Święta na antenach Polskiego Radia

Życząc Państwu pięknych, rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w radiowym towarzystwie.

 

W wigilijny wieczór Program 1 Polskiego Radia zaprosi na audycję specjalną pt. “Wigilia u kardynała Wojtyły”. Podczas tego spotkania porozmawiamy o książce i płycie CD wydanych pod patronatem Polskiego Radia i zawierających nieznane dotąd nagrania homilii i przemówień Jana Pawła II. Początek po godz. 21.00.

Pierwszego dnia Świąt o godz. 12.00 dyrektor Jedynki Rafał Porzeziński poprowadzi audycję pt. “Jak kocha Bóg”. W “Muzycznej Jedynce” (godz. 13.00 – 15.00) Paweł Sztompke zaprosi do posłuchania najpiękniejszej filmowej muzyki świątecznej. Po godz. 20.00 w audycji Agaty Puścikowskiej pt. “Życia rysy” gościć będziemy Marię Bober – mieszkającą w Niemczech pielęgniarkę, która odkryła w sobie pasję: śpiew, głównie religijny. Bohaterka audycji koncertuje w domach opieki społecznej, parafiach, domach kultury. Szczególnie lubi śpiewać kolędy, a jej wykonania biją rekordy popularności w internetowym serwisie wideo.

26 grudnia w reportażu pt. “Być dobrym jak chleb” przybliżymy sylwetkę św. Adama Chmielowskiego znanego jako brat Albert. Człowiek ten był surowy, bezpośredni, miłosierny i troskliwy, jednak jego życie było bardzo burzliwe. Po godz. 20.00 zaprosimy na retransmisję koncertu wieńczącego tegoroczną Akcję Charytatywną “Choinki Jedynki”. Tym razem wystąpiła popularna i ceniona orkiestra rodziny Pospieszalskich. Muzycy zagrali i zaśpiewali polskie kolędy, te znane, ale także te dziś zapomniane, niedawno odnalezione, a śpiewane przez naszych przodków – będzie to ich radiowa premiera!

Wigilijne popołudnie w Dwójce to m.in. rozmowa z Włodzimierzem Kaczkowskim, który posiada album z pocztówkami przybliżającymi postać i twórczość Adama Mickiewicza. Wieczór wigilijny o godz. 21.15 uświetni zaś słuchowisko poetycko-muzyczne złożone z bożonarodzeniowych wierszy poetów staropolskich i współczesnych.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia o godz. 13 zapraszamy na specjalną odsłonę audycji “Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”. O godz. 17.00 zapraszamy natomiast na radiowe spotkanie z Mają Komorowską, wybitną aktorką teatralną i filmową. O godz. 18.00 w “Filharmonii Dwójki” sięgniemy po nagranie bachowskiego oratorium w wykonaniu francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego i jego zespołu Les Musiciens du Louvre. Zwieńczeniem świątecznego dnia będzie retransmisja “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, znakomitego słuchowiska w reż. Dariusza Błaszczyka. W obsadzie plejada gwiazd z Piotrem Adamczykiem, Joanną Kulig, Grzegorzem Damięckim i Mariuszem Benoit ma czele.

Popołudnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia o godz. 13.00 rozpoczniemy spotkaniem z Baibą Skride, łotewska skrzypaczką, laureatką I nagrody na Konkursie im Królowej Elżbiety Belgijskiej w 2001 roku. O godz. 17.00 w studiu Dwójki będziemy gościć małżeństwo znakomitych aktorów: Jana Englerta i Barbarę Ścibakówną. Wieczorem o godz. 18.00 posłuchamy zaś oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu Chóru i Orkiestry Le Concert Spirituel pod batutą francuskiego dyrygenta Hervé’a Niqueta. Święta pożegnamy słuchając drugiej części słuchowiska.

Na wigilijny wieczór Trójka zaplanowała sporo nastrojowej muzyki. Po wieczorze kolędowym przygotowanym przez Piotra Metza (godz. 17-19) będzie można wysłuchać koncertu “Kolędy na cały rock” Grzegorza Wilka (godz. 19-20). Z kolei od godz. 20 do północy na słuchaczy czeka Barbara Marcinik i jej goście – bohaterowie tradycyjnej “Wigilii w Trójce”. Pierwszego dnia świąt, kilka minut po północy, na “Gwiazdkę w Laboratorium Reportażu” (godz. 0-2) zaprasza Janusz Deblessem, który tego samego dnia poprowadzi audycję “Spieszmy się” – gościem dziennikarza Trójki będzie Leszek Długosz z Piwnicy Pod Baranami (godz. 21-22).

Drugiego dnia świąt rozmowę o znaczeniu i sile słów poprowadzi Beata Michniewicz. Zaproszenie do audycji “Słowem… Święta” przyjęli m.in. prof. Katarzyna Kłosińska i prof. Michał Kleiber (godz. 8-9). Z kolei wieczorem Anna Gacek zaprasza do wysłuchania ostatniego wywiadu George’a Michaela, jakiego artysta udzielił stacji BBC (godz. 19-21). W trzy świąteczne dni Program Trzeci Polskiego Radia wyemituje również audycje przygotowane we współpracy z Instytutem Książki, a dotyczące kończącego się Roku Conradowskiego (24.12 – godz. 13-14; 25.12 – godz. 17-18; 26.12 – godz. 16-17).

Czwórka natomiast proponuje reggae’owe kolędy i życzenia od Makena, rapowe “Christmasy” od Numera Raza, “Pieśni Zbójnickie” prosto z Białego Dunajca,  sposoby na spalanie kalorii bez wychodzenia z domu i  konkurs z nagrodami. Do końca roku trwa akcja “Czwórka prezentuje”, w której słuchacze mogą wygrać wartościowe nagrody – karty podarunkowe, wysokiej klasy sprzęt elektroniczny – za poprawne odgadnięcie słowa dnia, dzięki hasłom-podpowiedziom podawanym na antenie. Zapraszamy też do wysłuchania słuchowisk radiowych nagrodzonych w tegorocznym konkursie “Conrad na Niezależnej Scenie Młodych Polskiego Radia”, który nawiązuje do obchodów Roku Josepha Conrada.

W niedzielę 24 grudnia, w porannej audycji “Tędy po trendy” (godz. 8.00) w cyklu “3 po 3” Mateusz Kulik porozmawia z Moniką Morozowską o pomysłach na zdrową kuchnię nie tylko od święta. Wieczorem (po godz. 18.00) Maciej Szajkowski zaprosi słuchaczy na “Folkową Wigilię po zbóju!”, w której pojawią się Trebunie-Tutki z Białego Dunajca, czyli Krzysztof Trebunia-Tutka z rodziną. Składanie muzycznych życzeń rozpoczną po godz. 20.00 Magda Frączek z rodziną, Marcin Pospieszalski z rodziną, Marcin Styczeń i inni goście audycji “Muzyka dobrego słowa”. Rano 25 grudnia, w Pierwszy Dzień Świąt, słuchaczy obudzi Mateusz Fusiarz w swoim radiowym “SPA – Swojskim Poranku Alternatywnym” (od godz. 8.00). W dalszej części dnia “Stacja Nauka” (godz. 12.00), a w niej Patryk Kuniszewicz, który wraz z dietetykiem i trenerem personalnym poszukają odpowiedzi na pytania: ile kalorii przyjmujemy przy stole w trakcie świąt oraz jakie są sposoby na ich spalenie bez wychodzenia z domu? W popołudniowym “Dajesz radę” (godz. 14.00) Kacper Kowalczyk zmierzy się z legendą zwierząt przemawiających ludzkim głosem w Wigilię Bożego Narodzenia. Drugiego Dnia Świąt Justyna Tylczyńska przeniesie słuchaczy na Filipiny i porozmawia o obyczajach i zwyczajach tego archipelagu. Kuba Marcinowicz w “TOP-ie” (godz. 17.00) m.in. przybliży metody przechowywania resztek jedzenia ze świątecznego stołu oraz opowie jakie urządzenia mogą być do tego pomocne. Na koniec dnia “Numer raz na fali” (godz. 22.00) – hip-hopowa audycja tym razem w świątecznej atmosferze – od “Christmas Rappin” Kurtisa Blowa, aż po “Santa Goes Straight To Ghetto” Snoop Dogga. Czwórka zaprasza do słuchania świątecznej ramówki na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *