MediaSieci kablowe

Vectra wspiera pasje i niepokorne marzenia

Vectra wspiera innych w realizacji ich pasji i spełnianiu niepokornych marzeń. Dziś 28 maja znany pilot, podróżnik, pisarz i rekordzista Guinnessa Romuald Koperski zasiadł za sterami Antonova An-2, żeby dokonać niemożliwego. Z warszawskiego lotniska na Bemowie wystartował w trasę Warszawa – Tokio – Warszawa upamiętniającą legendarną postać polskiego lotnictwa – pilota Bolesława Orlińskiego.

 

 

Tuż po południu Romuald Koperski wystartował Anem-2 z lotniska Aeroklubu Warszawskiego
na stołecznym Bemowie do pierwszego etapu podróży do Tokio i z powrotem. Etap ten wiedzie
do litewskiego Kowna. Całą trasę wyprawy będzie można śledzić na dedykowanej stronie internetowej.

Przed Romualdem Koperskim i załogą An-2 stoi niezwykłe wyzwanie powtórzenia wyczynu Bolesława Orlińskiego, który wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem w 1926 roku dokonał na ówczesne czasy niesamowitego wyczynu, przelotu samolotem „Breguet” z Warszawy do Tokio i z powrotem. Obecny lot Koperskiego dwupłatowcem An-2 zaplanowany jest podobnie jak w przypadku Orlińskiego – odbędzie się w warunkach VFR, co oznacza, że załoga lecąc na niewielkiej wysokości nawigowała będzie na podstawie mapy z widocznością ziemi. Wybrana trasa – przede wszystkim poprzez bezkresną Syberię, zaplanowana jest na wiele odcinków. Dziennie piloci planują 3-5 godzinne etapy lotu.

Stały skład załogi samolotu to 4 osoby, natomiast całość ekipy liczy łącznie 12 osób – część osób będzie uczestnikami wyprawy na wybranych odcinkach trasy. Załoga odbędzie łącznie 200 godzin lotu i pokona 24 tysiące kilometrów. Powrót do Warszawy zaplanowany jest na pierwszą połowę lipca 2019 roku.

Vectra jest sponsorem wyprawy Warszawa – Tokio – Warszawa, wspierała także poprzednie przedsięwzięcie Romualda Koperskiego – pokonanie łodzią wiosłową Atlantyku.

Romuald Koperski ze zdjęciem Bolesława Orlińskiego Romuald Koperski (64 lata) to polski podróżnik, pisarz, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta i fotograf. Autor książek, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Jest pionierem wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, a także pomysłodawcą oraz organizatorem różnego rodzaju rajdów samochodowych. Np. w 2008 roku, wspólnie z Marianem Pilorzem oraz Rosjaninem Wiktorem Makarowskim, odbył rajd samochodowy upamiętniający setną rocznicę rajdu z 1908 z Nowego Jorku do Paryża. Spod wieży Eiffla dotarł do Jewgiekinotu w Rosji, przebywając 18.000 kilometrów. Jako pierwszy w historii motoryzacji spiął zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem.

Romuald Koperski jest także zawodowym muzykiem pianistą, w 2010 roku zdobył Rekord Guinnessa wykonując najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny.

Romuald Koperski jest także żeglarzem. Na przełomie 2016 i 2017 roku, w ciągu niespełna 78 dni
przepłynął samotnie Atlantyk w łodzi wiosłowej “Pianista”, pokonując ponad 2.700 mil morskich.

W marcu 2011 r. założył fundację swojego imienia – Fundacja Romualda Koperskiego (www.frk.com.pl). Głównym celem fundacji jest poprawa wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce.

Romuald Koperski urodził się w Sopocie, natomiast wychowywał się i mieszka w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *