MediaZapowiedzi TV

Styczeń na kanale HISTORY2

HISTORY2 zapraszamy na serię programów “101…”, które ukazują jak niezwykłe wynalazki i przedmioty zmieniły nasz świat. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, którym oddamy cześć dzięki serii programów dokumentalnych, która przybliży naszym widzom m.in. historię nazistowskiego obozu koncentracyjnego w programie Auschwitz: Podróż do piekła czy sylwetkę Oskara Schindlera w programie Byłem na liście Schindlera.

 

 

 

 

101 wynalazków, które zmieniły świat
101 Inventions That Changed the World
W środę o 21:00, 15 stycznia na HISTORY2

Zaczyna się od iskry, ale niektóre pomysły potrafią zapłonąć ogniem, który zmienia świat. Konieczność jest matką wynalazku – człowiek w ciemności wynalazł świecę, a obecnie nawet z najdalsze odległości pokonuje za pomocą telefonu. Silnik parowy pozwolił ludzkości podróżować na niespotykaną wcześniej skalę, teleskop wysłał nas poza naszą planetę, a możliwości Internetu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Program prezentuje listę, która pokazuje, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Niektóre znaczące wynalazki zrodziły się najskromniejszych środków, jak prosty młotek, podczas gdy inne takie jak samolot, przekraczają granice tego, co kiedykolwiek uważano za możliwe. Ale bez względu na to ile pracy w nie włożono, każdy z tych wynalazków zmienił nasze życie na zawsze.

101 fast foodów, które zmieniły świat
101 Fast Foods That Changed the World
W środę o 21:00, 22 stycznia na HISTORY2

Jedzenie jest jedną rzeczą, którą łączy wszystkich ludzi. Pokonuje granice, różnice kulturowe i zmiany społeczne. Od czasów jaskiniowców do ery podboju kosmosu jedno się nie zmieniło – kochamy nasze jedzenie. Fast food to dziś nie tylko burger i frytki.

Szybkie jedzenie, takie jak suszona wołowina, pozwoliło nam odkryć nowe granice, jak dania kieszonkowe czy batony proteinowe, które pozwalają naszym ciałom pokonywać nawet najmniej korzystne warunki.

Ten program prezentuje listę najpopularniejszych fast foodów, tych z przeszłości do których mamy sentyment i tych, które pozwolą nam zobaczyć przyszłość odżywiania.

101 przedmiotów, które zmieniły świat
101 Objects That Changed the World
W środę o 21:00, 29 stycznia na HISTORY2

Nasze życie jest teraz tak pełne rzeczy, że przeciętny przedmiot jest niemal natychmiast zapominany. Ale kiedy los łączy się z historią, nawet najprostsze przedmioty mogą zmienić świat. Kamień może wyglądać jak zwykła skalna bryła, ale jeśli to Księżycowa Skała, oznacza to gigantyczny skok wykonany przez ludzkość.

Czasami gitara jest tylko gitarą, ale jeśli grasz na gitarze Jimmy’ego Hendrixa, to docierasz do wspomnień całego pokolenia. Niektóre przedmioty są jedyne w swoim rodzaju (maska króla Tut), inne są wszechobecne (obrączka), ale dotykają nas wszystkich … osobiście i uniwersalnie. To ikony, a bez nich świat nie byłby taki sam.

Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu – cykl programowy
W poniedziałek, 27 stycznia na HISTORY2

27 stycznia, rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Aby uhonorować ten ważny dzień, HISTORY2 zaprezentuje pasmo niezwykłych dokumentów ukazujących historię tego tragicznego wydarzenia, programy zawierające archiwalne materiały oraz wywiady z ekspertami i ludźmi, którzy przetrwali obozy koncentracyjne oraz sylwetki tych, którzy przyczynili się do ocalenia wielu ofiar.

Auschwitz: Podróż do piekła
Auschwitz: Journey Into Hell
W poniedziałek, 27 stycznia o 19:05 na HISTORY2

Auschwitz: Podróż do piekła to wyjątkowy przewodnik po tym budzącym grozę miejscu, Poznamy jego rozległą lokalizację, wysłuchamy wypowiedzi ekspertów zajmujących się historią obozu i relacji ocalałych więźniów.

Niezwykłe zdjęcia umożliwią dokładne poznanie obozu i tego jak ewoluował z biegiem czasu od ciężkiego obozu pracy do fabryki śmierci. Film ujawni też jak funkcjonował niemiecki system eksterminacyjny, który do dziś szokuje swoją bezwzględnością i napawa przerażeniem. To budząca trwogę historia i makabryczne miejsce, które musi istnieć jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

Byłem na liście Schindlera
Schindler
W poniedziałek, 27 stycznia o 20:00 na HISTORY2

Niesamowita historia nazistowskiego spekulanta wojennego, który ostatecznie uratował 1300 Żydów przed śmiercią. Obejmuje wywiady z wieloma osobami, których życie zainspirowało twórców filmu „Lista Schindlera”.

Oskar Schindler był niemieckim przemysłowcem i członkiem partii nazistowskiej, któremu przypisuje się uratowanie życia 1200 Żydów podczas Holokaustu poprzez zatrudnienie ich w fabrykach wyrobów emaliowanych i amunicji w okupowanej Polsce i Czechach. Początkowo motywowanego zyskiem oportunista, w trakcie wojny wykazał się niezwykłą inicjatywą, wytrwałością, odwagą i poświęceniem, by ocalić życie jego pracowników.

Najwięksi tyrani w historii – Adolf Eichmann
History’s Most Hated – Adolf Eichmann
W poniedziałek, 27 stycznia o 21:00 na HISTORY2

Biografie najbardziej ponurych i budzących grozę postaci z przeszłości, od krwawych lokalnych przywódców po dyktatorów, którzy rządzili żelazną pięścią.

Program opowiada o ich zbrodniach, ale i o tym, co sprawiło, że stali się tyranami. Kolejne odcinki poświęcono takim ludziom jak Hitler i Stalin, Napoleon Bonaparte, Czyngis-chan, Eichmann, Pol Pot, Ceausescu, Piotr Wielki i Iwan Groźny.

Polscy bohaterowie wojenni ­– Dobrowolnie do Auschwitz
Heroes Of War – A Volunteer For Auschwitz
W poniedziałek, 27 stycznia o 22:00 na HISTORY2

W najmroczniejszych czasach w historii ludzkości zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy w obronie swojej rodziny, ojczyzny i stylu życia. Owi bohaterowie obojga płci często działają potajemnie i na obrzeżach historii, a ich niewiarygodne wyczyny zostają zapomniane, najwyższa więc pora, by je przypomnieć. Przenosimy się w czasie do Polski lat II wojny światowej, kiedy to Polacy z najróżniejszych środowisk, od sławnych żołnierzy po gospodynie domowe, zmuszeni byli przeistoczyć się w bojowników o wolność, szpiegów i łamaczy szyfrów, toczących z nazistami walkę na śmierć i życie. Lata przemilczeń, komunistycznej cenzury i propagandy sprawiły, że dopiero teraz szersza publiczność poznaje wiele takich niesamowitych historii nieprawdopodobnego heroizmu i poświęcenia. Ich bohaterowie wykazali się niezwykłą odwagą mimo grożącej im na każdym kroku śmierci.

Witold Pilecki wykonał misję szpiegowską w Auschwitz, by odkryć straszliwą prawdę o tym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Genialni polscy kryptoanalitycy utorowali aliantom drogę do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Krystyna Skarbek została jednym z najcenniejszych szpiegów brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych. Podziemna organizacja „Żegota” wraz z tysiącami innych Polaków pomagała ratować i ukrywać Żydów z gett na terenie okupowanej Polski. Cichociemni, czyli polscy żołnierze sił specjalnych, prowadzili tajne operacje w kraju i wspomagali warszawskich powstańców w 1944 roku. W cyklu pięciu filmów dokumentalnych, wykorzystujących m.in. rozmowy z nielicznymi żyjącymi jeszcze świadkami oraz niedawno odtajnione archiwalia, autorzy przybliżają widzom postaci polskich bohaterów wojennych.
Pobierz jako

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *