MediaZapowiedzi TV

Proces tworzenia kultu. „Stworzyłem sektę” na BBC Brit

Andrew Cohen, okryty złą sławą amerykański przewodnik duchowy i założyciel EnlightenNext. Zanim na jaw wyszły historie o stosowanej przez niego przemocy psychicznej i przymusowej kontroli, jego organizacja zdążyła wyłudzić od swoich wyznawców miliony dolarów. Teraz członkowie grupy oraz sam Cohen ujawniają, jak wyglądało życie wewnątrz kultu. Co sprawia, że ludzie dołączają do sekty i dlaczego los tak wielu z nich kończy się tragedią?

 

Urodzony w Nowym Jorku Andrew Cohen jako nastolatek porzucił plany zostania jazzowym perkusistą. Opierając się na silnym doznaniu z dzieciństwa, które sam później określił jako dotknięcie „kosmicznej świadomości”, postanowił studiować sztuki walki, jogę Krija oraz buddyzm. Oświecenia miał doznać w Indiach, by niedługo potem dziesiątki ludzi porzuciło swoje życie, by podążać za nowym guru do Kalifornii. Rodziny i małżeństwa rozpadały się, bo ich członkowie każdą godzinę swojego życia postanowili poświęcić Cohenowi.

Trzyodcinkowy miniserial dokumentalny „Stworzyłem sektę” opisuje proces budowania organizacji przez Andrew Cohena. Warte miliony dolarów imperium, które na początku kierowało się ideami odnalezienia „autentycznego ja”, etap po etapie upadało. Za kulisami wspólnoty dochodziło bowiem do nadużyć, psychicznej dominacji i kontroli, wymuszeń oraz innych form znęcania się nad wyznawcami.

Wypowiedzi wyznawców oraz gromadzone przez 25 lat materiały archiwalne zaprezentowane w programie rzucają nowe światło na EnlightenNext i wyjaśniają, dlaczego zwykli ludzie byli gotowi znosić skrajności, by zadowolić jednego człowieka. Oprócz rozpracowania psychologicznych mechanizmów, jakie stoją za procesem budowania sekty, program pokazuje też dalsze losy byłych wiernych, których wyjście ze zbiorowej manipulacji kosztowało wiele zdrowia, wyrzeczeń i pieniędzy.

Pierwszy odcinek miniserialu „Stworzyłem sektę” można oglądać w środę 20 lipca o godz. 22:00 na kanale BBC Brit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *