Sport w TVViaplay

Mistrzostwa Świata U21 piłkarzy ręcznych na Viaplay!

We wtorek rozpoczynają się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (U21) piłkarzy ręcznych z udziałem reprezentacji Polski. Gospodarzami turnieju są Niemcy oraz Grecja, a Biało-Czerwoni rywalizować będą w Magdeburgu. W grupie A przeciwnikami zawodników trenera Zygmunta Kamysa będą USA, Chorwacja i Francja. Wszystkie mecze z udziałem Polaków oraz inne spotkania turnieju do obejrzenia tylko na platformie Viaplay!

 

Nowy format turnieju

To pierwsza edycja turnieju finałowego Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21, w której udział wezmą 32 zespoły. Impreza w Niemczech i Grecji rozpoczyna się 20 czerwca i potrwa do 2 lipca. MMŚ wracają do sportowego kalendarza po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Po odwołaniu edycji 2021, która miała zostać rozegrana na Węgrzech, flagowe zawody Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) w kategoriach młodzieżowych wracają w rozszerzonej formule – z udziałem rekordowej liczby drużyn z pięciu kontynentów i rekordową liczbą rozegranych meczów.

Turniej jest współorganizowany przez dwa kraje dopiero po raz drugi w historii i po raz pierwszy od 1979 roku, kiedy to siły w tym względzie połączyły Dania i Szwecja. Podczas tegorocznej edycji spotkania rozgrywane będą w dwóch halach w Atenach – Ano Liosia Olympic Hall i Melina Merkouri Indoor Hall, a także trzech obiektach w Niemczech – Getec Arena w Magdeburgu, Swiss Life Hall w Hanowerze oraz berlińskiej Max-Schmeling-Halle o pojemności 9.000 miejsc.

32 drużyny zostały w rundzie wstępnej podzielone na osiem grup po cztery zespoły. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do następnej fazy, rundy głównej. Z tej szesnastki osiem najlepszych ekip zagra w fazie pucharowej, obejmującej ćwierćfinały, półfinały, mecz o brązowy medal i wielki finał. Całoś fazy pucharowej rozgrywana będzie w Berlinie.

Polacy w Magdeburgu

Mecze ‘polskiej’ grupy A odbywać się będą w Getec Arenie w Magdeburgu. Polscy piłkarze ręczni prowadzeni przez Zygmunta Kamysa turniejowe zmagania rozpoczną od starcia z USA, teoretycznie najłatwiejszym grupowym rywalem. Start meczu we wtorek 20 czerwca o godz. 13:15. Kolejnym przeciwnikiem Polaków będą groźni Chorwaci, wicemistrzowie świata U21 z 2019 roku. Mecz odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godz. 17:15. W ostatnim spotkaniu w fazie wstępnej Biało-Czerwoni zmierzą się z Francuzami, głównymi faworytami do złota i obrońcami tytułu sprzed 4 lat. Ten mecz zaplanowano na piątek 23 czerwca o godz. 18:00.

„Podczas przygotowań do imprezy straciliśmy niestety Kornela Poźniaka, który doznał urazu barku, ale reszta drużyny jest zdrowa. Oczywiście są drobne kontuzje, ale nie są one na tyle groźne i oprócz Kornela wystąpimy w turnieju w optymalnym składzie. Jestem zadowolony z tego, że przeciwnicy, których udało się zaprosić na gry kontrolne są ze światowej czołówki. W mojej opinii Węgrzy w pełnym składzie będą się bili o medale tych Mistrzostw. My pokazaliśmy w obu meczach, że jesteśmy równorzędnym przeciwnikiem, wygrywając z nimi drugie spotkanie. Z kolei Egipt to Mistrz Afryki, który pokonał w afrykańskich mistrzostwach Tunezję i Algierię. Z którąś z tych drużyn możemy spotkać się w dalszej fazie mistrzostw”mówi pierwszy trener Zygmunt Kamys.

„Wszystkie mecze kontrolne cechowała ogromna waleczność naszych zawodników i duża dyscyplina taktyczna. Chłopaki uwierzyli, że to co robimy przynosi dobre rezultaty i są zaangażowani w stu procentach. Wiadomo, są jeszcze aspekty, które wymagają od nas poprawy, ale wierzę w nasz zespół i mam nadzieję, że uda nam się zaprezentować co najmniej tak dobrze, jak w sparingach. Myślę, że zagramy jeszcze lepiej w meczach o stawkę i będziemy walczyć w Niemczech o wysokie cele” – zapowiada selekcjoner.

Wszystkie mecze MMŚ z udziałem reprezentacji Polski oraz inne spotkania turnieju do obejrzenia tylko na platformie Viaplay!

MŚ U21 piłkarzy ręcznych / grupa A / mecze reprezentacji Polski:

20.06 / g.13:15 / Polska – USA Komentarz: Tomasz Górski i Tomasz Rosiński

22.06 / g.17:15 / Polska – Chorwacja Komentarz: Tomasz Górski i Tomasz Rosiński

23.06 / g.18:00 / Francja – Polska Komentarz: Tomasz Górski i Tomasz Rosiński

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata U21:

1. Jakub Ałaj (KPR GO S.A.)

2. Marcel Jastrzębski (SPR Wisła Płock S.A.)

3. Jakub Będzikowski (Wybrzeże Gdańsk Handball S.A.)

4. Paweł Krawczyk (Górnik Zabrze Piłka Ręczna S.A.)

5. Igor Graczyk (SPR Stal Mielec S.A.)

6. Piotr Mielczarski (UKS Bursa Puławy/SMS Kielce)

7. Dawid Molski (Górnik Zabrze Piłka Ręczna S.A.)

8. Jakub Powarzyński (Wybrzeże Gdańsk Handball S.A.)

9. Marcel Nowak (VFL Podsdam [GER])

10. Patryk Wasiak (KS VIVE Kielce/SMS Kielce)

11. Wiktor Karpiński (MKS Kalisz Sp. z o.o.)

12. Jakub Sladkowski (SPR Górnik Zabrze)

13. Paweł Stempin (KPR GO S.A.)

14. Szymon Wiaderny (KS VIVE Kielce)

15. Tomasz Kosznik (KS SPR „Chrobry” S.A.)

16. Patryk Krok (KS Handball Sportowa S.A.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *