Tajemnice Stonehenge: nowe fakty” w marcu na kanale National Geographic

W czerwcu ubiegłego roku podczas wykopalisk w miejscowości Pommelte, nazywanej „niemieckim Stonehenge” lub „drewnianym Stonehenge”, archeolodzy odkryli poćwiartowane szczątki kobiet i dzieci. To skłoniło badaczy do wysnucia tezy, że w tym miejscu składano niegdyś ofiary z ludzi. Czas powstania i rytualny charakter Pommelte łączy je ze Stonehenge i innymi kręgami neolitycznymi w Wielkiej Brytanii.

 

Na temat Stonehenge pojawiło się wiele spornych teorii. Zespół profesora Mike’a Parkera Pearsona również dokonał pewnego ważnego odkrycia. Przełomowa teoria brytyjskiego archeologa głosi, że ta olbrzymia starożytna konstrukcja znajdowała się w centrum jednego z największych w czasach prehistorycznych kompleksu religijnego na świecie. Jego ekipie udaje się znaleźć nowe, przekonujące dowody, które potwierdzają zupełnie nowe spojrzenie na Stonehenge i ludzi, którzy je wznieśli. W nowej, uzupełnionej wersji filmu „Tajemnice Stonehenge” rzucamy nowe światło na archeologiczne tajemnice.

Dokument „Tajemnice Stonehenge: nowe fakty” to liczne wywiady, materiały archiwalne i najnowsze materiały filmowe, pozwalające poznać nowe odkrycia i znaleźć odpowiedź na archeologiczne zagadki związane ze Stonehenge i Pommelte. Przeniesiemy się 4500 lat wstecz do świata tych niezwykłych obiektów i poznamy związane z nimi największe odkrycia archeologów z ostatnich 10 lat.

„Tajemnice Stonehenge: nowe fakty” – premiera w niedzielę 10 marca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *