The Beatles czy The Rolling Stones? Dokumenty muzyczne na BBC Brit

W grudniu serdecznie zachęcamy do przeniesienia się w gorące i szalone czasy rock and rolla, w których królowały zespoły The Beatles i The Rolling Stones. BBC Brit zabiera swoich widzów w podróż w różne zakątki świata, aby pokazać jak bardzo zespoły te okazały się rewolucyjne dla świata, zmieniając oblicze muzyki, ale także obyczajowość i systemy polityczne.

 

„Jak Beatlesi wstrząsnęli Kremlem”

Premiera: 11 grudnia o godz. 22:30 na BBC Brit

 

 

W sierpniu 1962 roku w klubie Cavern w Liverpoolu dokumentalista Leslie Woodhead zarejestrował dwuminutowy film z udziałem początkującego zespołu The Beatles. Woodhead zaaranżował ich pierwsze telewizyjne nagranie z koncertu w Manchesterze i obserwował, jak fenomen fantastycznej czwórki zaczął ogarniać cały świat. Dwadzieścia pięć lat później, podczas nagrywania filmów w Rosji, Woodhead zdał sobie sprawę, że Beatlesi mieli ogromny wpływ na młode pokolenie i tamtejszą rewolucję obyczajową, chociaż nigdy nie otrzymali pozwolenia od władz komunistycznych, aby wystąpić w Związku Radzieckim.

W programie wywiady z rosyjskimi fanami zespołu, m.in. wicepremierem w rządzie Putina Siergiejem Iwanowem, który wyjaśnia, że dzięki Beatlesom nauczył się języka angielskiego i uwierzył w lepszy świat.

Dowiadujemy się także, że fantastyczna czwórka była inspiracją dla rosyjskich gwiazd rocka jak Borys Griebienszczikow czy Andriej Makarewicz, którzy ryzykując aresztem budowali własne gitary i dawali sekretne koncerty. Miliony młodych Rosjan, mimo odgórnej nieprzychylności władz, pokochały Beatlesów i reprezentowaną przez nich zachodnią kulturę, co w efekcie doprowadziło pośrednio do upadku muru berlińskiego i systemu komunistycznego. Na całym świecie zespół sprzedał ponad miliard nagrań.

„Rolling Stones in exile”

Premiera: 18 grudnia o godz. 22:30 na BBC Brit

 

 

Alan Yentob prezentuje film dokumentalny przedstawiający zespół Rolling Stones podczas nagrywania słynnego albumu „Exile on Main Street” z 1972 roku. Uciekając przed ogromnymi niezapłaconymi podatkami w Wielkiej Brytanii, muzycy zamieszkali na francuskiej riwierze. Prowadzili tam bardzo burzliwe życie w towarzystwie pięknych kobiet, muzyków, dilerów narkotykowych i francuskich kucharzy. Czas spędzony na Lazurowym Wybrzeżu był naznaczony małżeństwem Micka z Biancą oraz licznymi awanturami z miejscową policją. Jednakże to w tym nietypowym otoczeniu, nocą w piwnicy zaczęli pracę nad jednym z najważniejszych albumów w historii rock’n’rolla. Po wielu miesiącach życia w chaosie muzycy zdecydowali się pojechać do Los Angeles, gdzie ostatecznie ukończyli album „Exile on Main Stret”, który w 2000 roku został wybrany przez magazyn Q jako trzeci najlepszy brytyjski album w historii.

W programie znajdują się także wywiady z członkami zespołu oraz bohemą artystyczną z tamtych czasów, które rzucają światło na ten hedonistyczny okres pełen twórczej kreatywności i skandali.

Mick Jagger, Keith Richard i Charlie Watts uświetnili premierę dokumentu swoja obecnością w New York Museum of Modern Art. Film pokazany został także w trakcie festiwalu w Cannes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *