MediaPolecaneTVPZapowiedzi TV

TVP Wilno ruszy w maju

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisali w Warszawie porozumienie ws. współdziałania w zakresie tworzenia i rozpowszechniania nowego kanału TVP Wilno. Program ma ruszyć w maju, a w szerszej formule – prawdopodobnie jesienią.

 

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w siedzibie TVP przy ul. Woronicza w Warszawie, Kurski podkreślił, że istotnym zadaniem telewizji publicznej jest „łączność z Polakami za granicą”, której został dedykowany kanał TVP Polonia.

– Są takie zbiorowości Polaków, którym TVP Polonia samo w sobie nie wystarczy. Taką grupą są Polacy mieszkający na Litwie. To nie jest żadna mniejszość polska, to nie jest żadna Polonia. To są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły. Oni są tam gdzie zawsze bylizaznaczył.

Jak dodał, dla TVP „od zawsze było wyzwaniem”, by zrobić dla nich „coś więcej niż tylko retransmisję kanału TVP Polonia”.

Stąd zrodził się pomysł utworzenia kanału TVP Wilno. Dlatego w roku stulecia odzyskania niepodległości, w lipcu 2018 r., powołaliśmy pełnomocnika zarządu ds. koordynowania działań mających na celu powstanie TVP Wilno, a dzisiaj idziemy krok dalej. Dokonujemy aktu instytucjonalizacji tego kanału, zabezpieczenia finansowego, długoterminowej perspektywy finansowej w oparciu o środki publiczne z MSZ dzięki współpracy z panem ministrem Dworczykiem z KPRM i – mam nadzieję – dokonujemy dzieła, które przetrwa lata, dziesiątki lat, będzie obsługiwało potrzeby Polaków mieszkających na Litwie w ramach TVP Wilno – powiedział Kurski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *