Kultura, muzyka, kino, modaTVP

TVP współorganizatorem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 8 – 12 grudnia br. Kilkadziesiąt filmów będzie rywalizowało w trzech konkursach o uznanie jurorów i dziennikarzy. W konkursie głównym Festiwalu zaprezentowane zostaną cztery filmy, które powstały w koprodukcji z TVP: doceniony na innych festiwalach filmowych „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, „Jak najdalej stąd” reżyseria Piotr Domalewski oraz „Mistrz” Macieja Barczewskiego. Telewizja Polska jest patronem medialnym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

„Zieja” to opowieść o człowieku niezłomnym, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR – ks. Janie Ziei (w roli głównej Andrzej Seweryn). Przesłuchania księdza przez majora SB (Zbigniew Zamachowski) i próba zwerbowania go do współpracy z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa stają się okazją do prześledzenia biografii bohatera. Film „Zieja” otrzymał tytuł najlepszego polskiego filmu w ramach Konkursu Filmów Polskich tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Nagrodzeni zostali zarówno autor zdjęć, Witold Płóciennik, jak i Robert Gliński, reżyser filmu. Na festiwalu Venice Film Awards – Monthly film zdobył wyróżnienie honorowe („Honorable Mention”) i statuetkę Lwa Świętego Marka. Z kolei na 6. KOZZI Film Festiwal w Zielonej Górze za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym festiwalowe jury uznało rolę Zbigniewa Zamachowskiego w roli majora Służby Bezpieczeństwa.

„Mistrz” w reż. Macieja Barczewskiego to historia legendarnego pięściarza Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

„Jak najdalej stąd” reż. Piotr Domalewski opowiada o siedemnastoletniej Oli, która musi pojechać do Irlandii, żeby sprowadzić do Polski ciało ojca, który zginął w wypadku na budowie. Najważniejsze jest jednak dla niej sprawdzenie, czy rzeczywiście odłożył on pieniądze na obiecany jej samochód. Dopiero po drodze dziewczyna zrozumie, że tak naprawdę marzyła nie o samochodzie, a o nawiązaniu relacji z ojcem.

W obrazie Iwony Siekierzyńskiej „Amatorzy” historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka „Biuro Rzeczy Osobistych” (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda – Wiki – aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Pełną relację z Gali zamknięcia Festiwalu i rozdania nagród będzie można oglądać w TVP Kultura 12 grudnia o godz. 19.00, na skróconą relację TVP2 zaprasza widzów 12 grudnia o godz. 21.50

45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się online. Na Festiwalu zaprezentowanych zostanie 14 filmów w konkursie głównym, 6 w ramach konkursu filmów mikrobudżetowych oraz 27 filmów w konkursie filmów krótkometrażowych. Najlepszy film konkursu głównego otrzyma Nagrodę Złotych Lwów. Szczegóły na stronie www.festiwalgdynia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *