Święta w RMF Classic

Wigilijny wieczór w RMF Classic zainauguruje spotkanie z Janem Młynarskim i kompozycjami z płyty „Kolęda na cały rok”, na której piosenki jego ojca Wojciecha wykonują największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Po tym niezwykłym prologu w RMF Classic zabrzmią – tradycyjnie już – najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

 

Pierwszy dzień Świąt rozpocznie się od wizyty w najstarszej w Polsce Wiosce Dziecięcej SOS w Biłgoraju. To będzie wzruszająca opowieść o Świętach Bożego Narodzenia w rodzinie zastępczej, w której Kasia i Tomek wychowują sześcioro dzieci.

Także tego dnia w RMF Classic spotkania z twórcami słynnych krakowskich szopek. Tradycja ich budowy trafiła niedawno na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

O tym, czy w dzisiejszych czasach rozumiemy nieco archaiczne teksty tradycyjnych polskich kolęd – czyli czy wiemy, o czym tak naprawdę śpiewamy – opowiedzą językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W programie także wycieczka po świątecznym Białym Domu, który odwiedziła amerykańska korespondentka RMF Classic.
Pojawią się ciekawostki o pochodzeniu i designie przedmiotów kojarzonych z Bożym Narodzeniem takich jak np. dziadek do orzechów.

Do snu ukołysze słuchaczy natomiast cudowny głos Renée Fleming. Posłuchamy jej jedynego świątecznego albumu „Christmas in New York”.

W drugim dniu Świąt spotkanie z Miłką Raulin – najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. To będzie opowieść nie tylko o wspinaniu się na szczyty gór, ale też o pokonywaniu życiowych przeszkód i marzeniach, które sięgają wyżej niż Mount Everest.

Na pytanie czy „białe święta” w Polsce to już historia spróbują odpowiedzieć specjaliści klimatolodzy, a tęskniący za zimą będą mogli posłuchać opowieści podróżników i biologów o życiu w krainie wiecznego lodu, czyli na Antarktydzie.

Zarówno we wtorek jak i w środę na antenie stacji pojawią się specjalne wydania Datownika Historycznego, w których Maciej Korkuć porówna tradycję i nasze wyobrażenia o Świętach Bożego Narodzenia z zapiskami kronikarzy i historyków.

Świąteczny program RMF Classic zakończy Wielki Finał Plebiscytu na Najpiękniejszą Muzykę Na Święta, w trakcie którego – już po raz siódmy – od polowy grudnia słuchacze wybierali, największy ich zdaniem, świąteczny przebój wszech czasów.

A wieczorem za sprawą albumu „Christmas Meets Cuba 2” najsłynniejsze świąteczne przeboje zabrzmią jeszcze w zupełnie nowych, gorących rytmach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *