MediaTVPZapowiedzi TV

Transmisja uroczystości na Rossie w TVP Wilno

22 listopada 2019 roku na antenie TVP Wilno transmitowane będą uroczystości pochówku powstańców styczniowych na cmentarzu na Rossie, w których weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele Rządu.

 

 

 

 

Relacja z wydarzeń w Wilnie rozpocznie się o godz. 10:30 (czasu polskiego) od programu transmitowanego ze studia zlokalizowanego na Placu Katedralnym. Gospodarzami programu będą Edyta Maksymowicz i Sławomir Siezieniewski. O godz. 11:00 widzowie obejrzą Mszę świętą z Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie pod przewodnictwem Metropolity Wileńskiego Arcybiskupa Gintarasa Grušasa z udziałem Arcybiskupa Józefa Guzdka – Biskupa Polowego Wojska Polskiego Arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza – zwierzchnika kościoła katolickiego na Białorusi, a tuż po niej wystąpienia Prezydentów Polski i Litwy. Transmitowany będzie także uroczysty przemarsz procesji pogrzebowej, która przejdzie ulicami miasta na cmentarz na Rossie, zatrzymując się m.in. przy Kaplicy Ostrobramskiej, gdzie odśpiewane zostaną pieśni w języku litewskim, polskim oraz białoruskim.

W TVP Wilno tego dnia nie zabraknie interesujących rozmów z historykami, archeologami i ekspertami, wśród których będą m.in.: prof. Bohdan Cywiński – historyk UKSW, Valdas Steponajtis – archeolog z Litewskiego Muzeum Narodowego, dr Andrzej Smoliński – historyk, Neringa Ceskeviciute – kierownik działu zbiorów Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie, historycy Rafał Dzięciołowski i Robert Czyżewski, Alina Obolewicz – przewodnik po Wilnie oraz Czesław Malewski – prezes Litewskiego Towarzystwa Geneaologiczno-Heraldycznego.

Na antenie TVP Wilno widzowie będą mogli obejrzeć także felietony i etiudy o genezie i przebiegu Powstania Styczniowego, jego przywódcach, bohaterach i prowadzeniu prac poszukiwawczych ich szczątków. Transmisja uroczystości zakończy się ok. godz. 16:30, natomiast o godz. 18:35 wyemitowany zostanie dokument Edyty Maksymowicz „Oblicza naszej i waszej wolności”.

TVP Wilno emitowane jest od 17 września 2019 roku na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze wydarzenia dotyczące życia Polaków na Litwie „Info Wilno” można obejrzeć także na stronie https://wilno.tvp.pl/.

Transmisję z uroczystości będzie można oglądać również na antenie Biełsat TV w języku białoruskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *