Szwajcarzy popierają abonament rtv

W Szwajcarii nie powiodła się próba zniesienia opłaty abonamentowej. W referendum odrzucono obywatelską inicjatywę „No Billag” (Billag – nazwa spółki pobierającej opłaty abonamentowe).

 

 

Według wstępnych wyników 71,6 proc. głosujących odrzuciło propozycję zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Roczna opłata abonamentowa dla gospodarstwa domowego w Szwajcarii wynosi 451,1 SFR, czyli prawie 1700 złotych.

W 2016 roku wpływy z tytułu abonamentu wyniosły ponad 1,3 miliarda franków, z czego  publiczne  radio i telewizja otrzymały ponad 1,2 miliarda franków. .

Zwolennicy zniesienia abonamentu argumentowali, że obowiązkowa opłata stawia publiczne media w uprzywilejowanej pozycji na rynku. Przeciwnicy przekonywali, że dofinansowywanie rodzimej telewizji, programów i filmów produkowanych w Szwajcarii jest niezbędne z uwagi na wysokie koszty produkcji programowej. (w Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe).

Dodatkowym argumentem przemawiającym za utrzymaniem abonamentu była obawa o to, że bez wsparcia dla publicznej telewizji i radia rynek zostanie przesycony programami z krajów sąsiednich, co może stanowić zagrożenie dla szwajcarskiej odrębności kulturowej.

Przeciwko inicjatywie „No Billag” opowiedział się także szwajcarski parlament i rząd. Z wyniku referendum jest również zadowolony szef niemieckiego publicznego ZDF mówiąc, że „Szwajcarzy wysłali jasny sygnał, jak ważni są nadawcy publiczni dla pluralistycznego społeczeństwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *