Telia wybiera firmę Ericsson na dostawcę 5G

Telia i Ericsson (na giełdzie NASDAQ notowane jako ERIC) wdrożą sieć nowej generacji 5G na terytorium Szwecji i Estonii w okresie do 2025 roku.

 

  • Umowa o wartości wielu miliardów koron szwedzkich, o kluczowym znaczeniu dla krajowej infrastruktury sieciowej, zawarta na okres 5 lat, ma zapewnić prędkości transmisji i przepustowość sieci w technologii 5G.
  • Telia, będąca wyłącznym dostawcą infrastruktury dla 7 (siedmiu) milionów klientów w Szwecji i Estonii, zapewni zrównoważoną transformację cyfrową w tych krajach.
  • Siła transformacji technologii 5G podwyższy jakość życia konsumentów i klientów biznesowych, a także wygeneruje impuls rozwojowy dla gospodarki cyfrowej i zapewni zrównoważoną przyszłość w regionie.

Telia i Ericsson zapewniają bezpieczeństwo i szybkość transmisji oraz niezawodność zasięgu sieci bezprzewodowej w krajach skandynawskich – a także poza ich granicami- od początku ery telefonii komórkowej. Partnerzy już wdrażają technologię 5G na całym terytorium Norwegii, gdzie Ericsson jest również wyłącznym partnerem technologicznym firmy Telia. Zawarta umowa pozwoli zmodernizować istniejące sieci wykonane w technologii 4G w Szwecji i Estonii co zapewni szybką, ultrawysoką przepustowość 5G w sieci telefonii komórkowej składającej się z 10 000 komórek na obszarze ponad 500 000 km2.

Dzięki szybkiemu wdrożeniu technologii w terenie przez specjalistów firm Ericsson i Telia, abonenci i klienci korporacyjni firmy Telia wkrótce będą mogli cieszyć się nieporównywalnymi korzyściami oferowanymi przez technologię 5G. Korzyści związane z technologią 5G będzie również odczuwalne przez przemysł, w tym m.in. automatyzacja produkcji i wykorzystanie Internetu Rzeczy, które pozwolą zwiększyć wydajność i zapewnić zrównoważony rozwój. Projekt ten będzie zapewni również mile widziany impuls gospodarkom w okresie po wygaśnięciu epidemii koronawirusa.

Allison Kirkby, prezes i dyrektor generalny firmy Telia mówi: „Nasze sieci nigdy nie były ważniejsze w naszym życiu i dla naszych zarobków, są fundamentem dobrze prosperującej gospodarki cyfrowej, u której podstaw leży innowacyjność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Dzięki dzisiaj zawartej umowie dysponujemy już w tej chwili fundamentami pod rozwój najbardziej zaufanych i niezawodnych sieci w technologii 5G w krajach skandynawskich i nadbałtyckich. Jest to również początek długofalowych inwestycji w nasze sieci, które już w 2021 roku będą realizowane w pełnej skali.

„Współpraca partnerska ma rodowód czysto szwedzki, ponieważ możemy poszczycić się długą i nowatorską relacją biznesową z Ericssonem. Wspólnie od kilku dziesięcioleci jesteśmy pionierami i umożliwiamy komunikację między ludźmi i firmami. Jednym z takich przykładów jest autobus elektryczny z wykorzystaniem technologii 5G, bez kierowcy, który został wprowadzony do eksploatacji kilka tygodni temu w Sztokholmie.”

Börje Ekholm, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson, mówi: „Pełne wykorzystanie potencjału technologii 5G zaczyna się od sieci. Dzięki temu otwierają się prawdziwe możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań, odkrywania i doświadczania świata przy pomocy technologii 5G. Kolejne globalne zmiany w zakresie stosowania sieci mogą być wymyślone przez firmę start-up w branży technologicznej lub przez dewelopera korzystającego z sieci 5G firmy Telia, z zastosowaniem technologii firmy Ericsson. Wspólnie z Telią mamy ambicję stworzenia świata o gęstszej sieci połączeń, o bardziej zrównoważonej przyszłości, w której kraje skandynawskie i nadbałtyckie będą odgrywać ważną rolę”.

Ericsson i Telia blisko współpracują nad rozwojem technologii 5G w regionie, już od 2016 roku, przeprowadzając szereg prób i testów. Firmy połączyły również siły z innymi liderami w branży i środowiskiem akademickim w celu opracowania przypadków zastosowań technologii 5G, takich jak samojezdne ciężarówki, próba bezzałogowego promu w Norwegii oraz próba elektrycznego minibusa bez kierowcy, korzystającego z technologii 5G w Sztokholmie. W tym roku partnerzy uruchomili komercyjną usługę oferowaną w sieci 5G w Norwegii i Szwecji.

5G jest katalizatorem rozwoju gospodarki cyfrowej we wszystkich krajach, niezależnie od ich wielkości. Jako nie mająca sobie równych innowacyjna platforma, stwarza nowe możliwości dla społeczeństwa, począwszy od immersyjnej rozrywki, a skończywszy na zautomatyzowanym transporcie, przy czym przemysł korzysta ze skutecznych i zrównoważonych rozwiązań biznesowych.

Inwestycje w technologię 5G przyczynią się również do ożywienia gospodarczego. Zgodnie z Planem Działań w zakresie technologii 5G dla Europy, opracowanym przez Analysysys Mason, transformacja cyfrowa wspierana przez technologię 5G pozwoli wypracować korzyści finansowe netto w wysokości 161 mld EUR we wszystkich krajach europejskich, przy czym Szwecja przeznaczy na ten cel 4,347 mln EUR, natomiast Estonia 391 mln EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *