Unikalne spektakle Teatru Telewizji i seriale archiwalne – nowości za darmo w TVP VOD!

W bogatym katalogu Teatrów Telewizji udostępnionych w TVP VOD można znaleźć ponad 130 spektakli, zarówno najnowszych produkcji emitowanych premierowo na antenach TVP, jak również spektakli archiwalnych, w tym zrekonstruowanych cyfrowo. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników TVP VOD publikuje prawdziwe perły archiwum Teatru Telewizji, m.in. „Mieszczanin szlachcicem” w reżyserii Jerzego Gruzy, czy „Noc listopadowa” w reż. Andrzeja Wajdy. TVP VOD udostępnia także kolejne archiwalne seriale. Projekt realizowany dzięki współpracy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi, w tym z ZAiKS, ZASP i SFP.

 

 

 

 

 

Teatr Telewizji w przystępnej formie, często pomiędzy językiem teatru i filmu, nie unikając dzieł klasycznych podanych w uniwersalnym, współczesnym kontekście, doskonale zainscenizowany, z wybitnymi kreacjami aktorskimi, pełni rolę edukacyjną i kulturotwórczą, podejmując często tematy aktualne i ważne społecznie. TVP VOD to największe, legalne źródło takich treści. Projekt realizowany dzięki współpracy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi, w tym z ZAiKS, ZASP i SFP.

W TVP VOD można obejrzeć ostatnią premierę Teatru TV – pełną humoru i sympatycznej ironii „Zemstę” (2020) w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego, osadzoną we współczesnych realiach z mocnymi postaciami Klary i Wacława, piętnującą w ciepłych i życzliwych barwach nasze narodowe przywary i słabości; doskonałe „Igraszki z diabłem” (2019) w reż. Artura Więcka „Barona” z gwiazdorską obsadą – Anną Dymną, Jerzym Trelą, Maciejem Musiałem, czy Marianem Dziędzielem w roli Belzebuba oraz brawurowo wykonany musical „Chłopi” (2014) w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, który po raz pierwszy w historii błyskotliwie przełożył dzieło Reymonta na atrakcyjny i czytelny język musicalu tworząc symboliczne i uniwersalne lustro – Polaków portret własny.

Poza współczesnymi spektaklami, w portalu vod.tvp.pl można także znaleźć inscenizacje zrekonstruowane cyfrowo, m.in. jedno z najlepszych przedstawień w dziejach Teatru Telewizji – „Damy i huzary” (1973) oraz „Kaprys” (1982), oba w reż. Olgi Lipińskiej, „Pannę Maliczewską” (1969) na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej, a także spektakl „Pan Damazy” (1967) w reżyserii Józefa Słotwińskiego.

Unikalna biblioteka Teatrów TV w TVP VOD powiększyła się właśnie o kolejne wspaniałe archiwalne tytuły: „Mieszczanin szlachcicem” (1969) Moliera w reż. Jerzego Gruzy, „Wesele” (1971) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Lidii Zamkow, „Zemsta” (1972) Aleksandra Fredry w reż. Jana Świderskiego, „Ich czworo” (1977) Gabrieli Zapolskiej w reż. Tomasza Zygadło, „Noc listopadowa” (1978) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy, „Warszawianka. Pieśń z roku 1831” (1978) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Łapickiego, „Król w kraju rozkoszy” (1980) Franciszka Zabłockiego w reż. Andrzeja Strzeleckiego, „Zrzędność i przekora” (1980) Aleksandra Fredry, w reż. Andrzeja Łapickiego, „Wesele” (1981) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Kulczyńskiego, „Dożywocie” (1968) Aleksandra Fredry, w reż. Jacka Woszczerowicza, „Fircyk w zalotach” (1968) Franciszka Zabłockiego w reż. Andrzeja Łapickiego, „Mazepa” (1969) Juliusza Słowackiego w reż. Gustawa Holoubka, „W małym domku” (1970) Tadeusza Rittnera w reż. Andrzeja Łapickiego, „W małym dworku” (1970) Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Zygmunta Hubnera, „Beatryks Cenci” (1973) Juliusza Słowackiego w reż. Gustawa Holoubka, „Parady” (1978) Jana Potockiego w reż. Krzysztofa Zaleskiego, „Odprawa posłów greckich” (1979) Jana Kochanowskiego w reż. Zbigniewa Zapasiewicza, „Wyzwolenie” (1979) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Konrada Swinarskiego, „Kordian” (1980) Juliusza Słowackiego w reż. Gustawa Holoubka, „Henryk VI na łowach” (1981) Wojciecha Bogusławskiego w reż. Bogdana Baera, „Irydion” (1981) Zygmunta Krasińskiego w reż. Jana Englerta, „Nie-boska komedia” (1981) Zygmunta Krasińskiego w reż. Zygmunta Hubnera.

Oprócz archiwalnych spektakli, bibliotekę TVP VOD wzbogacają właśnie cztery nowe tytuły seriali archiwalnych: „Podziemny front” (1965) o walce z hitlerowskim okupantem oddziału Czwartaków z podziemnej organizacji Armii Ludowej, ukochany przez widzów obraz „Rodzina Połanieckich” (1978) w reż. Jana Rybkowskiego o relacji Stanisława Połanieckiego i Maryni Pławickiej, serialowa wersja „Chłopów” (1972) także w reż. Jana Rybkowskiego, widowiskowa relacja miłosna Antka i Jagny na tle przemian społecznych, a także serial dokumentalny „Dawno temu cichociemny” (1990) w reż. Ludwika Perskiego skupiony wokół postaci Stanisława Jankowskiego – pseudonim Agaton, dowódcy oddziału specjalizującego się w czasie II wojny światowej w fałszowaniu dokumentów do celów konspiracyjnych. Poza tym dostępne są niezapomniane kultowe seriale, które wciąż oglądają całe pokolenia: „Wojna Domowa”, „Alternatywy 4”, „Na kłopoty Bednarski”, „Noce i dnie”, „Dom”, „Daleko od szosy”, „Zmiennicy”, „W labiryncie”, dla młodszej widowni: „Karino”, „Stawiam na Tolka Banan”, „Chłopak i dziewczyna”, „Lato leśnych ludzi”.

W TVP VOD udostępniane są seriale polskie i zagraniczne, krajowe i międzynarodowe produkcje fabularne i dokumentalne, programy rozrywkowe, teleturnieje, a także teatry telewizji, treści informacyjne, publicystyczne, filmy i seriale archiwalne, koncerty artystów polskich i zagranicznych, opery, balety, widowiska, gale, festiwale, treści sportowe i przeznaczone dla najmłodszych widzów. To łącznie od kilkudziesięciu do kilkuset premier tygodniowo, w jednym miejscu i wybranym przez siebie czasie.

Biblioteka TVP VOD to w pełni legalne źródło doskonałych jakościowo treści. To niezwykłe miejsce, w którym spotykają się największe nazwiska polskiej i światowej kinematografii.

One thought on “Unikalne spektakle Teatru Telewizji i seriale archiwalne – nowości za darmo w TVP VOD!

  • 16 października 2021 o 04:12
    Permalink

    Bardzo proszę o rekonstrukcje i dodanie do biblioteki spektaklu Andrzeja Malewski Mechaniczna Magdalena.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *