MediaTVPZapowiedzi TV

TVP wyemituje film o wybitnym sportowcu i patriocie – „Marusarz — Tatrzański Orzeł”

W czwartek, 13 stycznia w kinie Sokół w Zakopanem odbyła się uroczysta prapremiera filmu Telewizji Polskiej „Marusarz — Tatrzański Orzeł” z udziałem m.in. rodziny sportowca, aktorów, twórców, przedstawicieli Telewizji Polskiej i samorządu Miasta Zakopane. Akcja filmu przedstawia niezwykłą biografię Stanisława Marusarza, legendarnego polskiego skoczka narciarskiego, którego światową karierę przerwała II Wojna Światowa.

 

Na telewizyjną premierę filmu „Marusarz — Tatrzański Orzeł” z Mateuszem Janickim w roli głównej, Telewizja Polska zaprasza w najbliższą niedzielę, 16 stycznia o godz. 18:20 w TVP1.

Marusarz jest ważny dla wielu pokoleń naszych rodaków i dla pamięci, przez swoją interdyscyplinarność, że będąc wybitnym polskim sportowcem, trenerem, popularyzatorem sportu i wielkim autorytetem „na krokwi”, na skoczni, był również wzorem patriotyzmu – kurierem tatrzańskim, podporucznikiem Armii Krajowej – powiedział Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej podczas pokazu filmu w Zakopanem.

Stanisław Marusarz rozpoczął drogę do sławy sportowca już w wieku 13 lat. W swojej karierze ponad 20 razy zdobył tytuł narciarskiego Mistrza Polski, w tym 11 razy w skokach narciarskich. Liczbę zdobytych przez niego medali srebrnych i brązowych trudno jest zliczyć. Czterokrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, a wielkim triumfem sportowca było wicemistrzostwo świata w Lahti w 1938 r. W 1939 r. był w oczach Polaków niekwestionowanym „królem nart”. Podczas wojny był kurierem tatrzańskim oraz podporucznikiem AK. Zasłynął jako bohater jednej z najsłynniejszych ucieczek z hitlerowskiego więzienia gestapo w Krakowie.

Podczas prapremierowego pokazu nie zabrakło momentów pełnych wspomnień i wzruszeń. W trakcie pokazu twórcom i aktorom podziękowali za wyjątkowe role m.in. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski oraz Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Na scenie gościli m.in. reżyser filmu Marek Bukowski, aktorzy: Marta Wiśniewska, Mateusz Bożek, Janka Cholewa i Robert Czebotar, dla których produkcja była wyjątkową podróżą śladami ikony polskiego sportu. Olbrzymie brawa zdobyła najmłodsza aktorka Janeczka Cholewa (9 lat) odtwórczyni roli małej, kilkuletniej Helenki, siostry Marusarza. Dla niej film ten był zarówno debiutem aktorskim, jak i niesamowitą przygodą z wielkim ekranem.

Trudno się nie wzruszyć na postać Helenki, na postać Marusarza, kiedy najpierw jako rodzina próbuje na sporcie pokazać, jak są bardzo blisko siebie, pokazać też wartość sportu dla rodziny, a później dla Ojczyzny – powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Wśród licznych gości wydarzenia byli także członkowie rodziny Stanisława Marusarza oraz Apoloniusz Tajner. Pokaz poprowadził Przemysław Babiarz, ceniony przez widzów dziennikarz, komentator sportowy i znawca skoków narciarskich.

Spektakularny skok Marusarza w garniturze, podczas Turnieju Czterech Skoczni w 1966 roku, stał się pretekstem do opowiedzenia jego losów, a także historii jego siostry Heleny – utalentowanej narciarki, uczestniczki Ruchu Oporu, zamordowanej przez nazistów w 1941 roku.
Rolę Stanisława Marusarza „Dziadka” zagrał Mateusz Janicki. W postać żony Marusarza wcieliła się Olga Szostak, a jego siostrę zagrała Marta Maria Wiśniewska. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Beata Schimscheiner, Robert Czebotar, Maciej Mikołajczyk, Krzysztof Szczepaniak, Paweł Okraska oraz Mateusz Bożek (młody Stanisław) i Janka Cholewa (mała Helenka).
Zdjęcia, do nowej produkcji Telewizji Polskiej, realizowane były m.in. w: Łęczycy, Warszawie, Zakopanem i Chochołowie. Reżyserem filmu jest Marek Bukowski, a producentem Telewizja Polska.

„Marusarz — Tatrzański Orzeł”, niedziela, 16 stycznia o godz. 18:20 w TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *