coast-500 jest najbardziej malowniczą trasą widokową Szkocji. Wytyczoną ją w 2015 roku, by ułatwić turystom planowanie pobytu i podziwianie uroków regionu. Licząca ponad 830 kilometrów pętla biegnie przez pasmo górskie North Highlands, a rozpoczyna się i kończy na zamku w mieście Inverness. W szczycie sezonu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, m.in. za sprawą lokalnych przedsiębiorców – właścicieli pensjonatów, producentów tradycyjnych wyrobów, rolników, piekarzy oraz rzeźników, którzy zapewniają przejezdnym usługi i produkty wyjątkowej jakości.

Z rosnącą popularnością NC500 zapotrzebowanie na ich usługi także lawinowo rośnie. Lokalne władze odpowiedzialne za stworzenie trasy przyznają, że jej utrzymanie także jest wyzwaniem – w końcu to jedna z najpiękniejszych nadmorskich tras widokowych na świecie.

Jak mądrze schudnąć?
(How to Lose Weight Well)
Od wtorku 9 stycznia, godz. 23:00
Sezon 5 (5 odcinków)

Program o tematyce zdrowotnej przedstawiający dużą porcję faktów na temat popularnych diet. Ekspertka ds. żywienia Helen Lawal oraz doktor Xand van Tulleken dopasowują diety osobom, które zgłosiły się do programu, a pomysły na odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki podsuwa im szefowa kuchni Stacie Stewart. Prowadzący śledzą postępy w odchudzaniu.

Wśród diet omówionych w tym sezonie programu znajdują się m.in. dieta skomponowana przez personalnego trenera Beyoncé, diety ananasowa oraz cytrusowa oraz styl żywienia polegający na codziennym jedzeniu pizzy. Ponadto gospodarze programu sprawdzają, jak można spalać kalorie w pracy, czy hormony mogą wpływać na wagę oraz jak zapach wpływa na apetyt.

Miasta tętniące życiem
(World’s Busiest Cities)
Od piątku 5 stycznia, godz. 19:55
Sezon 1 (4 odcinki)

Seria dokumentalna przedstawiająca tajemniczy świat skomplikowanych systemów, dzięki którym funkcjonują największe i najbardziej zatłoczone miasta na świecie. Transport, inżynieria, żywność, handel – to obszary codziennego życia, które wymagają złożonej logistyki i stanowią spore wyzwanie dla władz najbardziej znanych metropolii.

W mieście Meksyk wdrożono specjalne działania mające chronić mieszkańców przed trzęsieniami ziemi oraz wybuchami wulkanów. Moskwa z kolei jest ogromnie zróżnicowana architektonicznie, co potwierdza tylko, fakt, że wielkie miasta to także wielka porcja historii. Poznamy także tajemnice takich metropolii jak Dehli czy Honk Kong.

Skarby przeszłości i ich tajemnice
(Treasures Decoded)
Od środy 17 stycznia, godz. 19:55
Sezon 6 (6 odcinków)

Kolejna odsłona serialu dokumentalnego, w którym archeolodzy wyjaśniają największe zagadki starożytności.

Jaką tajemnicę skrywa odkrycie 30 ludzkich szkieletów sprzed tysięcy lat na szwedzkiej wyspie Wikingów?

Czy to możliwe, że po przejściu tsunami z powierzchni ziemi zniknął okazały rzymski obóz? Jakie są dowody popierające hipotezę, że to wybuch ogromnego wulkanu położył kres panowaniu Kleopatry i istnieniu jej starożytnego mocarstwa?

W szóstym sezonie serialu dokumentalnego zespół archeologów i towarzyszący im eksperci i ekspertki z innych dziedzin ruszają w podróż dookoła globu, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Sześć odcinków, sześć zagadek i wiele zaskakujących faktów.

 

 

Elon Musk Show
(The Elon Musk Show)
Od środy 3 stycznia, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Kariera najbogatszego człowieka na świecie wciąż zadziwia. O kolejnych etapach drogi Elona Muska do sukcesu opowiadają osoby, które znają go najlepiej. Obrazu ekscentrycznego miliardera dopełniają niepublikowane dotychczas materiały filmowe z czasów Muska w Dolinie Krzemowej.

W programie omówiono przełomowe momenty w karierze multimiliardera – od pierwszych technologicznych start-upów, przez Teslę i Space X aż po najświeższy projekt, czyli X ( wcześniej Twitter).

Król zdrajca: Edward VIII
(The Traitor King)
Czwartek 4 stycznia, godz. 22:00

Jak wynika z dokumentów niedawno ujawnionych przez historyków, król Edward VIII posiadał ukryty plan, który miał gwarantować mu tron w przypadku zwycięstwa III Rzeszy. Według ekspertów książę Windsoru (tytuł nadany Edwardowi po abdykacji w 1936 roku) podczas wojny kontaktował się z niemieckimi szpiegami i przekazywał im kluczowe informacje na temat brytyjskiej armii. Cała sprawa po wojnie została zatuszowana przez Winstona Churchilla.
W programie ujawniono, że skandal z udziałem Wallis Simpson, amerykańskiej rozwódki dla której Edward zrzekł się tronu, był tylko przykrywką mającą na celu odciągnięcie uwagi opinii publicznej od gorzkiej prawdy.

Niedawno odkryte dokumenty, prywatne materiały archiwalne księcia z czasów powojennych, wywiady z ekspertami oraz współpracownikami i bliskimi dworu królewskiego rzucają nowe światło na postać byłego króla Wielkiej Brytanii, który – jak się okazuje – nie tylko sympatyzował z wrogiem, ale też aktywnie z nim współpracował.

Królewski kryzys: abdykacja Edwarda VIII
(A Very Royal Crisis: Countdown to Abdication)
Od czwartku 11 stycznia, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)

W grudniu 1936 roku świat obiegła skandaliczna wiadomość – król Wielkiej Brytanii Edward VIII abdykował. Zrezygnował z tronu dla miłości. Jego związek z Wallis Simpson, amerykańską rozwódką, podzielił brytyjskie społeczeństwo, a z punktu widzenia dworu królewskiego był nie do zaakceptowania.

W ciągu dziesięciu dni poprzedzających wygłoszenie słynnego przemówienia radiowego, w którym król ogłosił rezygnację z tronu, rozegrała się iście makiaweliczna gra o władzę. Edward VIII stoczył walki ze swoimi doradcami i rodziną. W tle stało wiele dramatycznych decyzji, kalkulacji i konfliktów oraz pełen blichtru i plotek świat wyższych sfer. Nie bez znaczenia pozostawały także kapryśna natura samego księcia oraz nowoczesny model związku, jaki tworzył z Wallis.

Obecnie, dzięki dostępowi do nowych badań historyków, w tym niepublikowanych listów, raportów oraz pamiętników, ujawniono rzeczywisty zakres interwencji rządu, kościoła oraz szpiegującej króla agencji wywiadu MI5. Opinia publiczna wreszcie może poznać prawdziwy przebieg jednego z najbardziej kryzysowych momentów w dziejach brytyjskiej monarchii.

Ukraina: dzienniki wojenne
(Ukraine War Diaries)
Środa 24 stycznia, godz. 22:00

Mocny dokument obrazujący pierwszy rok trwania inwazji Rosji na Ukrainę w bezpośrednich relacjach ukraińskich obywateli. Sześcioro z nich rejestruje swoje codzienne życie całkowicie zakłócone od dnia rozpoczęcia wojny. Ich dzienniki tworzą przejmujące obrazy z bombardowanych miast oraz z frontu, historie pełne dramatycznych decyzji i rozstań oraz dzieje walki narodu o swoją ojczyznę.

Czy Pavel, przed wojną fotograf ślubny, a obecnie wojenny, ponownie zobaczy swojego syna? Czy Bella ułoży sobie życie w Irpiniu, pomimo okropności, jakie miały tam miejsce? Czy Katia, uchodźczyni z Mariupola, spotka jeszcze swojego męża, który walczy w rodzinnym mieście? Co czeka Irynę, która zamiast wyjechać na wczasy do Barcelony, została ratowniczką medyczną na wojennym froncie? Jakie będą losy nastoletniego Maksyma – byłego studenta biologii, a obecnie nastoletniego żołnierza – oraz Denysa, ratownika, który przed wojną był prezenterem telewizyjnym? Ich dramatyczne relacje nie potrzebują komentarza.

Ukraina: walka narodu
(Ukraine: The People’s Fight)
Środa 31 stycznia, godz. 22:00

Film dokumentalny przedstawiający sytuację na froncie ukraińskiej kontrofensywy niedaleko Chersonia. Położony na południu Ukrainy Mikołajów jest oblężony przez Rosjan. Miasto jest kluczową pozycją, którą okupanci muszą zająć, by zdobyć wybrzeże i posuwać się w kierunku zachodnim. Przez dwa miesiące ceniony przez krytyków, wyróżniony nagrodą BAFTA dokumentalista Olly Lambert towarzyszył ukraińskim żołnierzom wojsk specjalnych na froncie.

Oto niesamowita perspektywa obrońców Ukrainy prosto z okopów, posterunków i tajnych kwater. Lambert relacjonuje, jak niegdyś przeciętni obywatele, a obecnie żołnierze, przygotowują się do długo wyczekiwanej kontrofensywy.

 

 

Mastechef: nowe pokolenie
(Young Masterchef)
Od poniedziałku 1 stycznia, godz. 18:45
Sezon 1 (10 odcinków)

Młode pokolenie kucharzy i kucharek wkracza do studia Masterchef. Uczestnikami tej edycji programu są osoby w wieku 18-25 lat. Przed nimi szereg kulinarnych wyzwań, w których mają puścić wodze fantazji, dać wyraz swojemu talentowi i zaprezentować kulinarne umiejętności.

Ich poczynania ocenia duet surowych jurorów w składzie: Poppy O’Toole, która ma 10-letnie doświadczenie jako szefowa kuchni, a obecnie jest autorką książek i influencerką kulinarną, oraz Kerth Gumbs, szef kuchni najlepszych londyńskich restauracji oraz ekspert sztuki kulinarnej fine dining, która oprócz jedzenia ma dostarczać gościom wrażenia zmysłowe i emocje

Niebezpieczne randki
(Dating’s Dangerous Secrets)
Od wtorku 2 stycznia, godz. 22:00

Tinder, Bumble i Hinge odgrywają obecnie coraz większą rolę w życiu wielu młodych ludzi. Ze wzrostem popularności tych aplikacji randkowych odnotowuje się niestety również rosnącą liczbę przypadków napaści na tle seksualnym, do których dochodzi po nawiązaniu relacji z osobą poznaną online. Reporterka Linda Adey przygląda się kwestii bezpieczeństwa najpopularniejszych aplikacji randkowych. Pyta, czy weryfikowanie kont mogłoby być dobrym rozwiązaniem tej kwestii.

Analizuje także, jak firmy reagują na zgłoszenia nadużyć. 26-letnia Bex próbowała zgłosić do Tindera napastowanie seksualne na randce. W efekcie została zbanowana, a odpowiedzi udzielono jej dopiero po kilku miesiącach.

Według ankiety przeprowadzonej dla BBC, 47% osób korzystających z aplikacji randkowych nie jest zadowolonych ze sposobu rozpatrywania ich skarg.

Linda Adey rozmawia z Sashą, która twierdzi, że podczas spotkań została dwukrotnie zgwałcona. Sasha nie mogła zgłosić przestępstwa, ponieważ osoba, z którą się spotkała, zablokowała jej konto i w rezultacie wszystkie ślady korespondencji zostały usunięte.

Wnioski z najnowszej ankiety przeprowadzonej dla BBC są zatrważające. Aż 33% respondentów doświadczyło nękania lub molestowania przez osobę poznaną za pośrednictwem aplikacji randkowej. Badanie obejmowało kobiety i mężczyzn w wieku 18-35 lat.

Gordon Ramsay i nowe gwiazdy biznesu
(Gordon Ramsay’s Future Food Stars)
Od niedzieli 7 stycznia, godz. 21:00
Sezon 2 (8 odcinków)

Gordon Ramsay poszukuje najbardziej pomysłowych inicjatyw z branży kulinarnej. Dla 12 najlepiej zapowiadających się przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii przygotował szereg wyzwań, podczas których sprawdzi ich charaktery, kreatywność oraz umiejętności biznesowe.

Śmiałkowie mają m.in. zorganizować bankiety w Szkocji, sprzedawać pizzę turystom w Walii i przygotować brunch w Manchesterze. Gra jest warta świeczki, gdyż w firmę zwycięzcy Gordon Ramsay zainwestuje 150 tysięcy funtów.

Zdrowie kobiet: czas przełamać tabu
(Women’s Health: Breaking The Taboos)
Od poniedziałku 15 stycznia, godz. 21:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Dobrze już znana polskiej widowni dziennikarka Cherry Healey podejmuje kolejny trudny temat. Tym razem zajmuje się kobiecym zdrowiem i burzy wiele związanych z nim tabu. Silne bóle menstruacyjne, endometrioza, nietrzymanie moczu, wypadanie włosów i menopauza to tylko niektóre ze stygmatyzowanych damskich dolegliwości. Wielu z nich można zaradzić. Wystarczy wyjść z cienia i sięgnąć po pomoc. Cherry poznaje kobiety, które były na dnie, ale zdecydowały się zawalczyć o swoje zdrowie. Dziennikarka towarzyszy także zespołowi testerek, które co tydzień sprawdzają różne produkty oraz metody leczenia, by znaleźć tę właściwą.

W programie także celebrytki opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach. Wszystko po to,
by rozpocząć debatę na temat kobiecego zdrowia, przełamać tabu i wskazać różnorodne rozwiązania.

 

 

Noddy: detektyw w krainie zabawek
(Noddy: Toyland Detective)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 17:15
Sezon 2, część 2 (27 odcinków)

Dociekliwy detektyw Noddy przemierza krainę zabawek swoją żółtą taksówką. Po drodze rozwiązuje rozmaite zagadki. W drugim sezonie czekają na niego kolejne wyzwania, m.in. poszukiwania zagubionego odtwarzacza muzyki, rozwikłanie tajemnicy niezwykłych brwi oraz wytropienie rodziny małej kaczuszki.

Uroczy detektyw uczy dzieci wiary we własne możliwości, a także logicznego myślenia i zwracania uwagi na szczegóły.

Matklocki
(Numberblocks)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 16:20
Sezon 1 (30 odcinków)

Nauka liczenia to świetna zabawa! Przekonują o tym matklocki, czyli kolorowe klocki symbolizujące cyfry.

Te wesołe postacie bawią się i wspólnie rozwiązują łatwe oraz trudniejsze zadania.

Żywa i prosta animacja, urocze postacie, wesołe piosenki oraz wciągająca fabuła to atuty programu, którego zadaniem jest łagodne wprowadzanie przedszkolaków w świat liczb. W pierwszych odcinkach programu dzieci poznają Jedynkę, czyli czerwony pojedynczy klocek o radosnym usposobieniu, oraz miłą i bardzo inteligentną Dwójkę, jego wierną przyjaciółkę.

Animacja rekomendowana przez brytyjskie Narodowe Centrum Doskonalenia Nauczania Matematyki.

Matklocki
(Numberblocks)
Od wtorku 23 stycznia, godz. 16:20
Sezon 2 (30 odcinków)

Kolejne przygody cyferkowych przyjaciół, którzy zawsze mogą na siebie liczyć. Młoda widownia ma okazję przekonać się, co się dzieje, gdy cyfry ożywają i współpracują, oraz dowiedzieć się, jak powstają liczby. Wesołe matklocki bawią się i rozwiązują różne zadania, przy okazji zaznajamiając dzieci ze światem matematyki.

Żywa animacja, urocze postacie, wesołe piosenki oraz wciągająca fabuła to atuty programu, który uświadamia, że liczenie może być świetną zabawą.

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i rekomenduje go Narodowe Centrum Doskonalenia Nauczania Matematyki w Wielkiej Brytanii.

Atrakcje w Nowy Rok
Poniedziałek 1 stycznia

Pierwszy dzień 2024 roku będzie naprawdę wyjątkowy.

Na antenie CBeebies pojawią się ulubione programy młodych widzów, w tym: „Jojo i Babcia: podróż do Saint Lucia”, „Odlotowcy: Go Jetters” oraz „Kochający potworek”.

Biggleton
(Biggleton)
Od poniedziałku 1 stycznia godz. 15:20
Sezon 1 (50 odcinków)

Poznajcie mieszkańców miasteczka Biggleton! Tutaj dzieci piastują najważniejsze funkcje. Samodzielnie rozwiązują codzienne problemy, serdecznie sobie przy tym pomagając. W Biggleton wciąż zdarzają się pilne sprawy do załatwienia i każdego dnia coś się dzieje.

Tym razem Sportsmenka Momo organizuje wyścig z przeszkodami, ale zapomina ustawić przeszkody, a Dorywcza Shardae potrzebuje pomocy przy zagonieniu stada zbiegłych kurczaków. Co więcej – najnowszy wynalazek Profesora Millie powoduje nieoczekiwane komplikacje. W każdej z tych sytuacji dzieci z Biggleton przekonują się, że współpraca się opłaca.

Superpyra
(Supertato)
Od poniedziałku 2 stycznia, godz. 13:55
Sezon 1 (38 odcinków)

Trzymający w napięciu komediowy serial animowany o perypetiach wyjątkowego na skalę światową superbohatera-ziemniaka zwanego Superpyrą. Choć supermarket już dawno jest zamknięty, na jego korytarzach wbrew pozorom toczy się życie. To dobro walczy ze złem. Groszka Zła uciekła ze swojego lodowego legowiska w zamrażarce i chce przejąć cały sklep. Do akcji wkracza Superpyra, który dzięki nieocenionemu wsparciu swoich warzywnych i owocowych przyjaciół robi wszystko, by ją powstrzymać.

W każdym odcinku przed bohaterami wymagające i zarazem zabawne wyzwania, jak np. jazda na wymykającym się spod kontroli zabawkowym dinozaurze, budowanie rakiety z bagietki lub wizyta na śmierdzącym serowym księżycu w delikatesach.

Czy superbohaterowi uda się ochronić przyjaciół i odesłać Groszkę Złą do zamrażarki, gdzie jej miejsce?

Serial powstał na podstawie książek Sue Hendry i Paula Linneta. W Wielkiej Brytanii zyskały one status bestsellerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *