MediaTVPZapowiedzi TV

VI Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” w TVP Historia

W środę, 15 sierpnia rozpocznie się VI Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” w Zamościu. Podczas Festiwalu zostanie zaprezentowany film T. Arciucha i M. Wojciechowskiego „Niedokończone msze wołyńskie”. Projekcja o godz. 14:30 w CKF „Stylowy” przy ulicy Odrodzenia 9. Po projekcji spotkanie z twórcami.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie „TVP HISTORIA DLA NIEPODLEGŁEJ” – pozakonkursowy przegląd filmów. Gościem specjalnym będzie Piotr Legutko – dyrektor TVP Historia. Zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne wyprodukowane dla TVP Historia, które jesienią widzowie zobaczą na antenie:

16:00 „Z archiwum zimnej wojny”, reż. A. Mietkowski, J. Sosiński (50’)

17:00 „Kryptonim Orędownicy Studencki Komitet Solidarności”, reż. M. Bradke (50’)

19:00 „Trzy losy, jedna Polska – bracia Pomarańscy”, reż. L. Wiśniewski (50’)

20:00 „Klerycy w komunistycznej armii”, reż. S. Królak, E. Szumiec-Zielińska (49’).

W czwartek, 16 sierpnia rozpoczną się projekcje konkursowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Do nagrody „Zamość – Perła Renesansu” nominowano 19 filmów dokumentalnych. Projekcje odbędą się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Zwycięzców poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia o godz. 20:00 na Rynku Wielkim w Zamościu. Galę uświetni występ zespołu Raz, Dwa, Trzy w programie „Ważne piosenki”. Ten koncert to podróż po muzycznym świecie zespołu. Adam Nowak na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wydarzeniem prezentującym najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. Konkurs Zamojskiego Festiwalu Filmowego stał się ważnym, międzynarodowym forum twórców, producentów, dystrybutorów oraz propagatorów kinematografii historycznej. To również coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, a także wspieranie i rozwój tej twórczości. Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji Kultury.

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl oraz na antenie TVP Historia w studiu festiwalowym 16 i 17 sierpnia o godz. 18.30 i 18 sierpnia godz. 17:15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *